Zde se nacházíte: Home > O ptactvu > Ptáci ve světě

Ptáci ve světě

... Předchozí

picKondor kalifornský (Gymnogyps californianus), který je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, zahnízdil v letech 2001-2005 v jižní Kalifornii celkem 13x, pouze jedno zahnízdění však bylo úspěšné. V časopise Bird Conservation International byl publikován článek [1], který dokládá, že odpad, který kondoři spolykali, zapříčinil smrt dvou mláďat a měl podstatný vliv na smrt dalších jedinců.

picCelá východoafrická populace plameňáka malého (Phoenicopterus minor) je ohrožena plánovanými těžebními pracemi poblíž Tanzánsko-Keňské hranice. Jezero Natron, jediné místo ve východní Africe, kde plameňák malý v posledních 45 letech hnízdí, je nyní ohroženo plánovanou těžbou a zpracováním kalcinové sody. Toto jezero je zařazeno do Ramsarské úmluvy o mokřadech a mezi významná ptačí území BirdLife International.

picZajišťování pravidelných a kontrolovaných zásob nekontaminovaných mršin je již zavedeným postupem při záchraně supů. Supí restaurace slouží mimo jiné jako bezpečný zdroj potravy také v oblastech, kde se jako návnada pokládají otrávené mršiny.

pic

Malý expediční tým, tvořený nizozemským ornitologem Remco Hoflandem a několika syrskými ptačími pozorovateli, objevil při své výzkumné cestě napříč Sýrií největší zimující populaci jednoho z nejvíce ohrožených ptačích druhů Eurasie, keptušky stepní (Vanellus gregarius).

pic

30.1.2007 zahynulo v Kampale vinou městské rady několik mláďat hnízdících čápů marabu afrického (Leptoptilos crumeniferus). Městská rada se rozhodla na vrcholu hnízdní sezóny těchto čápů pokácet stromy, na nichž právě hnízdili. V důsledku toho mláďata z hnízd vypadla a na slunci uhynula. Své rozhodnutí odůvodnila městská rada tím, že stromy rostly příliš blízko elektrického vedení.

pic

Polák madagaskarský byl naposledy spatřen v roce 1991. Obavy, zda nejde o vymřelý druh, byly rozptýleny jeho znovuobjevením během výzkumu na severním Madagaskaru. Ochranáři z Madagaskarského Peregrine Fund Project objevili na vzdáleném jezeře 9 dospělých kachen a 4 nedávno vylíhlá mláďata.

Následující ...

Copyright © Česká společnost ornitologická 2002 - 2009
Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce: ISSN 1803-6791
Technická podpora WPublisher