![česká verze webu česká verze webu [Alt+C]](./www.cso.cz/wpimages/cz2.gif)
![Switch to english version Switch to english version [Alt+E]](./www.cso.cz/wpimages/uk2.gif)


Kategorie:
- ČSO/BirdLife
- Akce a kampaně
- Ochrana ptáků
- Věda a výzkum
- Infocentrum
- Podpořte ČSO
Kontakty:
E-mail: cso
Adresa:
Na Bělidle 34
150 00 Praha 5-Smíchov
tel: 777 330 355
NEPOSÍLAT SMS!
dat. schránka: 3xfm2f9
hlavní účet:
1922224339/0800
transparentní účet: 2800277111/2010
Kancelář na mapě
- O ptactvu
- Pomoc ptákům
- Stránky pro děti
- Nabízíme
Ptáci ve světě
... PředchozíKondor kalifornský (Gymnogyps californianus), který je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, zahnízdil v letech 2001-2005 v jižní Kalifornii celkem 13x, pouze jedno zahnízdění však bylo úspěšné. V časopise Bird Conservation International byl publikován článek [1], který dokládá, že odpad, který kondoři spolykali, zapříčinil smrt dvou mláďat a měl podstatný vliv na smrt dalších jedinců.
Celá východoafrická populace plameňáka malého (Phoenicopterus minor) je ohrožena plánovanými těžebními pracemi poblíž Tanzánsko-Keňské hranice. Jezero Natron, jediné místo ve východní Africe, kde plameňák malý v posledních 45 letech hnízdí, je nyní ohroženo plánovanou těžbou a zpracováním kalcinové sody. Toto jezero je zařazeno do Ramsarské úmluvy o mokřadech a mezi významná ptačí území BirdLife International.
Zajišťování pravidelných a kontrolovaných zásob nekontaminovaných mršin je již zavedeným postupem při záchraně supů. Supí restaurace slouží mimo jiné jako bezpečný zdroj potravy také v oblastech, kde se jako návnada pokládají otrávené mršiny.
Malý expediční tým, tvořený nizozemským ornitologem Remco Hoflandem a několika syrskými ptačími pozorovateli, objevil při své výzkumné cestě napříč Sýrií největší zimující populaci jednoho z nejvíce ohrožených ptačích druhů Eurasie, keptušky stepní (Vanellus gregarius).
30.1.2007 zahynulo v Kampale vinou městské rady několik mláďat hnízdících čápů marabu afrického (Leptoptilos crumeniferus). Městská rada se rozhodla na vrcholu hnízdní sezóny těchto čápů pokácet stromy, na nichž právě hnízdili. V důsledku toho mláďata z hnízd vypadla a na slunci uhynula. Své rozhodnutí odůvodnila městská rada tím, že stromy rostly příliš blízko elektrického vedení.
Polák madagaskarský byl naposledy spatřen v roce 1991. Obavy, zda nejde o vymřelý druh, byly rozptýleny jeho znovuobjevením během výzkumu na severním Madagaskaru. Ochranáři z Madagaskarského Peregrine Fund Project objevili na vzdáleném jezeře 9 dospělých kachen a 4 nedávno vylíhlá mláďata.
Copyright © Česká společnost ornitologická 2002 - 2009
Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce: ISSN 1803-6791
Technická podpora WPublisher