![česká verze webu česká verze webu [Alt+C]](./www.cso.cz/wpimages/cz2.gif)
![Switch to english version Switch to english version [Alt+E]](./www.cso.cz/wpimages/uk2.gif)


Kategorie:
- ČSO/BirdLife
- Akce a kampaně
- Ochrana ptáků
- Věda a výzkum
- Infocentrum
- Podpořte ČSO
Kontakty:
E-mail: cso
Adresa:
Na Bělidle 34
150 00 Praha 5-Smíchov
tel: 777 330 355
NEPOSÍLAT SMS!
dat. schránka: 3xfm2f9
hlavní účet:
1922224339/0800
transparentní účet: 2800277111/2010
Kancelář na mapě
- O ptactvu
- Pomoc ptákům
- Stránky pro děti
- Nabízíme
Ptáci v ČR
... PředchozíVe dnech 11.–13. listopadu 2012 jsme byli v jižních a jihozápadních Čechách svědky naprosto mimořádného jevu, masivního průtahu velmi početných hejn jeřábů popelavých. Během několika málo dnů protáhlo jižní polovinou Čech minimálně 5–10 tisíc, možná až několik desítek tisíc jeřábů.
…aneb druhy ptáků jde určovat i podle motolic.
Zdá se, že letos můžeme očekávat početný výskyt budníčků zelených. Stojí určitě za to naposlouchat si jejich zpěv a vydat se za nimi. Pojďte si přečíst, jak na to!
Faunistická komise ČSO informuje o svém přístupu k českému názvosloví ptáků, zejména s ohledem na nově odlišené ptačí taxony.
Už při letmém pohledu do faunistické databáze ČSO nás určitě upoutá množství doposud pozorovaných kání rousných. Vloni bylo na podzim během září a října zaznamenáno 14 exemplářů, letos ve stejném termínu již 54. Zároveň nás však může překvapit nízký počet přesně zařazených ptáků (vloni 1, letos 7). Myslím tím zařazených do správné věkové kategorie a u dospělých ptáků též určené pohlaví. Moderní determinační příručky přitom poskytují dostatek znaků k přesnějšímu určení.
Stále se objevují dotazy, jak od sebe rozpoznat oba „rezavé“ slavíky. Pojďme se k nim ještě přiblížit v čase, kdy jsou v přírodě zpěvem nápadní, a pojmenovat rozlišovací znaky.