Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Festival ptactva


Generálním sponzorem Festivalu ptactva je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Jednou za několik let se koná Světový fetsival ptactva (WorldBirdwatch), kdy se do kampaně zapojí i neevropské země. Česká společnost ornitologická se přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

... Předchozí
Kategorie: Festival ptactva

picBěhem prvního říjnového víkendu proběhl v Evropě již tradičně Festival ptactva (EuroBirdwatch), na jehož přípravě se letos podílelo 40 partnerských organizací BirdLife International. Ani ČSO nezůstala pozadu a tak se v České republice mohli příznivci přírody a ornitologie účastnit 36 ornitologických vycházek za migrujícími ptáky. Další akce, včetně dvou přednášek, proběhly mimo hlavní termín Festivalu ve dnech 27.-28. 9. a 6.-9. 10. Celkem se tedy v rámci Festivalu ptactva konalo 45 akcí. Pojďme se nyní podívat, jak to letos vše dopadlo.

Kategorie: Festival ptactva

Během uplynulého víkendu zvaly partnerské organizace BirdLife International ve 40 zemích Evropy a střední Asie k pozorování více než 2,5 milionu tažných ptáků, kteří se v této době stěhují do svých jižních zimovišť. Přes 23 000 lidí od Portugalska po Kazachstán a od Malty po Norsko pozorovalo tento zázrak přírody na více něž 895 akcích.

Kategorie: Festival ptactva

První říjnový víkend (4. a 5. 10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové z České společnosti ornitologické vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.

Kategorie: Festival ptactva

picPrvní říjnový víkend (5. a 6. 10) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové z České společnosti ornitologické vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Kategorie: Festival ptactva

O prvním říjnovém víkendu proběhl v Evropě již tradičně Festival ptactva (EuroBirdwatch), na jehož přípravě se letos podílelo 33 partnerských organizací BirdLife International. Ani ČSO nezůstala pozadu a tak se v České republice mohli příznivci přírody a ornitologie účastnit 34 ornitologických vycházek za migrujícími ptáky. Dalších 10 akcí (osm vycházek, jedna přednáška a akce Ptačí podzim, kde stavěli krmítka) se konaly před i po daném hlavním termínu Festivalu.Takže celkem se v rámci Festivalu ptactva konalo 44 akcí. Pojďme se nyní podívat, jak to letos dopadlo.

Kategorie: Festival ptactva

Ačkoliv se to zatím ještě nezdá, nadcházející podzim ťuká na dveře. Většina lidí se už vrátila nebo vrací z dovolenkových či prázdninových cest. Mnoho druhů ptáků se ale naopak na cestu teprve chystá - čeká je náročný podzimní tah na jejich zimoviště. Pojďte se na tyto ptačí cestovatele podívat společně s ornitology přímo do terénu!

Následující ...


    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791