Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Sčítání ptáků

... Předchozí

Stručný souhrn odborného článku právě publikovaného v renomovaném ornitologickém časopise Bird Study.

picJednotný program sčítání ptáků v ČR (JPSP) je hlavním nástrojem sloužícím ke zjišťování dlouhodobých změn početnosti většiny našich ptačích druhů. Je založen na činnosti dobrovolných spolupracovníků, kteří každý rok na stejných lokalitách sčítají ptáky standardní metodikou.

picMezinárodní sčítání vodních ptáků přináší zajímavé poznatky mimo jiné i o reakcích vodních ptáků na extrémní meteorologické podmínky různých zimních sezón.

V letošní zimě probíhá již 6. ročník tohoto monitorovacího programu. Program zahrnuje Vltavu, Labe, Berounku, Jizeru, Sázavu, Cidlinu, Litavku, přehrady, zatopené pískovny a rybníky několika soustav. Stále hledáme spolupracovníky na některé neobsazené lokality. Pokud byste se chtěli do sčítání zapojit, kontaktujte prosím koordinátory. Obratem Vám pošleme nabídku dosud neobsazených lokalit, ze kterých si budete moci vybrat „tu svoji“.

picOdborný časopis Animal Conservation publikoval další studii založenou na datech Jednotného programu sčítání ptáků. Studie dokládá, jak se s klimatickými změnami mění i ptačí obyvatelstvo naší země.

Následující ...

Copyright © Česká společnost ornitologická 2002 - 2009
Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce: ISSN 1803-6791
Technická podpora WPublisher