Zde se nacházíte: Home > O ptactvu > Ptáci ve světě

Ptáci ve světě

picVíce než polovina celosvětové populace kriticky ohroženého jespáka lžícozobého (Eurynorhynchus pygmeus), minimálně 220 jedinců, zimuje v zálivu Martaban v Myanmaru. Zde jsou však pravidelným vedlejším úlovkem v sítích domorodých lovců, kteří se zaměřují na větší druhy bahňáků jako zdroj obživy. Výsledky studie Zöcklera et al. (2010b) naznačují, že toto je jedna z hlavních příčin současného prudkého úbytku tohoto druhu.

V červenci a až do poloviny srpna 2010 jsem cestoval po území jižního Grónska, při západním pobřeží ostrova. Obrovské prostory největšího ostrova na Zemi vytvářejí podmínky pro různé klimatické a botanické poměry a na ně vázanou druhovou diverzitu fauny.

Podle nových terénních výzkumů organizace NAS (National Audobon Society, americký partner BirdLife) představují zbytky ropy a chemikálie pocházející z katastrofy na plošině Deepwater Horizon společnosti British Petroleum, pro ptáky kteří se páří a hnízdí v těžce postižených oblastech pobřeží Lousiany stále závažné riziko. Šest měsíců po tragédii nalezly výzkumné týmy NAS velké množství ptáků setrvávajících ve svém přirozeném prostředí. NAS však varuje, že budoucnost ptáků a ekosystémů, které reprezentují, zůstává i nadále nejistá, protože ropa a další ohrožení jsou stále nebezpečně blízko.

picTřem druhům supů, kteří kdysi obývali rozsáhlá území jižní Asie, hrozí dle nejhorší prognózy vyhynutí do deseti let. Ovšem podle povzbudivých zpráv z mezinárodního ochranářského projektu v Indii se nyní podařilo u všech tří kriticky ohrožených druhů odchovat mladé v zajetí. Tento úspěch přináší určitou naději do budoucna, protože cílem úsilí je navrácení ptáků do volné přírody.

picDvě keptušky stepní, které byly loni v létě v Kazachstánu opatřeny satelitními sledovacími zařízeními, překonaly vzdálenost více než 8000 km. Doletěly do středního Súdánu, kde strávily zimu.

picNa našich webových stránkách jsme v srpnu letošního roku uveřejnili převzatý článek o hrozbě, jakou představuje pro jedinou východoafrickou populaci plameňáka malého záměr na výstavbu zpracovatelského závodu na produkci kalcinové sody. Dnes přinášíme v této kauze nové informace. Zdá se, že se její vývoj ubírá příznivým směrem...

Následující ...

Copyright © Česká společnost ornitologická 2002 - 2009
Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce: ISSN 1803-6791
Technická podpora WPublisher