Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Kdo jsme
Podkategorie:

Terénní stanice ČSO

Zní to až neuvěřitelně, ale příští rok oslaví terénní stanice České společnosti ornitologické v NPR Velký a Malý Tisý šedesátku! Stavba, zbudovaná v roce 1952 za účelem „výzkumu naší vodní pernaté zvěře“, byla a stále je vyhledávanou základnou nejen ke zmiňovanému výzkumu, ale i pro pozorování a výlety za ptáky do blízkého či vzdálenějšího okolí. Na svůj věk vypadá opravdu skvěle - to jistě potvrdí i více než 60 členů ČSO, jejich rodinných příslušníků a přátel, kteří ji navštívili v roce 2010. K pravidelným návštěvníkům stále patří i náš přední fotograf Jan Rys, který stanici poprvé navštívil v roce 1953 a od té doby jezdí téměř každoročně!

picV srpnu jsme si připomněli tragické 5. výročí katastrofálních povodní na prakticky celém území ČR. Při této příležitosti bychom se chtěli ohlédnout nejen za velkou vodou kolem terénní stanice ČSO na rybníku Blatec, ale pro mladší členy naší společnosti přiblížit zásadní momenty vzniku a historie této stanice. Hlavním informačním pramenem (vedle našich vzpomínek a hovorů s pamětníky) jsou vedle výročních informací o terénních stanicích především staniční kroniky z Blatce archivované v knihovně ČSO, první od roku 1954 do roku 1982 a druhá do roku 2001. Třetí kronika je stále živá, takže slouží záznamům přímo na místě.

pic

Nejedna generace ornitologů má osobu správce terénní stanice ČSO na Velkém Tisém, naší snad nejznámější ornitologické lokalitě, pevně spojenou s osobností dr. Jana Hory. Vždyť prestižní, ale rozhodně nezáviděníhodnou roli správce (v posledních letech byla např. stanice ohrožena velkou vodou hned třikrát!) vykonává již od roku 1990. Během této doby prošla stanice mnoha „zkouškami ohněm“ - řadou menších a několika rozsáhlejšími opravami, a to vše přestála z velké míry díky Honzově nezdolné aktivitě a obětavosti. Jen pro zajímavost z oprav nejzásadnějších to byly: elektrifikace, nová střecha, rekonstrukce kůlny a zejména opakovaná výměna podlahy v přízemí stanice po povodních.

pic

Terénní stanice ČSO v národní přírodní rezervaci Velký a Malý Tisý je bezesporu nejoblíbenější terénní stanicí společnosti. Je to dáno nejen jejím atraktivním umístěním, ale též dobrým vybavením a svědomitou péčí jejího správce a v neposlední řadě i jistou tradicí.

pic

Ornitologická stanice Blatec - Dívčice byla zprovozněna roku 1953 na břehu rybníka Blatec. O její vznik se zasloužili především dva ornitologové profesionálové ing. Andreska a dr. Formánek, který dlouhá léta fungoval jako správce objektu.

Dne 10.října 2002 uplyne 50 let od slavnostního otevření terénní stanice ČSO u rybníka Velký Tisý na Třeboňsku.    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791