Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Sledování příletu
Podkategorie:

Článek: 2004 - Sledování příletu čápa bílého

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje každoročně oblíbenou akci pro veřejnost - sledování jarního příletu vybraného "ptačího posla jara". Po vlaštovkách a kukačkách budeme v roce 2004 poprvé sledovat přílet čápa bílého.

Čáp bílý (Ciconia ciconia) na hnízdě. Foto J. Bohdal. Sledování a ochrana čápa bílého má v ČSO dlouhou tradici neboť již od roku 1984 působí v ČR Skupina pro ochranu a výzkum čápa bílého, pracující právě pod patronací ČSO.
V letošním roce však nabízíme i nejširší veřejnosti, aby se ke sledování příletu čápu přidala. Pokud čáp ve Vaší obci či městě i hnízdí a máte možnost a chuť hnízdění sledovat, můžete se zapojit i do mezinárodního sčítání evropské populace čápů bílých, které letos proběhne v celé Evropě v průběhu jara a léta.

Doufáme, že se do akce zapojí co nejvíce milovníků přírody, neboť tento krásný a i díky lidovým tradicím všeobecně oblíbený pták lze snadno rozpoznat – je celý bílý, pouze letky má černé, zobák i nohy červené, má dlouhý krk a krátký ocas. U mláďat je zobák nejprve černý, později bledě červený. Čápi chodí odměřenými kroky po vlhkých loukách a polích, při vzlétání se rozbíhají několika kroky a létají s rovně nataženým krkem (na rozdíl od volavek, které ho mají za letu esovitě stočený). Při letu mávají křídly pomalu, často plachtí a dovedou kroužit velmi dlouho bez hnutí křídel.
Čáp bílý k nám ze svých afrických zimovišť přilétá koncem března až začátkem dubna. V České republice v posledních letech obvykle hnízdí kolem 900 párů a to většinou v blízkosti lidských obydlí.

V České republice kromě čápa bílého hnízdí i jeho příbuzný čáp černý. Narozdíl od svého "bílého příbuzného" je mnohem plašší a žije mnohem skrytěji – hnízdí totiž převážně v rozsáhlých lesích, lidským sídlům se vyhýbá. Má tvar a velikost čápa bílého, avšak hlava, krk i celá vnitřní strana je černá, břicho bílé. Přilétá o něco dříve než čáp bílý – již v polovině března. Věnujte tedy dostatečnou pozornost tomu, kterého čápa vlastně pozorujete.

Až letos poprvé uvidíte čápa bílého, pošlete nám zprávu do České společnosti ornitologické. která se sledováním, výzkumem a ochranou čápů dlouhodobě zabývá.

Zpráva o prvním pozorování čápa bílého by měla obsahovat:
1. datum a čas prvního pozorování čápa bílého v roce 2004
2. datum prvního objevení se na hnízdě
3. název obce u které byl čáp pozorován
4. název nejbližšího většího města a příslušného okresu
5. počet pozorovaných čápů a jejich aktivita (přelet, lov na poli, obsazení hnízda apod.)
6. stručný údaj o počasí
7. jméno, adresu a věk pozorovatele.

Zprávu zašlete na adresu České společnosti ornitologické, Hornoměcholupská 34, Praha 10, 102 00 či mailem na cso@birdlife.cz. Na zprávu připište, zda budete sledovat i hnízdění čápa a kde. Za odměnu od nás obdržíte jednoduchý letáček o čápech.

Lucie Stejskalová, tajemnice ČSO
04.03.2004
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791