Článek: Akce Falco a Aquila 2003 - boj o přežití pokračuje

Akce Falco a Akce Aquila patří mezi nejznámější akce na ochranu dravých ptáků u nás. Cílem obou akcí je uhlídat hnízda vzácných dravých ptáků především sokolů, rarohů a orlů královských před rušením návštěvníky přírody a horolezci, kteří mohou z neznalosti vyplašit rodičovský pár a může dojít k opuštění vajíček či mláďat.

Především je však nutné hnízda hlídat před vykradením překupníky zvířat, kteří je prodávají tzv. milovníkům zvířat a některým sokolníkům.

Raroch velký - Foto: Lubomír HlásekAkce probíhají v různých místech ČR i Slovenska nepřetržitě od roku 1990 a za tuto dobu se podařilo uhlídat několika stům dobrovolných strážců za dohledu odborníků celkem 43 mláďat rarohů velkých, 20 mláďat sokolů stěhovavých a 20 mláďat orlů královských. Bylo zaznamenáno několik pokusů o vykradení, ale žádné ze střežených hnízd díky bdělosti strážců vykradeno nebylo.

Akce Falco i Aquila pokračují pod koordinací Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země i v roce 2003. Nelze je však realizovat bez pomoci desítek dobrovolných strážců, kterým není lhostejný osud dravých ptáků, přírody vůbec a jsou ochotni obětovat několik dnů volna. Chtěli bychom požádat o pomoc i Vás. Hlídá se v týdenních turnusech (od soboty do soboty) 24 hodin denně za každého počasí. Strážní skupiny o počtu 4-6 lidí jsou ubytovány v základním táboře (chata, stan, přívěs) a po instruktáži odborníkem se střídají ve dvojicích a zajišťují ostrahu hnízda.

Orel královský - Foto: Jan VeberV případě, že se nám, ale především dravcům rozhodnete pomoci podrobnější informace můžete získat na internetových adresách http://kodas.detizeme.cz nebo www.detizeme.cz a nebo přímo u koordinátorky náboru strážců na adrese Centrum dětí a mládeže, Radka Jindrová, Duk.hrdinů 328, 407 21 Česká Kamenice, tel. mobil 605468263, e-mail: cdm.kamenice@iol.cz kde se můžete již dnes přihlásit.

Pavel Koubek
KODAS DZ

21.03.2003, 00:02:00
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791