Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: O akci Pták roku

Akce Pták roku, kterou od roku 1992 každoročně vyhlašuje Česká společnost ornitologická, je bezesporu jednou z jejích nejoblíbenějších akcí a kampaní a těší se zájmu veřejnosti i médií. Jejím posláním je upozornit na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybídnout veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně, zvýšit zájem o ptactvo a přírodu vůbec.

Výbor ČSO každoročně vybírá jeden ptačí druh, který se pro příští rok stává Ptákem roku.

Varbec domácí - Pták roku 2003 Foto: Lucie BrejškováDruh takto zvolený musí splňovat několik kritérii: měl by být veřejnosti sympatický, něčím by pro ni měl být zajímavý (např. způsobem hnízdění), důležité je také aby se s ním lidé mohli snadno setkávat, proto to často bývají např. ptáci synantropní či ptáci žijící v zemědělské krajině. Rozhodně by to neměl být velmi vzácný ptačí druh či druh žijící skrytým způsobem života. Většinou se jedná o ptáka, který, ač není příliš vzácný, přesto je něčím ohrožen a zaslouží si tak lidskou pozornost a pomoc. Důležité tedy je, aby tento druh bylo možno snadno sledovat (například jarní přílet či objevení se na hnízdišti) či dokonce se aktivně podílet na jeho ochraně (např. stavba umělých hnízd, hnízdních podložek, vyvěšování budek, přikrmování apod.).

Poštolka obecná - Pták roku 2002  Foto: Josef HlásekAkci doprovází především vydání výpravné barevné brožury plné zajímavých informací, fotek a ilustrací, která zájemce dopodrobna seznamuje s vybraným druhem. Prostřednictvím brožury se nejen snažíme seznámit veřejnost s fakty a zajímavostmi ze života jednotlivých ptačích druhů, ale také poskytnout návody jak pomoci - např. jak postavit budku, čím a jak přikrmovat ap. Jelikož se prostřednictvím akce "Pták roku" snažíme také získat více informací o těchto vybraných druzích, obsahují brožury i speciální dotazníky, týkající se jejich výskytu a hnízdění. Brožuru dostávají automaticky všichni členové ČSO, další zájemci si o ni mohou napsat do sekretariátu ČSO na cso@birdlife.cz. Od roku 2003 doprovází vydání brožury též řada akcí na novém webu ČSO. Výsledky akce Pták roku pak pravidelně uveřejňujeme na stránkách našeho časopisu Ptačí svět, nově se s nimi budete moci seznámit i na našich internetových stránkách.

Lucie Stejskalová

15.12.2004
Počet názorů: 2 Přidat názor

Reakce čtenářů

Nelze otevřít soubor (Josef) 13.01.2009, 00:10

brožura Pták roku (Eva Nováková) 14.02.2006, 21:37    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791