Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: Více než čtyři milióny migrujících ptáků pozorovalo během Evropského festivalu ptactva přes 21 000 lidí

21 704 lidí se o uplynulém víkendu zúčastnilo Evropského festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků. Zapojilo se do ní 41 partnerských organizací BirdLife International, včetně České společnosti ornitologické. Účastníci celkem 934 akcí měli jedinečnou šanci sledovat migrující ptáky, kteří se v tomto ročním období přesunují jižním směrem na svá zimoviště.


Festival ptactva na Opatovických rybnících. Foto: Jiří Mach


Festival ptactva již od roku 1993, vždy o prvním říjnovém víkendu, přibližuje lidem fascinující migraci ptáků, upozorňuje na nebezpečí, která jim po cestě hrozí, a ukazuje, jak pomoci ohroženým druhům a jejich prostředí,“ vysvětluje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, která akci v ČR koordinuje.

Díky ochotě a nadšení amatérských i profesionálních ornitologů se v České republice konalo celkem 33 akcí, kterých se zúčastnilo 885 návštěvníků, z toho 285 dětí. „Toto číslo ale není konečné, na několik vycházek se návštěvníci mohou ještě těšit, jelikož ne všem dobrovolníkům se podaří akci na daný termín naplánovat,“ dodává Dobruská. Komu nevyšla návštěva tento víkend, může si svoji vycházku ještě najít na stránkách ČSO: www.cso.cz/festival2017.html.

Co zajímavého lidé pozorovali?
 • V mnoha zemích obrovská hejna pěnkav a špačků,
 • nejrůznější bahňáky na tahových zastávkách na podmáčených polích nebo vypuštěných rybnících,
 • po celé Evropě mnoho vzácných zatoulanců, např. bělořita pouštního ve Finsku, severoamerického jespáka plavého ve Švédsku, budníčka pruhohlavého ze sibiřské tajgy v Lucembursku, Holandsku, Maďarsku a v České republice nebo východoasijského budníčka temného v Itálii,
 • fascinující migraci buřňáků šedých ze Středomoří přes Gibraltar do Velké Británie,
 • v České republice luňáky červené, ostralku štíhlou, zrzohlávku rudozobou, husici rezavou, jeřáby popelavé, kolihy velké, vodouše šedého, kulíky zlaté, jespáky malé a písečné, ořešníky kropenaté, sýkořice vousaté nebo moudivláčka lužního s italským kroužkem.Výsledky Festivalu ptactva v ČR i v Evropě, stručně a graficky. Pro větší zobrazení klikněte na obrázek.


Jaké jsou a jak se zjišťují výsledky? Národní organizátoři shromažďují data z jednotlivých vycházek a hned o festivalové neděli je posílají evropskému koordinátorovi akce, kterým je každým rokem jiný partner BirdLife International. V letošním roce měla tu čest Slovenská ornitologická společnost. Podrobné informace najdete na www.eurobirdwatch.eu, zde přinášíme krátké shrnutí:

TOP 3 – nejvíce akcí
 1. Maďarsko 123
 2. Holandsko 120
 3. Polsko 112

TOP 3 – nejvíce účastníků
 1. Maďarsko 3919
 2. Švýcarsko 3695
 3. Bělorusko 2219

TOP 3 – nevíce pozorovaných ptáků
 1. Finsko 1 285 000
 2. Švédsko 980 000
 3. Maďarsko 479 054

TOP 3 – nejpočetnější druhy
 1. Berneška bělolící 670 000+
 2. Špaček obecný 620 000+
 3. Pěnkava obecná/pěnkava jikavec 545 000+

Děkujeme všem organizátorům, kteří věnují svůj volný čas, aby svět ptáků přiblížili lidem!

Kontakt:
Gabriela Dobruská
tel: 724 687 996
dobruskabirdlife.cz


Festival ptactva 2017 byl podpořen v rámci projektu Sídla bezpečná pro ptáky, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

www.mzp.cz
www.sfzp.cz
Vycházky na území Prahy byly podpořeny Hlavním městem Prahou v rámci projektu Pražskými mokřady krok za krokem.

03.10.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů  © Česká společnost ornitologická 2002-2017
  Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791