Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: Bouře ve vědecké a ochranářské obci z obav před plánovanou devastací Ralska

Bělá pod Bezdězem, Praha, 20. září 2017. Přímo v srdci ptačí oblasti Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady, která poskytuje útočiště mnoha vzácným druhům rostlin i živočichů, má vyrůst golfový resort s novou vesnicí. Osud ptačí oblasti mají nyní v rukou zastupitelé Bělé pod Bezdězem, kteří o něm budou rozhodovat dnes, 20. září. (společná tisková zpráva České společnosti ornitologické, Českého svazu ochránců přírody Klenice a Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř)


Lokalita Vrchbělá, zdroj http://poceskolipsko.unas.cz/fotogalerie.php?slozka=9


Investor projektu, pan Svoboda, tvrdí, že se snaží projekt citlivě zasadit do přírody. Přitom ale odmítá akceptovat, že jeho záměr s ochranou této lokality skloubit nelze,“ uvádí Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Výjimečnost lokality Vrchbělá potvrzují i mnozí vědci jako např. pracovník východočeského muzea Bohuslav Mocek: „Jedná se o zcela unikátní území s jednou z nejvyšších rozmanitostí denních motýlů v Čechách. Plánovaná výstavba by znamenala pro lokalitu devastaci a nenahraditelnou ztrátu biologicky cenného území v kontextu celé ČR.“ S tím souhlasí i celostátní koordinátor mapování motýlů z Entomologického ústavu Akademie Věd Jiří Beneš a dodává: „Žije zde například nejbohatší česká populace celoevropsky přísně chráněného a ochranářsky prioritního druhu - modráska černoskvrnného, který dnes na řadě jiných míst vymírá.“ Což potvrzuje přímo z praxe i předseda Českého svazu ochránců přírody JARO David Číp, který s partou dobrovolníků už řadu let vlastnoručně s pomocí sekaček a křovinořezů opečovává desítky hektarů zdejších přírodních ploch. A dodává: „Máme to na Vrchbělou z Jaroměře přes 115 kilometrů, ale přesto nikdo z našich desítek dobrovolníků zatím neváhal se podílet na péči o toto území. Je to právě proto, o jak úžasné místo se jedná. Viděl jsem již na vlastní oči tisíce skvělých i horších lokalit po celé Evropě, ale takové bohatství motýlů jsem zatím spatřil snad jen na pěti podobných místech na Moravě, na Slovensku a v Rumunsku – je to tu doslova motýlí království.

Stejně tak jsou záměrem šokovaní i ornitologové: „Monitorujeme zde jednu z posledních oblastí v celém Česku, kde se mimo jiné ještě hojně vyskytuje silně ohrožený a velmi pozoruhodný pták lelek lesní,“ vysvětluje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Také botanici zde evidují hned celou řadu kriticky ohrožených druhů rostlin včetně vzácných orchidejí nebo pozoruhodných miniaturních kapradin vratiček i vzácných skalniček jako je kociánek dvoudommý.

Ochránci přírody proto záměr výstavby golfového rezortu s novou vesnicí sledují s velkými obavami. Ve vědecké a ochranářské obci to už doslova vře a to už po celé naší zemi a kauza dokonce začíná prosakovat už i do zahraničí. „Nejde ale zdaleka jen o nějaké „brebery“ a „žabičky“, je to třeba i luxusní místo pro sběr hub, navíc v překrásné krajině, kde jsou snad ty nejlepší výhledy na nedaleký hrad Bezděz. Myslivci i běžní turisté musí být nadšení z bohatství zdejší lovné zvěře. A k tomu je tu ještě historická hodnota, protože se dnes jedná o jednu z posledních ukázek, jak vlastně vypadal zdejší vojenský prostor s pověstnými tankovými střelnicemi. Ostatní podobná místa byla už totiž buď zastavěna solárními elektrárnami a podobnými investičními projekty, nebo častěji zhusta uměle přeměněna na borové plantáže. Zbytek v lepším případě zarostl agresivními druhy trav a invazivních dřevin,“ vysvětluje další z vědců z Biologického centra Akademie věd Lukáš Čížek.

Základní překážka celého záměru vězí především v tom, že naprostá většina zájmového území je už nyní územně chráněna jako součást Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Navíc před vyhlášením CHKO v těchto místech město Bělá pod Bezdězem žádnou zástavbu neplánovalo a lokalita je ke všemu chráněna také mezinárodně,“ uvádí Milada Vrbová, předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice.

Tlak na realizaci projektu v této biologicky hodnotné lokalitě jednoznačně povede k tvrdému odporu nevládní ochrany přírody. „Nerespektování legislativní ochrany bude mít za následek zdlouhavé tahanice, které mohou skončit až soudními spory a mezinárodní ostudou. Především tím ale dojde k zablokování jakéhokoli rozvoje území na mnoho let, po něž nebude realizován ani tento projekt ani žádný jiný,“ varuje Vermouzek.

Nabízí se tedy otázky, proč má golfový resort vzniknout právě zde. Jednou z možností je skutečnost, že pozemky jsou v katastru nemovitostí vedené jako ostatní plocha a jejich koupě představuje velmi výhodnou investici. Mluví se přitom o extrémně nízké kupní ceně pozemků (údajně 10 Kč/m2). Po následném převodu na stavební parcely by se investice majiteli mnohonásobně vrátila – na úkor současného majitele pozemků, města Bělá pod Bezdězem, jehož zastupitelé budou o projektu rozhodovat na jednání ve středu 20. září odpoledne.

Kontakty:
Milada Vrbová, Český svaz ochránců přírody Klenice, 605 000 577
Zdeněk Vermouzek, Česká společnost ornitologická, 773 380 285
David Číp, Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř, 603 847 189
Lukáš Čížek, Vedoucí oddělení biodiversity a ochrany přírody a vedoucí laboratoře ekologie lesa Biologického centra Akademie věd ČR, 387 775 221
Jiří Beneš, hlavní koordinátor mapování motýlů ČR, Entomologický ústav, benesjir (zavináč) seznam (tečka)cz

Doplňující informace:
Otevřený dopis
Stránky záměru www.vrchbela.cz

Zajímavost:
Vrchbělá je významná například i díky výskytu listonohů. „Tito korýši přežili dinosaury, mamuty i tanky Rudé armády, ovšem tento megalomanský projekt přežít nedokáží,“ uvádí se v otevřeném dopise 15 organizací a 30 osobností, který obdrželi zastupitelé Bělé pod Bezdězem.
20.09.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791