Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: Čižbáři a čižba v Čechách ve spodním devonu

Předplaťte si výjimečnou knihu ornitologa a spisovatele Miloslava Nevrlého a podpořte tak její vydání!Co mě k těm okřídleným tvorům přivedlo, vím docela přesně. Byly to dvě stránky z úplně neznámé a náhodně přečtené knihy Hrad na Podlesí. Vyšla v Plzni u Jana Kobese roku 1932 a napsal ji člověk jménem Josef Pavel. Našel jsem ji v tatínkově knihovně, četl jsem tehdy všechno, co mi padlo do rukou. Psalo se v ní, jak se za letního jitra vydal kdesi v pošumavském Podlesí u Volyně venkovský chlapec – v knize asi stejně starý jako já – do lesa na lov černohlávka, černohlavé pěnice. Byly to jen dvě bezvýznamné a pro děj knihy nedůležité stránky, ale – okouzlily mne! Je podivuhodné, jak několik odstavců v jedné jediné knize může ze dne na den, z hodiny na hodinu, ovlivnit a určit celý další lidský život!“ (Úryvek z knihy)

Na www.hithit.com odstartovala kampaň, díky které si můžete předplatit knihu vzpomínek ornitologa a spisovatele Miloslava Nevrlého.

Toto ojedinělé svědectví pojednává o české ornitologii na přelomu 40. a 50. let minulého století. Autor vzpomíná na výrobu kroužků v proslulé garáži Otto Kadlece na Maninách, na návštěvy ve Viničné ulici u docenta Waltera Černého, na ornitologické exkurze, na kterých mu Zdeněk Veselovský půjčoval holínky, nebo na pobyty v terénní stanici u Velkého Tisého v době, kdy byl jejím správcem Jan Hanzák. V poutavě napsaném textu najdeme ještě další známá jména, dozvíme se, jak si kroužkovatelé vyráběli odchytové sítě i hliníkové kroužky nebo jak probíhala členská schůze tehdejší České ornithologické společnosti. A že to byla významná událost, napovídá mimo jiné fakt, že na ni autorovi nechal tatínek ušít jeho první dlouhé kalhoty.

Na www.hithit.com si vyberte odměnu, kterou je vždy výtisk knihy, ale podle výše příspěvku může být s podpisem autora, s věnováním nebo s osobním setkáním s Miloslavem Nevrlým. Po skončení kampaně knížku vydáme a odměnu si do čtvrt roku buď vyzvednete osobně, nebo vám ji pošleme, jakmile kniha vyjde.
20.09.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791