Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: Masakr dravců šokoval i zkušené ornitology

Praha, 31. srpna 2017. Na Olomoucku došlo tento týden k brutálnímu zmasakrování zákonem chráněných dravců. Případem dvanácti mrtvých a čtyř postřelených motáků už se zabývá Policie ČR. Bilance je o to děsivější, že všechna zvířata byla nalezena na jedné lokalitě, kde lidé navíc už dříve střelbu i mrtvé dravce zaznamenali. Mezi zabitými ptáky byli i dva motáci lužní, kteří jsou v Seznamu zvláště chráněných druhů zařazeni mezi silně ohrožené druhy.

Na začátku týdne nám byl oznámen nález zraněných dravců na poli u Kojetína. Jednalo se o celkem čtyři jedince motáka pochopa, kteří byli převezeni do záchranné stanice a ošetřeni u veterináře. Dva z nich ale utrpěli tak závažná střelná poranění, že museli být následně utraceni. V tělech všech čtyř ptáků rentgen odhalil broky,“ popisuje začátek případu Josef Chytil, vedoucí ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově a předseda Středomoravské pobočky ČSO. „Po návratu na místo nálezu jsme v jeho blízkém okolí našli další čtyři mrtvé pochopy a jednoho motáka lužního, který patří mezi silně ohrožené druhy,“ pokračuje Chytil.


Jeden z mála přeživších motáků pochopů, kteří byli zmasakrování na Olomoucku. Kvůli závažnosti střelných zranění ale musel být utracen. Foto: Josef Chytil, ČSO


Tím ale případ zdaleka nekončí. Když se na místo vypravila terénní jednotka České společnosti ornitologické, nestačila se divit: „Ve středu jsem přijela na místo nálezů s pátracím psem Samem a našla jsem dalších sedm mrtvých motáků. A jsem si jistá, že jsme nenašli zdaleka všechny oběti,“ konstatuje Klára Hlubocká z České společnosti ornitologické. Vedle šesti motáků pochopů byl nalezen opět i jeden vzácný moták lužní.


Na jednom poli na Olomoucku bylo v průběhu srpna zmasakrováno minimálně 26 dravců. Foto: Josef Chytil, ČSO


Z místa, které by milovníci přírody označili za jedinečné shromaždiště krásných a vzácných zvířat, si pachatel udělal střelnici,“ kroutí hlavou Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Desítky dravců přilákalo na lokalitu velké množství potravy, především drobných hlodavců, kteří se nyní na sklizní odhalené půdě vyskytují. „Pokud by lidé nechali ptáky v klidu lovit, nemuseli by pak hlodavce trávit jedy – dravci by se o ně postarali,“ vysvětluje Chytil.


Mezi obětmi brutálního masakru dravců byli i dva silně ohrožení motáci lužní. Ilustrační foto: Dušan Boucný, Birdphoto.cz


Nálezkyně, která zraněné ptáky našla, uvedla, že na stejném místě pozorovala minimálně deset mrtvých ptáků už v polovině srpna. To znamená, že za pouhé dva týdny bylo zmasakrováno minimálně 26 dravců. Existuje tedy velmi důvodné podezření, že na lokalitě dochází k masivnímu nelegálnímu odstřelu dravců – tedy ptáků chráněných zákonem a pachatel se tedy dopustil hned několika trestných činů najednouA.

Kontakt
Zdeněk Vermouzek

vermbirdlife.cz
773 380 285

Doplňující informace
Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali stovky případů nejrůznějších způsobů likvidace ptáků. Náhodně zjištěné případy jsou ale pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. A právě proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po obětech ptačí kriminality a v rámci mezinárodního projektu PannonEagle LifeB zřídila specializovanou terénní jednotku (psovodka Klára Hlubocká a Chesapeake bay retrívři Sam a Victory).

AOdstřel dravců (tedy ptáků chráněných zákonem 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v aktuálním znění) je nelegální. Vzhledem k tomu, že byl prokazatelně usmrcen minimálně 1 jedinec silně ohroženého druhu (moták lužní) dle zák. č. 114/1992 Sb. a současně jsou všichni dravci exempláři druhů přímo ohrožených vyhubením nebo vyhynutím (dle definice trestního zákona, § 299), lze důvodně předpokládat, že došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu Neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami podle § 299 Trestního zákona. Současně vzhledem k tomu, že moták pochop je zvěří dle zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb., došlo i k naplnění skutkové podstaty trestného činu pytláctví dle § 304 Trestního zákona.

BVíce o projektu PannonEagle Life

Karbofuran


Vyšetřování ptačí kriminality se věnujeme díky příspěvku Evropské unie - programu Life, a dotaci Ministerstva životního prostředí.

31.08.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791