![česká verze webu česká verze webu [Alt+C]](./www.cso.cz/wpimages/cz2.gif)
![Switch to english version Switch to english version [Alt+E]](./www.cso.cz/wpimages/uk2.gif)


Kategorie:
- ČSO/BirdLife
- Akce a kampaně
- Ochrana ptáků
- Věda a výzkum
- Infocentrum
- Podpořte ČSO
Kontakty:
E-mail: cso
Adresa:
Na Bělidle 34
150 00 Praha 5-Smíchov
tel: 777 330 355
NEPOSÍLAT SMS!
dat. schránka: 3xfm2f9
hlavní účet:
1922224339/0800
transparentní účet: 2800277111/2010
Kancelář na mapě
- O ptactvu
- Pomoc ptákům
- Stránky pro děti
- Nabízíme
Článek: Mapa ptačích pastí upozorňuje na místa, kde ptáci nacházejí smrt
V Praze, 28. srpna 2017. Skleněné plochy, elektrické vedení, hustá síť silnic a železnic – všechny tyto lidské výtvory představují pro zvířata smrtelné nebezpečí. Člověk o tom ale často nemá ani tušení. Proto Česká společnost ornitologická vytvořila nový web Ptačí pasti, který upozorňuje na ta nejnebezpečnější místa a také na důvody, proč se zde ptáci zabíjejí. Informace z webu budou sloužit jak odborníkům, tak i široké veřejnost a představují důležitý první krok na cestě k odstraňování ptačích pastí.
Skleněné plochy jsou pro ptáky nebezpečnou pastí. Zabíjí se o ně nejen drobní pěvci – náraz do pro ptáky neviditelné skleněné bariéry je smrtelný i pro větší druhy, jako jsou dravci (zde poštolka obecná). Foto: Archiv ČSO
„Na dnes již zabezpečené protihlukové stěně na Karlovarské ulici v Praze, se zabily stovky ptáků. Jen během několika měsíců roku 2012 jich bylo nahlášeno minimálně 40! Nová webová stránka Ptačí pasti upozorňuje právě na taková místa, na kterých ptáci přicházejí z různých důvodů k úrazům nebo zde nacházejí smrt,“ vysvětluje Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické. Jednotlivé body na mapě Ptačích pastí představují nálezy ptáků, kteří zde zemřeli nebo byli poraněni. Každý bod pak nese jeden z pěti symbolů, znázorňující příčinu úrazu nebo úhynu, kterou může být náraz do skla, výboj elektrického proudu, doprava nebo choroba. Samostatný symbol má také ptačí kriminalita, tedy smrt a poranění způsobená člověkem.
Výr sražený vlakem ukazuje, že také síť silnic a železnic je pro ptáky smrtelně nebezpečnou pastí. Foto: Richard Hruš
„Samotný monitoring by ale neměl smysl, pokud by na něj nenavazoval další krok – zabezpečování pastí. To už dobře funguje v projektu Bezpečné zastávky, na který Ptačí pasti navazují. Z více než osmi tisíc zmapovaných zastávek už je jich přes dvacet zabezpečených,“ uvádí Janoška. Rovněž došlo k zabezpečení mnoha rizikových protihlukových stěn podél silnic a dálnic a ty nově budované již prvky zabraňující střetům s ptáky obsahují. Řada jiných pastí však stále existuje, k nim přibývají stále nové a o většině z nich zatím nejsou žádné informace. Proto ornitologové vyzývají veřejnost k mapování nebezpečných míst s nálezy mrtvých či zraněných ptáků. „Lidé mohou nález zaznamenat do faunistické databáze Avif, kterou mohou mít stále po ruce jako aplikaci ve svém mobilním telefonu. Zaznamenání mrtvého ptáka u cesty nebo pod sloupem je pak otázkou i méně než minuty a může pomoci zachránit spousty dalších ptačích životů,“ vysvětluje Janoška.
Pastmi, jako jsou skleněné plochy, elektrické vedení nebo doprava, jsou obzvlášť ohrožení mladí nezkušení ptáci (zde mladá žluna zelená). Foto: Zdeněk Vermouzek, ČSO
Kontakt:
Zbyněk Janoška
janoskabirdlife.cz
602 240 738
Česká společnost ornitologická
Další informace:
Web Ptačí pasti: zastavky.birdlife.cz/ptaci-pasti.html
Databáze AVIF: avif.birds.cz
Otravy (nejen) ptáků: karbofuran.cz
Projekt Bezpečné zastávky byl podpořen grantem hlavního města Prahy
Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra Životního prostředí.
www.mzp.cz www.sfzp.cz