Článek: Potřebujeme prostředky na další nákupy na Josefovských loukách

Léto na Josefovkách rozhodně nebyla okurková sezóna. Kromě spousty krásných pozorování a spousty práce přímo na loukách se podařilo dojednat i další výkupy pozemků. A na ty nyní potřebujeme peníze.

V červenci proběhl na Josefovkách desetidenní pracovní tábor. Dobrovolníci z Česka i ze zahraničí sekali trávu, stavěli lavičky, pozorovali chřástaly a dělali fůru další potřebné práce.

Chřástal kropenatý, skrytě žijící vzácný obyvatel Josefovských luk. Téměř jistě na Josefovkách hnízdí, ale najít hnízdo či pozorovat mláďata je prakticky nemožné – mimo jiné i protože chceme, aby měli ptáci při hnízdění klid. Foto: Alice Janečková.


Chřástalové hnízdí na podmáčených loukách, kde se tráva kosí až později. Právě to si můžeme dovolit na pozemcích ČSO a právě proto dlouholetí josefovští vyjednavači Jirka Kult a Břeněk Michálek dohodli další poměrně rozsáhlé nákupy pozemků. U některých jsou již uzavřené smlouvy, u dalších se k tomuto stavu blížíme – a celkem se jedná o 5 a čtvrt hektaru! Byť už máme necelé dva hektary z této rozlohy ve spoluvlastnictví, právě úplné vlastnictví umožňuje takové věci, jako úpravy povrchu, strhávání drnu (důležité pro vodouše a bekasiny) nebo i to odložení sklizně.

Některá jednání o cenách ještě nejsou uzavřená, ale celkové náklady se mohou vyšplhat i nad 600 tisíc Kč, což jsou prostředky, které na výkupy v současnosti rozhodně nemáme. (Jen pro ilustraci, v letošním roce jsme již nakoupili pozemky za 401 692 Kč.) Obracíme se proto na všechny příznivce Josefovských luk s další výzvou k podpoře blížících se nákupů. Věřím, že společně to opět zvládneme!

Mapa Josefovských luk se čím dál víc zelená (zeleně jsou označené pozemky ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví ČSO) i červená (červeně orámované jsou nákupy v roce 2017). Žluté pozemky o rozloze přes 5 ha máme nyní možnost koupit.


Darovat můžete hned přes zabezpečený portál Darujme.cz!

Vyberte si pozemek nebo darujte libovolnou částku!

Při převodu z účtu nebo při zřízení trvalého příkazu uveďte prosím variabilní symbol 77. Členové ČSO uvádějí jako specifický symbol své členské číslo.

Za příspěvky na výkupy pozemků děkujeme všem dosavadním i budoucím dárcům! Josefovské louky existují jen díky vám!

Zdeněk Vermouzek
19.08.2017, 13:55:00
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791