Článek: Vykoupené území se rozrůstá a počet fandů ptačího parku se zvyšuje

Od začátku letošního roku jsme na Josefovských loukách uzavřeli 7 smluv týkajících se celkem skoro 3,5 ha pozemků (část pozemků je ve spoluvlastnictví, přepočtenou rozlohu pozemků ČSO jsme rozšířili o 2,2 ha).

Jednání s majiteli pozemků jsou čím dál náročnější a zdlouhavější. Snaha o výkup parcel se proměňuje v detektivní vyšetřování, protože celá řada vlastníků není blíže identifikovaná. Musíme se tedy probírat zažloutlými rodnými i úmrtními listy z minulých století a dohledávat možné žijící dědice a jim pak pomoci s dořešením dědictví, abychom posléze navrhli odkoupení zděděných pozemků.

Přesto tempo výkupu území ptačího parku nezpomaluje. Naopak, zelené barvy na mapě vlastněných pozemků rychle přibývá. Jednání a pátrání po neznámých majitelích jsou totiž stále intenzivnější.

Na Vítání se podařilo odchytit pěnici slavíkovou s holandským kroužkem. Foto: Břeněk Michálek.


Příznivci a donoři se přijíždějí přesvědčit, že celý počin je ochranářským úspěchem. Sobotní Vítání ptačího zpěvu mělo začít jen pro ty největší fajnšmekry již v 6:00, pro běžné návštěvníky akce pak v 8:00. Ukázalo se však, že fajnšmekry jsou téměř všichni, a tak do ptačího parku vstupovalo již brzy ráno několik desítek zájemců o poznávání ptáků podle hlasu. Časného vstávání nemusel nikdo litovat. Vůbec poprvé při akci pro veřejnost se ve víru vášní ozvali samci bekasin otavních svým nezvyklým mečením a to i blízko vstupního areálu parku. Několikrát jsme pozorovali čírky modré, které se tu podezřele dlouho zdržují. Nadšenci, kteří tu dokonce přespávali ve svém autě, aby ráno nepromeškali začátek, mohli v noci slyšet „švihání“ chřástalů kropenatých.

Díky tomu, že návštěvníci přijížděli v několika vlnách a ne všichni se zapsali do prezenční listiny, bylo těžké spočítat celkový počet účastníků. Odhady se pohybují mezi 60 a 80.

Na stezce Josefovskou džunglí si návštěvníci prohlédli i výstavu Na čem se smaží Indonésie o mizení deštných pralesů kvůli výrobě palmového oleje.


Pomozte Josefovským loukám právě nyní!

Stále vykupujeme další pozemky a stále na ně potřebujeme finanční prostředky. Vyberte si pozemek, nebo jeho část, a zašlete příslušný obnos (nebo jakoukoli jinou částku) na transparentní účet ČSO 2800277111/2010, variabilní symbol: 77. Členy prosíme, aby jako specifický symbol uvedli své členské číslo.

Pro platbu kartou využijte prosím zabezpečeného platebního portálu Darujme.cz:

Za podporu Josefovských luk srdečně děkujeme všem současným i budoucím dárcům!


Text a foto: Břeněk Michálek


V současné době Ptačí park Josefovské louky finančně podporují především jednotliví drobní dárci a dále Ministerstvo životního prostředí, Královéhradecký kraj, Nadace Veolia, Nadační fond Tesco a ZelenaDomacnost.com.

08.05.2017, 11:29:00
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791