Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Článek: Výsledky Festivalu ptactva 2016

O víkendu 1. - 2. 10. proběhl další ročník Evropského festivalu ptactva. O předběžných výsledcích jsme informovali v tiskové zprávě, kterou najdete na webu ČSO. Několik vycházek se konalo ještě po oficiálním termínu, proto se čísla uváděná zde budou od předchozích trochu lišit. Bohužel jsme nedostali výsledky od všech organizátorů, reálná čísla budou tedy ještě vyšší.


Letos počasí většině vycházek opravdu přálo a účast byla hojná. Tovačov, Foto: Jiří Šafránek

Celkem letos v rámci Festivalu ptactva proběhlo 40 vycházek. Možnost vyrazit za krásného počasí do přírody pozorovat ptáky využilo více než 1500 návštěvníků, z toho 474 dětí. Čekali na ně zkušení ornitologové, aby jim pomohli nahlédnout do fascinujícího světa ptačí říše. Na 26 vycházkách se konala jednoznačně nejoblíbenější doprovodná akce – kroužkování ptáků. Ta přiblížila návštěvníkům mnohé druhy doslova „na dosah ruky“.
Stejně jako vloni, ani letos nebyla během Festivalu pozorována velká hejna špačků. Celkem účastníci pozorovali 54 876 ptáků 126 druhů.
Podrobný přehled pozorovaných druhů včetně jednotlivých míst najdete ZDE.
Dovolte mi však nyní poodstoupit od čísel a přiblížit atmosféru a průběh Festivalu prostřednictvím fotografií, které jsme dostali od organizátorů vycházek.

FOTOREPORTÁŽ Z FOTEK ORGANIZÁTORŮ A ÚČASTNÍKŮ


Ideální prostředí pro pozorování ptáků představují rybníky. Proto také většina vycházek k některému v okolí, je-li to možné, směřuje. Jivjanské RybníkyAč to na první pohled nevypadá, účastníci se nespletli - i zde záplava dalekohledů sleduje hladinu Tovačovských rybníků. Foto: Adolf GoebelVycházka v Ostrově u Macochy byla krásnou ukázkou toho, že i v ornitologicky nezajímavých lokalitách se dá udělat zajímavá vycházka s velkou účastí. Na děti čekaly doplňující aktivity, …… stativový dalekohled…… a kroužkování. Sešlo se zde přes 90 účastníků! Foto: Lída BřezinováDoplňkové aktivity probíhali někde přímo na louce, jinde s plným komfortem. Veltrusy, Foto L. PrausJednoznačně nejoblíbenější doplňkovou aktivitou je kroužkování, nadchne malé i velké. Festival v Měšicích, Foto: V. SládečkováPři přehlídce sýkor v Blatné měli fotografové plné ruce práce. Foto P. PavlíkU Vavřineckého rybníka si lidé prohlédli zblízka poštolku. Foto: J. KřivskýV Dendrologické zahradě v Průhonicích ledňáček ochotně pózoval fotografům. Foto: R. ŠtanclováBudníčci vděčí za své jméno hnízdu, které připomíná budku. Foto: P. PavlíkNa Josefovských loukách si účastníci kromě ptáků a drobných savců užili i průzkum tůně. Foto: B. MichálekPozorovatelnou na Řežabinci i přes deštivé počasí během dopoledne prošlo na 200 účastníků! Foto: Foto: J. ŠebestiánVycházku v Jihlavě provázely dvě sovy, z kterých byly děti naprosto nadšené. Foto: Karel ŽeníšekZajímavou doprovodnou akcí bylo na Českobudějovicku hledání aranžované čejčí snůšky. Naštěstí byl podzim, takže nebyl strach ze zničení opravdových hnízd. Foto: I. Freiberga a V. Kubelka


A jaká byla zajímavá pozorování? Na Vrbenských rybnících si návštěvníci mohli prohlédnout límcované husy velké. Ze zajímavých druhů jmenujme například mladého kolpíka bílého, jespáka křivozobého, sýkořici vousatou, poláka malého, kulíka zlatého, lindušku rudokrkou nebo 16 strnadů lučních. Zdá-li se vám výčet malý, můžete si prohlédnout úplný seznam pozorovaných druhů, který najdete ZDE.

Věříme, že se návštěvníkům letošní Festival líbil a odnesli si mnoho dojmů i nových poznatků.

Na závěr bychom chtěli velice poděkovat všem organizátorům jednotlivých akcí, bez jejichž času, nadšení a zpětných hlášení bychom žádný Festival neměli. Všichni dělají tuto činnost dobrovolně ve svém volném čase jen z lásky k přírodě a za to jim patří veliký dík.Festival ptactva byl podpořen dotací ze státního rozpočtu z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj.

Za podpory:
18.11.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791