Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: „Každý pták se počítá“ – hodnocení konference jejími účastníky doplněné o fotografie

Přinášíme vám několik hodnocení říjnové konference ČSO „Každý pták se počítá“ psané rukou samotných účastníků konference. Za projevenou pochvalu děkujeme a kritické připomínky bereme v úvahu pro organizování dalších akcí.

Za vědecký výbor konference,
Alena KlvaňováHodnocení od účastníků konference (řazeno abecedně):

Peter Adamík
Moje pocity sú veľmi pozitívne. Mám veľkú radosť, že som sa po rokoch mohol stretnúť s mnohými úžasnými ľudmi a vidieť, čo práve s vtákmi ale i v osobnom živote riešia. Mikulovské stretnutie je k tomuto jedinečné. ČSO to pripravila veľmi profesionálne a i touto cestou by som rád poďakoval všetkým z organizačného týmu za tak hladký a profi priebeh konferencie. Zápory? Nemám žiadne, azda snáď len do budúcna by bolo lepšie aby spoločenský večer bol priamo v Mikulove - vyrieši to mnoho s logistikou a ľudom to dá i voľnosť odísť po vlastných :-)

Květa Děrdová, ZŠ Břidličná
Konference byla úžasná! Organizace i přednášky neměly chybu. Moji špunti z Baby teamu si odnesli řadu nových poznatků, zkušeností a navíc cenu za poster. Byli nadšeni, stejně jako já. Moc všem děkuji za přátelské přijetí.


Nejmladší účastníci konference - žáci ze ZŠ Břidličná, kteří sami připravili na konferenci poster o hnízdění vlaštovek, jiřiček a rorýsů v okolí školy.


Tomáš Grim
Velice pozitivně mě překvapila vysoká úroveň studentských přednášek - nebylo snadné vybrat tu nejlepší. Moje očekávání konference předčila i jako společenská událost. V programu konference bych ale uvítal uvedení přesného načasování konkrétních přednášek, ne jen těch plenárních a sekcí jako celku.

Tono Krištín
Myslim, ze aj vdaka organizatorom aj vdaka ucastnikom sa konferencia velmi vydarila. Bolo zrejme, ze ucastnici si uzívali jej skvelu atmosferu - referaty, prednasajucich, ich vysledky, i atmosferu starého mikulovského zámku. Bolo radost pozerat na bohate diskusie pocas sekcii i cez prestavky, uzil som si aj diskusny panel k historii ČSL ornitologie
Dobry napad bol, ze sa prednasky aj nahravali. Iste si nejeden z nas vsimne, kde robi chyby v prejave. Vyborne boli aj kulisy v podobe stankov sponzorov, ČSO, Slov. ornitol. spol./Birdlife a vystavy fotografii vtákov. Ak konferencia nabila energiou každého tak ako mňa, určite splnila ciele. Perfektný bol i spoločenský večer v pivnici Zaječí i návrat domov v spievajúcom autobuse, kde ani neviem kde sa vzala gitara a tolko dobrych spevakov...


Účastníci panelové diskuze k 90. výročí založení Československé společnosti ornitologické (od 80. let ČSO) se právě dobře baví při pohledu na ornitologickou omladinu ze ZŠ Břidličná.


Roman Lyach
Konference se mi organizačně i náplní velice líbila, probíhala v příjemně neformální atmosféře, a na přednášejících i publiku bylo vidět, že je ornitologie skutečně zajímá. Nevýhodou byl snad jen fakt, že se konala poměrně daleko (Mikulov je krásné, leč vzdálené město, především pro na plný úvazek pracující amatérské ornitology). Deset minut na příspěvek byla poměrně krátká doba, do které se občas nedala vtěsnat ani kostra výzkumu, ač samozřejmě chápu, že prodlužování přednášek by mělo vliv na prodloužení celé konference.

Pavel Munclinger
Konference v Mikulově mě velmi mile překvapila. Archetypální nadšení z pozorování opeřenců se zde dokonale kombinovalo s touhou po hlubokém poznání záhad ptačího života. S použitím termínů T. Grima bych tedy řekl, že „ptáčkaři“ tu s „ornitology“ zdárně našli společnou řeč. Velmi tomu pomohla obdivuhodná schopnost většiny přednášejících empaticky souznít s publikem a podat docela složité výdobytky výzkumu srozumitelným a zábavným způsobem. Všudypřítomné uchvacující fotografie ptáků a obrázky geniálního J. Hoška vytvářely dokonalou atmosféru skvěle zvoleného místa konference. Lepší místo než podzimní Mikulov si totiž pro konferenci lze jen těžko představit. Podstatné také je, že intelektuální vypětí ze sledování přednášek vhodně kompenzoval vydařený společenský večer s jídlem a nápoji ad libitum a tak pěkně zvolené exkurse, že se i počasí smilovalo. Organizátorům i přednášejícím patří bezesporu velký dík. Už teď se moc těším na pokračování.

Petr Pavelčík
No konference byla skvělá, spousta opravdu zajímavých přednášek a taky tam byli skoro všichni … Opravdu skvělé a nelitujeme.


Na konferenci proběhl i křest nové knihy Kam za ptáky v České republice od Aleny Klvaňové a kolektivu autorů. Byla příležitost nejen si knihu zakoupit, ale nechat si jí rovnou i podepsat od 13 autorů včetně hlavní autorky, kteří se sešli mezi účastníky konference.


Tomáš Pospíšil
Mohu říct, že se konference opět konala ve velmi důstojném prostředí, které jí sluší. Myslím, že ČSO je organizace, která má potenciál růst k většímu vlivu v ochraně ptáků a přírody vůbec. Akce podobného charakteru k tomu výrazně přispívají. Je z toho patrné, že se lze věnovat dané problematice na různých úrovních, škála je opravdu široká a někteří členové velmi aktivní. Důležité však je, že členská základna může být, po odborné stránce, velmi důležitým partnerem na všech úrovních diskusí, správních řízeních i například změnách legislativních. Po organizační stránce nelze akci cokoliv vytknout a technické zázemí bylo bezproblémové. Co bych viděl jako námět na změnu, tak by byla otázka, zda-li je nutné organizovat dva přednáškové sály. Zejména s ohledem na společně strávené chvíle, které slouží především k neformální diskusi, bych preferoval, aby odborná komise provedla redukci příspěvků dle témat i úrovně a celou konferenci bych raději viděl v jednom sále. Děkuji za celkovou náročnou přípravu, bylo mi ctí se zúčastnit.

Milica Požgayová
Konferenciu hodnotím ako veľmi vydarenú. Prispelo k tomu nielen nádherné prostredie Mikulovského zámku a Mikulova ako takého, ale predovšetkým vysoká úroveň prednášok a výborne zvládnutá organizácia zo strany pracovníkov ČSO a TIC mesta Mikulov (týmto im ďakujem). Ďalej by som chcela veľmi pochváliť personál zámockej kaviarne, ktorý nás vždy ochotne obsluhoval počas prestávok na obed či kávu, takže nikto netrpel nedostatkom tekutín, či nezomieral od hladu :-)
Do budúcna by som ocenila, keby v študentskej súťaži boli vyhlasované aj druhé a tretie miesta (aspoň u prednášok – tam veru bolo z čoho vyberať). Myslím, že mladí nádejní ornitológovia by určite za svoju námahu, či vedecký prínos svojho príspevku nejakú spätná väzbu ocenili, hoci aj len symbolicky (bez materiálnej/finančnej odmeny).
Veľmi si cením, že takmer všetci prednášajúci i predsedajúci jednotlivých sekcií si ustrážili časový limit jednotlivých prednášok, najmä si to cením u nováčikov a menej skúsených rečníkov. Na druhej strane ma stále prekvapuje, že niektorí ostrieľaní prednášajúci si svoj vymedzený čas ustrážiť nedokázali, čím utrpela kvalita ich príspevku.


Dobrá nálada u vína a cimbálky ve sklípku U Kapličky.


David Storch
Na konferenci věnované členům ČSO, tedy z velké části amatérským ornitologům, mě překvapila vysoká profesionalita většiny referátů – jsem zvyklý jezdit jen na zahraniční konference, ale zdejší úroveň si s nimi nijak nezadá a v mnohém je převyšuje. Tolik zajímavých příspěvků už jsem dlouho neslyšel. Ne, že by konference neměla drobné mouchy (například společenský večer, kde si k pití lze vybrat mezi bílým vínem a bílým vínem, je trochu problém, zvlášť pro někoho, kdo zrovna bílé víno nepije), ale celková atmosféra byla výborná.

Petr Šaj
Heslovitě:
repre prostory a lokalita
perfektní organizace
příjemná atmosféra
zpestřením byl určitě diskusní panel s video přenosem
takže chválím


Kromě přednášek seznamovalo účastníky s novinkami z ornitologie i kolem 25 posterů.


Miroslav Šálek
Já osobně jsem byl s veškerou organizací i kvalitou příspěvků navýsost spokojen. Mile mě překvapil inspirativní průnik vědeckých a ochranářských témat, který se nesl v přátelském duchu a na vysoké úrovni. Dojala mě aktivní účast a ocenění dětského kroužku - takových napříště více, stejně jako následný vzpomínkový panel k 90. výročí ČSO mistrně moderovaný Petrem Voříškem. O něco slabší byl pak společenský večer, protože stísněné prostory sklepa s výčepem pivem mimo hlavní lek bránily volnému korzování a diskusím s kolegy, s nimiž bych býval rád poklábosil. Takže vše perfektní, nanejvýš mi ke konci už chybělo dost sil, abych mohl v sobotu po celodenních soustředěních a nočních dýcháncích ještě absolvovat všechny příspěvky, které mě zajímaly. Jen v několika málo případech to nešlo z objektivnějších důvodů, protože byly zařazeny v paralelních sekcích nebo jsem se prostě jen zapovídal v předsálí. Těším se na příště! Snad budu (slovy Jirky Flouska) patřit k těm mladším, kteří se na další konferenci ještě sejdou :-)

Jaroslav Škopek
Na konferenci jsme dorazili až krátce po 10. hodině, tak nemohu posoudit úvodní slavnostní referát a vyjádřit se k tomu, zda v něm něco zásadního nechybělo. Vycházím tedy z toho, že tam bylo vše v pořádku. Mohu napsat: Slavnostní konference k 90. výročí činnosti Československé ornitologické společnosti (a její nástupnické organizace Česká společnost ornitologická) byla velmi důkladně připravena a bylo nabídnuto vše, co nabízejí v současnosti podobné akce jinde ve světě. Veškeré příspěvky v předkládaných formách byly zajímavé a poučné. Předsedající jednotlivým blokům vzorně hlídali stanovené časové limity; rovněž nedělní exkurze, jejíž úspěch podpořilo ideální počasí, byla zdařilá.


Nedělní exkurze konečně umožnila si protáhnout nohy na procházce za ptáky do lednického parku nebo kolem novomlýnských nádrží.


Gabriela Uhrová
Konferenci jsem si moc užila. Některé přednášky pro mě byly moc odborné. Mrzí mě taky, že některé pro mě zajímavé přednášky se konaly v nabitém malém sále, kde se dost špatně sedělo na tvrdých židlích a nedalo se tam dýchat, asi je to těžké odhadnout, která přednáška zaujme kolik lidí. A také, že některé přednášky, co jsem chtěla slyšet, byly zrušeny z důvodu neúčasti přednášejícího, ale to jsem se dozvěděla, až když jsem se přesunula do druhého sálu...
Jinak, asi nejvíc se mi líbila přednáška o lejskovi, taky od T. Grima, a jednoho slovenského kolegy, který i když mluvil rychle, tak to nebylo nudné a zároveň i srozumitelné, i bez mikrofonu. Jo a na závěr se mi líbila přednáška o mechanice letu, občas je potřeba, aby lidi neusnuli, prohodit i něco, co lidi rozesměje :)

Co se týká jídla a občerstvení:
Trochu mě mrzelo, že za obědy chtěli 150 Kč, myslím, že za těstoviny s pestem a polévkou to není úplně adekvátní částka, dala bych tak 100 max...
Občerstvení - tam mi chybělo třeba i nějaké ovoce, nebo ovocné zákusky, bylo tam moc pečiva z mouky... ale to už zabíhám do detailů.
Ocenila bych nápojový catering, ten byl moc fajn - voda, džus, káva, čaj, super.

Sklípek: tam hodně lidem chyběl výběr z vín - např. úplně chybělo červené víno... někdo bílé třeba vůbec nepije... a z bílého bych si přála min. ještě tak 1-2 druhy. Cimbálovka byla super, jen mi trochu vadilo, že se snažili hrát moderní písničky, to mi tam nesedělo, jsme na Moravě, tak bych chtěla slyšet lidovky...

Jinak organizace jako taková - překvapila mě příjemně skvělá organizace. A co se týká terénní vycházky - málo času, jak už to bývá, tak by to chtěla aspoň ještě tak +2 hodinky... aby se nemuselo tak spěchat pryč.

No a možná chyběla nějaká tombola? Vím, že to nebyl ples, ale třeba by se daly vyhrát drobné dárky, bylo by to zpestření - třeba se to mohlo spojit se sklípkem? - návrh pro příště..? :)

Více fotografií z konference najdete ve fotogalerii.
21.11.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791