Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na Festival ptactva 2016

První říjnový víkend (letos připadá na 1. a 2. 10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Udělejte si čas a pojďte s námi pozorovat ptáky do podzimní přírody!

Získáte mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři připravili ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.


Festival ptactva v Rousínově v roce 2015, foto Jiří Bartl


Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. Česká společnost ornitologická se jako národní partner BirdLife International přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994.

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos švýcarský partner BirdLife International BirdLife Switzerland. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.Festival ptactva byl podpořen dotací ze státního rozpočtu z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj.

Též za podpory:Seznam akcí:

Doplněné akce:

Praha - Trója - sobota 1. 10.
Lednice - sobota 1. 10.


PRAHA


Praha - Trója
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:00 na zastávce Podhoří. Půjdeme podél řeky k Císařskému ostrovu a pak až do Stromovky. Akci zakončíme u Výstaviště Holešovice. Předpokládaný konec do 12:00. S sebou dalekohled. Uvidíte ptáky vody a jejího okolí a ptáky parků. Pro děti budou připraveny soutěže. Z tohoto důvodu a z důvodu tisku dalších materiálů prosím, abyste se na akci přihlásili e-mailem na adresu filip.starosta(zavinač)seznam.cz. Nezapomeňte napsat, kolik vás bude (dospělí + děti), a do předmětu napište Akce ptáci. Děkuji a těším se na Vás. Vede: Filip Starosta

STŘEDOČESKÝ KRAJ


Hostivické rybníky
Sraz v sobotu 22. 10. v 9:00 na hrázi Litovického rybníka. Pořádá ČSOP Hostivice ve spolupráci s ČSO. Vedou Ota Vorel a Jiří Kučera (tel.: 724 209 973).

Měšice
Sraz účastníků v sobotu 1. 10. v 8:30 na nádraží ČD Měšice u Prahy (vlak od Prahy přijíždí 8:22). Trasa povede kolem měšických a mratínských rybníků do Mratína (MHD). Délka trasy asi 4,5 km. Organizátoři: Vlaďka, Jirka a Martin Sládečkovi, Jana Škorpilová. Doprovodný program: Za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování.

Mělník
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:00 před budovou mělnického muzea na náměstí Míru. Nenáročná trasa ornitologické vycházky (cca 8:00 - 11:00) povede přes Hořínský park a zdymadlo a dále po cyklostezce k Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km. Vede: Libor Praus (e-mail: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692) a Petr Lumpe. Pořádá ČSO a Regionální muzeum Mělník ve spolupráci s AOPK RP Správa CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Průhonice – dendrologická zahrada
Sraz v sobotu 1. 10. v 7:30 u hlavního vchodu do Dendrologické zahrady. Pojďte s námi na procházku nádherným prostředím podzimní Dendrologické zahrady s pozorováním a určováním ptactva a pokud počasí dovolí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Co s sebou? Dobrou náladu, oblečení a obuv do terénu (pokud možno v přírodních barvách), dalekohled.
Pozor: nutnost rezervace na stránkách zahrady na zde. Počet účastníků je omezen. Vedou: Lucie Nová (tel.604 259 828), Míša Brožová, Vlastimil Osoba, Vít Štancl

Srbsko – lom Alkazar
Sraz v sobotu 24. 9. v 9:00 na vlakovém nádraží v Srbsku. Odtud se půjde proti proudu Berounky do lomu Alkazar, kde bude provedena ukázka kroužkování ptactva. Je dobré mít s sebou dalekohled, dobrou obuv a pláštěnku. Akci povedou Jaroslav Veselý (728 878 352) a Eva Vojtěchovská (724 715 219). Pořádá ČSO a Správa CHKO Český kras.

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 1. 10. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Akce se koná za každého počasí, později příchozí nás najdou na břehu rybníka. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Budou připraveny soutěže pro děti, úspěšní budou odměněni drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu. Vede Jan Křivský, (tel.: 732 560 647, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com).

Veltrusy
Sraz v neděli 2. 10. v 8:40 před železniční stanicí Nelahozeves (příjezd vlaku z Kralup n. Vltavou v 8:33). Nenáročná trasa ornitologické vycházky povede po modré turistické značce přes Vltavu do Veltruského zámeckého parku (4 km), v případě zájmu možno dojít podél Vltavy až do Kralup n. Vltavou (8 km). Pozorování a určování ptactva. Za dobrého počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled, oblečení do terénu, svačinu a dobrou náladu. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická. Vede: Libor Praus (e-mail: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, mob.: 605 522 692).

Žehuňský rybník
Sraz účastníků v sobotu 1. 10. v 7:30 u přepadu (nikoli u sádek !!). Tam proběhne ukázka vypouštění uzdravených chovanců záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, předvede vedoucí stanice pan Luboš Vaněk. Vycházka bude opět mít dvě trasy, kratší (cca 4 km) do Severní zátoky a delší (10 km) podél rybníka a zpět. V případě příznivých klimatických podmínek se uskuteční ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Akce vedou M. Jelínek, L. Urbánek (604 824 652) a J. Vyskočil.

JIHOČESKÝ KRAJ


České Budějovice
Sraz v sobotu 1. 10. v 10:00 na točně trolejbusu č. 9 v Českém Vrbném u Českých Budějovic. Vycházka k Vrbenským rybníkům a okolí podle aktuální atraktivnosti lokalit. Pravděpodobné ukončení akce v Haklových Dvorech (autobus č. 21). Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky, možná ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pozvánku najdete ZDE. Vede Vojtěch Kubelka (kubelkav(zavináč)gmail.com), tel. 721 018 336

České Budějovice
Sraz v neděli 25. 9. od 8:00. Vycházka povede od zastávky MHD Milady Horákové směrem na Vrbenské rybníky (okolo ryb. Mladohaklovský, V. Vávrovský, Domin a Černiš). Ukázka odchytu a kroužkování ptáků, pozorování a povídání na zajímavá témata (ochrana ptáků apod.). Pořádá: Jihočeský ornitologický klub, vede: Jan Havlíček a Jana Beránková (tel.: 721 429 652, email JanHavlicek.cz(zavináč)gmail.com).

Chobot u Blatné
Sraz v neděli 2. 10. v 9:00 v obci Chobot u Blatné u hřiště ( GPS 49°27'42.201"N, 13°56'9.330"E; po příjezdu od Blatné doprava na Střížovice). Vycházka povede podél rybníka Labuť (největšího na Blatensku) směrem ke Střížovicím. Bude možné zhlédnout ukázku kroužkování (v rámci dlouhodobého výzkumu ptačích populací na Blatensku). Rybník by měl být alespoň z části upuštěný před výlovem a s velkou pravděpodobností bude možné pozorovat mimo jiné volavky popelavé i bílé, kormorány, racky, různé kachny a bahňáky a možná i orlovce či orly mořské. Dalekohledy a obuv odolávající mírnému vlhku lze doporučit, k dispozici budou i velké stativové dalekohledy a mnoho informačních materiálů o ptácích a jejich ochraně, vycházka potrvá maximálně do 13 hodiny. Kdo se mailem předem nahlásí a přijede do Myštic (či do Chobota) do 7:00 může se s kroužkovateli zúčastnit i začátku kroužkovací akce.
Pro zájemce ji uspořádají ornitologové (členové České společnosti ornitologické a její jihočeské pobočky Jihočeského ornitologického klubu) ze ZO ČSOP 20/04 Blatná - kontaktní osobou je Petr Pavlík a ukázky kroužkování (v rámci výzkumu ptačích populací) zajistí kroužkovatelé Petr a Martina Loudovi a Jaroslav Fořt. Pozvánku najdete ZDE. Kontakt na organizátory: csopblatna(zavináč)seznam.cz. Zprávy z minulých akcí najdete na webu www.csop.cz/blatna.

Ražice u Písku, rybník Řežabinec,
V neděli 2. 10. jste od 9 do 13 hodin očekáváni na stálém stanovišti u pozorovací věže u rybníka Řežabinec (přístupová cesta vede od železničního přejezdu v Ražicích u Písku po malé asfaltce vedoucí těsně podél žel. trati směrem na západ (=směr Strakonice, Plzeň), kolem rybářské bašty (kdo jede autem, může parkovat 100 m za baštou před zákazem vjezdu) a po cestě mezi rybníkem a tůněmi dojdete až k pozorovací věži, celkem asi 1,5 km). Připravena je ukázka odchytu a kroužkování ptáků, zajímavé vyprávění o nich a pozorování vodních ptáků na hladině rybníka silným dalekohledem. V případě dostatečného počtu zájemců i procházka s ornitologem za ptáky kolem rybníka – odchody v 10:00 a/nebo v 11:00. Nezapomeňte si dalekohledy. Vedou Jiří Šebestian a Karel Pecl, zoologové Prácheňského muzea v Písku. Kontakty: E-mail: sebestian(zavináč)prachenskemuzeum.cz, tel.: 382 201 111, 607 720 398

PLZEŇSKÝ KRAJ


Anenské rybníky (Planá)
Sraz v sobotu 1. 10. v 9:15 na vlakovém nádraží v Plané u Mariánských Lázní, délka vycházky cca 3 hodiny. Pozorování a určování ptáků v době podzimního tahu. Komentovaná vycházka do polí, luk a k rybníkům v okolí Plané za poznáním, zejména vodní a mokřadní ptačí fauny. Možnost vyzkoušet si pozorování ptáků stativovým dalekohledem.
Průvodci: Pavel Jaška (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les ), Milena Prokopová (AOPK ČR, RP Správa CHKO Český les)
Doprava tam: vlak Cheb (8:34) – Mariánské Lázně (8:55) – Planá (9:04); Plzeň (8:05) – Stříbro (8:31) – Planá (8:52); Tachov (8:33) – Planá (8:50)
Doprava zpět: vlak Planá (12:47) – Mariánské Lázně (12:54) – Cheb (13:14); Planá (13:04) – Stříbro (13:26) – Plzeň (13:54); Planá (13:09) – Tachov (13:27)
Trasa: Rybníky v okolí Plané (délka cca 8 km). Vhodná nepromokavá obuv a oblečení do terénu, dalekohled je výhodou.
Kontakt: M. Prokopová, tel.: 725 724 956

Bor u Tachova
Sraz účastníků v neděli 2. 10. před bránou borského zámku v 9:00, trasa povede tradičně jako každý rok od zámeckého parku k rybníku Tážný, v případě zájmu účastníků a příznivého počasí do býv. vesnice Boreček. Vycházku s odborným výkladem bude provázet Karel Machač. Bližší informace o konání akce je možné získat na telefonu Karel Machač 721 962 801, nebo na Městském úřadu v Boru u p. Krasanovské, nebo na Městském kulturním středisku u p. Naušové.

Jivjanské rybníky (Holýšov)
Sraz v neděli dne 2. 10. v 7:30 u radnice v Holýšově nebo v 8:00 na hrázi Jivjanského rybníka. Cílem akce je pozorování migrujícího vodního a mokřadního ptactva. Procházka okolo soustavy Jivjanských rybníků bude zakončena malým občerstvením (opékání buřtů). Předběžný konec akce v cca 12:00. Pevnou obuv, teplé oblečení a dalekohled s sebou. Akce se koná za každého počasí. Kontakt: Libor Schröpfer 732 370 036.

Plzeň
Sraz účastníků v sobotu 8. 10 v 8:30 na hrázi Boleveckého rybníka (zastávka MHD Bolevecký rybník, u parkoviště). Součástí vycházky je ukázka odchytu a kroužkování ptáků U Pecihrádku (lze navštívit i samostatně v době od 9:00 do 11:00 hod.) Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů v Plzni, Zábělská 75, kde si budete moci prohlédnout aktuální pacienty (lze navštívit i samostatně v době od 10:00 do 16:00 hodin).
Vhodná výbava: dalekohled, pevnější obuv, kočárek není překážkou. Pořádá Západočeská pobočka České společnosti ornitologické při Západočeském muzeu v Plzni a DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň. Kontakt: Lubomír Volter (mobil: 608 568 065)

ÚSTECKÝ KRAJ


Kněžice u Podbořan
Sraz v sobotu 8. 10. v 7:30 u autobusové zastávky na návsi. Vycházka s pozorováním a určováním ptáků na Kněžické rybníky, trasa 2 km. Pořádá ROS Fénix, vede Milan Tichai. Kontakt: ros.fenix(zavináč)seznam.cz, tel. 608 301 387.

Most
Sraz účastníků v sobotu 1. 10. v 8:00 na parkovišti restaurace u Benediktu. Ornitologická vycházka za vodními ptáky a ptáky otevřené krajiny povede k mokřadu Betynka, údolím Srpiny a na Křemencový vrch. Délka trasy bude přizpůsobena počasí, elánu a silám účastníků. Svačiny, dalekohled a dobrou náladu s sebou! Pořádá ČSO a Oblastní muzeum v Mostě. Vede Jaroslav Bažant (bazant(zavináč)muzeum-most.cz).

Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Vycházka do přírody spojená s pozorováním ptáků a ukázkou jejich odchytu za účelem kroužkování pro vědecký výzkum. Doba trvání vycházky asi 3 hodiny.
Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem
Ve čtvrtek 6. 10. od 17:00 v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem proběhne při příležitosti Festivalu ptactva přednáška Stanislava Chvapila na téma „Naši vodní ptáci“ s digitálními snímky a nahrávkami ptačího zpěvu.
Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

LIBERECKÝ KRAJ


Černousy (okr. Liberec)
Naše akce se bude konat v sobotu 1. 10. Sraz je v 8:30 na nádraží v Černousích. Vycházka povede nivou Smědé. V případě příznivého počasí budou ukázky odchytů a kroužkování ptáků. Povede Martin Pudil (martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz, 734 755 791).

Česká Lípa
Sraz v neděli 2. 10. v 9:00 před hlavní budovou muzea v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Trasa vycházky do blízkého okolí České Lípy vede kolem Holého vrchu a podél řeky Ploučnice do Dubice. Zde proběhne odchyt do nárazových sítí a ukázka kroužkování ptáků. Vycházku vede M. Honců 487824146, e-mail: honcu(zavináč)muzeumcl.cz, mobil: 737 404 965.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ


Dobré u Dobrušky
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:00 u centra Keithe Morrise v Dobrém u Dobrušky č. 85. Monitorovací vycházka bude směřovat asi 3,5 km okruhem přes Škutinu ke kamenolomu v Mastech a pak zpět přes vesničku Masty k centru A Rocha pod vesničkou Dobré. Zde se kolem 11. hod. uskuteční přednáška Kamila Hromádky "Za ptáky Rumunska". V těsné blízkosti centra proběhne též ráno i po vycházce ukázka odchytu a kroužkování ptáků s Vojtěchem Volfem z Dobrušky. Pořádá ČSO a A Rocha /centrum A Rocha Krupárna/. Další info obdržíte na e-mailu psvetlik(zavináč)arocha.cz nebo na tel. čísle 775 042 228.

ornitologický park Josefovské louky u Jaroměře
Sraz v sobotu 1. 10. od 8:00 u rybníka ve Starém Plese. Ptáci se při své daleké cestě na zimoviště zastavují i na Josefovských loukách. Pozorovat nebo přímo do ornitologických sítí lze odchytnout zajímavé druhy, které běžně nepotkáváme. Nad Novou Metují se tou dobou občas zdržuje „ptačí pirát" orlovec říční, na březích tůní se může krčit severská slučka malá. Silným dalekohledem uvidíme další desítky druhů ptáků. Každoroční akce pro malé i velké, vedena odborníky z České společnosti ornitologické. Kontakt: Břeněk Michálek, josefovskelouky(zavináč)birdlife.cz, mob.: 734 226 037.

PARDUBICKÝ KRAJ


Litomyšl
Sraz účastníků v neděli 2. 10. v 7:45 u benzinové pumpy Mol u Vertexu. Trasa povede podél rybníka Velký Košíř přes Nedošínský háj na rybníky v Tržku a zpět podél Loučné. V případě dobrých podmínek bude na Velkém Košíři ukázka kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci s DDM a ČSOP Litomyšl. Akci povedou Lubor Urbánek (tel.: 604 824 652) a Jiří Vyskočil.

Opatovské rybníky (okr. Svitavy)
Sraz v sobotu 1. 10. v 9:00 na hrázi rybníku Hvězda u Třebovic. Program: pozorování ptáků na rybnících Hvězda a Nový zakončené kroužkováním a soutěží pro děti. Vedou: Jakub Vrána (mail: kuba.vrany(zavináč)email.cz, tel.: 739 697 659) a Milan Janoušek. Pořádá: ČSO a ZO ČSOP Rybák Svitavy.

VYSOČINA


Jihlava
Sraz účastníků v sobotu 1. 10. v 8:00 u Hellerova (Panského) rybníka na Dolině. Trasa cca 5 km. Vycházku zpestří soutěž pro děti, ukázka sov :-). Pozvánku naleznete zde. Vede Bára Kolmanová, tel. 606 885 091.

Velká Bíteš
Sraz ve středu 28. 9. v 9:00 v přírodní učebně ZŠ Sadová 579. Akce se koná v rámci Svatováclavského pochodu. Kontakt Ivo Hertl (tel.: 604 328 834, e-mail hertl(zavináč)atlas.cz).

JIHOMORAVSKÝ KRAJ


Kyjov
Festival ptactva proběhne ve spolupráci se ZO ČSOP Kyjov formou ornito-cyklo-výletu. Sraz v sobotu 1. 10. v Kyjově (okres Hodonín) v 8:00 na začátku cyklostezky „Mutěnka“ u garáží vedle Šroubárny Kyjov, kousek od železniční vlakové zastávky (MAPA). GPS: 49.00.12.N 17.07.11.E.
Nenáročný ornitologický cyklistický výlet v délce asi 28 km povede po vyhlášené cyklostezce rovinatým terénem nivy říčky Kyjovky. Podzimní polní krajinou kolem mokřadů přes světlé akátové lesíky k velkému Jarohněvickému rybníku a zpět. Akce se ruší v případě nepříznivého počasí. Bicykl nebo in-line brusle, svačinu a dalekohled s sebou. Bližší info podá: Karel Šimeček mobil: 602 411 703 nebo najdete na www.karelsimecek.cz.

Lednice
Sraz v sobotu 1. 10. v Lednici na Náměstí v 8:00, následovat bude procházka parkem Státního zámku Lednice, kde bude provedena ukázka odchytu a kroužkování ptactva. Následně se Novodvorskou cestou přesuneme k Lednickým rybníkům (trasa cca 3 km). Po pozorování ptáků Lednických rybníků bude zajištěna prohlídka Rybničního zámečku. Akce bude zakončena opékáním špekáčků ve 13 hod. Pozvánka zde. Vycházku povedou Vilém Vyhnálek (mobil:601 578 466) a Vlastimil Sajfrt (mobil: 602 689 057). Pořádá ČSO a ČSOP Lednice.

Ostrov u Macochy
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:30 na Končinách u ohrady u tur. rozcestníku Nad Balcarkou (49.3787797 N, 16.7535736 E). Dále přesun směr Občiny a zpět po zelené tur. značce. Pozorování ptáků, povídání o jejich životě, ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků, hry pro děti. S sebou oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení kolem poledne. Pořádáno ve spolupráci se SRPDŠ Ostrov u Macochy a spolkem Okras. Exkurzi povede Jaroslav Kouřil (tel.: 603 174 429, e-mail: kouriljarda(zavináč)seznam.cz) a Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, e-mail: j.kolecek(zavináč)gmail.com).

Rousínov
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:00 na návsi u rybníčku v Rousínově-Kroužku. Komentovaná ukázka odchytu a kroužkování ptáků pro veřejnost, hry pro děti, možnost opékání špekáčků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov a Slavkovským ochranářským spolkem. Vede Jiří Bartl, Petr Procházka a Petr Navrátil (tel.: 605 876 078, e-mail: bartl.j(zavináč)seznam.cz).

Sedlec u Mikulova – rybník Nesyt
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:00 u váhovny naproti nádraží v Sedleci u Mikulova. Ukázky kroužkování, pozorování ptáků, nová ornitol. literatura. Vede Josef Chytil, organizuje ČSO a Muzeum Komenského v Přerově. Kontakt: chytil(zavináč)prerovmuzeum.cz, tel: 724 947 544.

OLOMOUCKÝ KRAJ


Horka nad Moravou
Sraz v pátek 7. 10. v 16:00 před budovou ekocentra Sluňákov. Při krátké podvečerní procházce areálem Domu přírody Litovelského Pomoraví budeme nejen pozorovat ptáky, ale uděláme i údržbu zde rozmístěných budek po hnízdní sezóně. Součástí akce bude také ošetření dalších skel budovy ekocentra proti nárazům ptáků – budeme rádi, když se sejde co nejvíce nadšených pomocníků jakéhokoliv věku! Pořádá ČSO a MOS ve spolupráci s ekocentrem Sluňákov. Vede Evžen Tošenovský (e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz, tel. 777 771 197) a Monika Tošenovská (e-mail: monika.tosenovska(zavináč)slunakov.cz, tel. 585 154 882).

Chomoutovské jezero
Sraz je v neděli 2. 10. v 7:30 na parkovišti u jezera za křižovatkou směr Březce. Na místo je spojení autobusem z Olomouce, buď linkou 764 (odjezd 6:45 z autobusového nádraží, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:11) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6:59, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:18). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí a poté po louce kolem jezera. Na lokalitě budou k vidění protahující druhy kachen a jiní zajímaví ptáci. V plánu je ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 2 kilometry. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Exkurzi povede: Jan Vidlař tel.: 775 254 238 e-mail: janvidlar(at)gmail.com

Olomouc – Korunní pevnůstka
Festival bude probíhat ve dnech 8.–9. 10. na Pevnosti poznání PřF UP Olomouc. Akce bude zaměřena na ochranu ptáků před důsledky civilizační mortality (kolize s elektrickým vedením, nárazy do prosklených ploch, trávení dravců apod.). Součástí akce budou odborné i popularizační přednášky pozvaných odborníků, aktivity pro děti, ukázky odchytů a kroužkování i krátká terénní vycházka. Účastníci si také budou moci vyzkoušet „ptačí pohled“ na různé nástrahy naší civilizace prostřednictvím řízených dronů. Detailní program akce i časový harmonogram sledujte na www.pevnostpoznani.cz. Pořádá ČSO a MOS ve spolupráci s Centrem popularizace vědy PřF UP Olomouc – Pevností poznání. Kontakt: Evžen Tošenovský (e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz, tel. 777 771 197).

Tovačov
Sraz v sobotu 1. 10. u sádek v Tovačově v 8:00. Odjezd linkového autobusu v 7.00 hod z autobusového nádraží Přerov (stanoviště č. 16). Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť. Exkurzi povedou: Adolf Goebel (mob.: 776 064 743, e-mail: goebel(zavináčt)mos-cso.cz ) a Jiří Šafránek (mob.: 606 324 763, e-mail: mosprerov(zavináč)seznam.cz).

Třemešské rybníky u Šumperka
Festival bude probíhat v pondělí a úterý 3.–4. 10. od 8:00 do 18:00. Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky a SEV Doris Šumperk. Školní kolektivy nutné nahlásit předem. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937, email: petr.saj(zavináč)nature.cz).

ZLÍNSKÝ KRAJ


Choryňské a Hustopečské rybníky
Sraz v neděli 2. 10. v 8:00 ve Lhotce nad Bečvou u vlakového nádraží. Obec a zemědělská krajina v okolí, dále Choryňské a Hustopečské rybníky, při dostatku času také neregulovaný úsek Bečvy u Kladerub. Pozorování ptáků, ukázky hlasových nahrávek, odchyt a kroužkování ptáků. Sebou vezměte oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení exkurze je v odpoledních hodinách kolem 15:00 hodiny. Regionální organizátor akce: Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě. Exkurzi povede Karel Pavelka (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz).

Záhlinické rybníky
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Přerova 7:44 (z Hulína - odjezd v 8:04), příjezd do Záhlinic v 8:07, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 14. hodiny. Návrat zpět do Záhlinic, tak aby bylo možné stihnout vlaky (směr Hulín v 13:55, směr Otrokovice v 14:04). Akci pořádají Ornis Muzea Komenského, Moravský ornitologický spolek (http://www.mos-cso.cz/cz/exkurze) a ČSOP Via Hulín. Exkurzi povede: Martin Vymazal, tel.: 608 368 333, e-mail: mvymazal(zavináč)seznam.cz

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ


Karviná
Sraz v sobotu 1. 10. v 8:00 v Karviné na Olšinách na hájence místního mysliveckého sdružení. Součástí bude soutěž pro žáky ZŠ pořádaná Stanicí mladých přírodovědců v Karviné, procházka kolem rybníků s pozorováním ptactva a ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Hana Dumbrovská (H.Dumbrovska(zavináč)seznam.cz).

Ostrava
Sraz účastníků v sobotu 1. 10. v 9:00 u Mc Donaldu v Ostravě Zábřehu. Předpokládaná trasa vycházky je PR Rezavka->PR Polanský les->NPR Polanská niva (5km - Polanka, 10 km - Jistebník). Kroužkování ptactva u Odry a na Polaneckých rybnících, pozorování vodního ptactva na rybnících v NPR Polanská niva. Pořádá ČSO a ZO ČSOP Alces, vede Michal Feller (zo.csop.alces(zavináč)email.cz).

01.09.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791