Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Výsledky Vítání ptačího zpěvu 2016

V letošním roce se uskutečnil již 24. ročník Vítání ptačího zpěvu. Jako každoročně byly pro účastníky přichystané vycházky jarní přírodou spojené s pozorováním ptáků a poslechem jejich zpěvu. Na více než polovině akcí nechyběl ani odchyt s kroužkováním ptáků. V rámci Vítání ptačího zpěvu se v letošním roce konalo 125 akcí, kterých se zúčastnilo více jak 3200 účastníků, z toho přibližně 800 dětí.

Většině akcí letos počasí přálo, i když ty květnové doprovázely ještě ranní mrazíky. Jednotlivé akce probíhaly od konce dubna do začátku června a často byly doplněny o přednášky a soutěže pro děti. Těm se organizátoři snaží ptačí svět přiblížit pomocí zajímavých her, vědomostních soutěží nebo křížovek.


Na Vítání si přijdou na své všechny věkové kategorie. Bohdanečský rybník, Foto František BártaV Mariánských Radčicích stejně jako na jiných místech měli účastníci možnost si ptáky zblízka prohlédnout stativovým dalekohledem. Foto Jaroslav BažantPříprava Vítání v Heřmanově Městci. Foto František Bárta


Také v letošním ročníku se někteří organizátoři museli potýkat s nepřízní počasí, zážitky z pozorování ptactva a nové poznatky včetně dalších doprovodných akcí však vyvážily případné výkyvy počasí. Kromě běžných ptačích druhů se na mnoha místech ukázaly účastníkům také vzácněji se vyskytující druhy včetně mnoha mláďat. V Holýšově se podařilo pozorovat čápa černého nebo luňáka hnědého. Při exkurzi na mostecké výsypky se zase ukázal severský host v podobě potáplice severní, účastníci Vítání v Neratovicích se mohli kochat prohlídkou kolonie asi dvou set břehulí říčních ve stěně tišické pískovny.


Plátěný sáček v ruce kroužkovatele je vždy chvílí napětí a očekávání. VPZ na Hrabanovské Černavě, Foto Stanislav SvobodaŽluva hajní byla třešničkou na dortu Vítání v Duchcově. Foto Martina Hanzlíková


Na mnoha místech byl pozorován orel mořský, v Žimuticích se účastníci stali svědky útoku motáka pochopa na orla mořského. Motákovi poté přispěchal na pomoc krkavec. Často se podařilo odchytit fotogenického ledňáčka říčního, což ocenily zvláště přihlížející děti.


Odchycení ledňáčka říčního vždy ocení děti i dospělí. Vítání v Kácově, Foto Jan KřivskýV Blatné se konala přehlídka našich pěnic. Foto Petr PavlíkOdchyt rákosníka ostřicového ocenili v Lednici i zkušení ornitologové. Foto Petr Podzemný


U vodní nádrže Rozkoš pozorovali účastníci Vítání nejméně 200 racků malých a 330 rybáků černých. Už tak úžasná podívaná mohla být ještě zajímavější – na základě informací z Avifu chvíli před exkurzí nejzajímavější část prošel jeden birdwatcher a několik atraktivních druhů z lokality vyplašil.


Na některých akcích se chytali i bahňáci. Tento vodouš tmavý je z Lednice. Foto: Renata Hasilová


Mnohé z akcí se zaměřily na letošního ptáka roku – červenku obecnou, ať již formou přednášek nebo vědomostních her pro děti. Na několika místech se také podařilo červenku odchytit a okroužkovat. Kromě ptactva bylo možné pozorovat i jiné živočichy a rostliny nebo si vyzkoušet měření průhlednosti vody pomocí Secciho desky.


V pražské Dubči si u rybníka Slatina účastníci Vítání vyzkoušeli měření průhlednosti vody Secciho deskou. Foto Gabriela Dobruská


V Mělníku byla na příkladu nově vybudované prosklené protihlukové stěny v Pražské ulici demonstrována problematika pro ptáky smrtících průhledných skleněných staveb.
Na závěr bychom chtěli vyjádřit velké poděkování všem organizátorům akcí, kteří každoročně věnují velké úsilí a spoustu času pro přípravu stále zajímavějších vycházek a odborných přednášek v rámci Vítání ptačího zpěvu. Povzbuzením pro organizátory pro příští rok může být stále narůstající zájem ze strany veřejnosti.
Vítání ptačího zpěvu bylo podpořeno dotací ze státního rozpočtu z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj.


Lenka Holubová
21.06.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791