Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2016

Jaro je již v plné síle, další a další druhy tažných ptáků přilétají ze svých zimovišť a s nimi se blíží další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická proto zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody. Akce se konají nejvíce o prvních dvou květnových víkendech (s širokým rozptylem od dubna do června) po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.

Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po osmnácti letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.Vítání ptačího zpěvu bylo podpořeno dotací ze státního rozpočtu z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj.


Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.

Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.Vítání ptačího zpěvu v Českém Těšíně v roce 2013. Daniel Křenek ukazuje samici kachny divoké při kroužkování, foto Milan Bronclík.


ZMĚNY V TERMÍNECH AKCÍ:
Velké Hamry - změna termínu konání akce na 30. 4.

Doplněné akce:
Dobřany - sobota 28.5.
Praha 11 - Milíčovský les - sobota 30.4
Praha 7 - Stromovka - sobota 4. 6.
Praha - Kbely - sobota 7.5.
Mostecké výsypky - úterý 10.5.
Ohrobec - sobota 7. 5.
Pivonín - neděle 1.5.Seznam akcí:

Praha


Praha 4 – Modřany
Sraz v neděli 24. 4. v 9:00 na břehu Vltavy u zastávky Nádraží Modřany. Budeme se pohybovat na malém prostoru u Modřanských tůní a věnovat se zdejším ptákům. Nebude chybět odchyt a určování jednotlivých druhů. Vede Jaroslav Kubíček (tel.: 603 910 373, e-mail kubicekjaroslav(zavináč)upcmail.cz, budniceklesni(zavináč)seznam.cz).

Praha 6 - obora Hvězda
Sraz v neděli 1. 5. v 5:00 u letohrádku Hvězda (již 25. ročník!). Bude se poslouchat zpěv a po rozednění kroužkovat. Akce potrvá asi do 8:00. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicek(zavináč)volny.cz).

Praha 7 - Stromovka
Sraz v sobotu 4. 6. v 7:00 u vchodu stanice metra C Vltavská. Naše vycházka povede do Stromovky, známé též jako Královská obora – jedná se o největší park v Praze, který vznikl postupnou přeměnou lužních lesů. Do Stromovky půjdeme přes nádraží a starou holešovickou zástavbu, jejíž avifauna je, na městské poměry, překvapivě bohatá. Budeme pozorovat ptáky, naslouchat jejich hlasům a povíme si něco o jejich ochraně. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz) a Alena Rulfová.

Praha 11 - Milíčovský les
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:00 na stanici metra C Háje nahoře u sochy kosmonautů. Přírodní památka Milíčovský les je místo velmi bohaté na přírodní krásy, až nečekaně, uvážíme-li, že se nachází v těsné blízkosti metra a husté panelové zástavby. Projdeme se pastvinami, lesem a kolem rybníků. Kromě povídání a kochání se samotnou krajinou budeme samozřejmě pozorovat ptáky a naslouchat jejich hlasům. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz) a Alena Rulfová.

Praha – Dubeč, retenční nádrž Slatina
Sraz v sobotu 14. 5. v 7:15 hod. na autobusové zastávce Škola Dubeč (linky 240, 111). Vycházka Dubčí k retenční nádrži Slatina, pozorování a určování ptáků podle hlasů, ukázka odchytu a kroužkování. Slatina nás tentokrát uvítá v novém kabátě po proběhlé revitalizaci. Dobrou náladu a dalekohledy s sebou, nezapomeňte na obutí do nepohody. Vede Vít Štancl (tel.: 728 606 782, e-mail: slatinadubec(zavináč)seznam.cz), Michaela Brožová, Lucie Hlaváčová a Vlastimil Osoba.

Praha - Kbely
Sraz v sobotu 7.5. v 8:00 u kbelského nádraží. Procházka jarní přírodou, pozorování a ukázka kroužkování ptáků. Dalekohledy sebou. Za deště se akce nekoná - ptáci nelétají. Více podrobností ZDE.

Střední Čechy


Hostivické rybníky
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:00 na hrázi Litovického rybníka. S sebou doporučujeme dalekohledy. Vycházka bude zaměřena na ptáky na rybnících i v okolní volné krajině. Vedou Jiří Kučera (724 209 973) a Ota Vorel.

Kladno
Sraz v neděli 8. 5. v 7:00 před záchrannou stanicí AVES na Čabárně. Spolu s ornitology se vydáme poslouchat a pozorovat ptáky lesů a polí v okolí záchranné stanice. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Malá soutěž pro děti v určování běžných druhů ptáků. Prohlídka záchranné stanice AVES. Vedou Milan Tichai, Petr Starý (tel.: 602 336 014) a Stanislav Lepič.

Loděnice (okr. Beroun)
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:00 před obecním úřadem. Pozorování zpívajících i nezpívajících ptáků, jejich určování, informace o možnostech jejich ochrany, nejspíš i ukázka odchytu a kroužkování. Vycházka potrvá asi 4 - 5 hodin. S sebou je vhodné si vzít dalekohled, na nohy pevnou a odolnou obuv. Kontakty: Jiří Novák, tel.: 720 680 097, Jaroslav Veselý, tel.: 728 878 352.

Srbsko – lom Alkazar
Sraz účastníků je v neděli 24. 4. v 9:00 u vlakového nádraží Srbsko. Je dobré mít s sebou dalekohled, dobrou obuv a pláštěnku. Pořádá ČSO a Správa CHKO Český kras. Garantem akce je Jaroslav Veselý.

Lysá nad Labem
Sraz v sobotu 7. 5. v 7:30 před vchodem do zámeckého parku v Lysé nad Labem z ulice Komenského. Vhodné pro rodiny s dětmi. Procházka parkem až k Hrabanovské Černavě, hry pro děti, ukázky kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci s Beleco a městem Lysá nad Labem. Vedou Pavel Marhoul, Vilém Jarský, Petra Málková (tel.: 602 648 668, e-mail: pamalkova(zavináč)seznam.cz).

Mělník I
Sraz ve středu 13. 4. v 16:30 před Regionálním muzeem Mělník na náměstí Míru. Podvečerní procházka (cca 2 hod.) mělnickými parky za letošním ptákem roku – červenkou obecnou. Účastníci se dozvědí mnoho zajímavostí nejen ze života červenek, ale i ostatních městských ptáků. V případě dobrého počasí se pokusíme červenky i odchytit a okroužkovat. Pořádá Regionální muzeum Mělník a Česká společnost ornitologická. Vede Libor Praus (e-mail: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, tel.: 605 522 692).

Mělník II
Sraz účastníků je v pátek 6. 5. po 18. hodině. I letos proběhne Vítání ptačího zpěvu jako dvoudenní, a to z pátku na sobotu, 6.-7. 5. Vlastní Vítání se odehraje v sobotu 7. 5. od 4:30. Místem konání je levý břeh Vltavy nedaleko cyklistického odpočívadla, cca 1,5 km nad soutokem s Labem. Během obou dnů budou nataženy sítě pro odchyt a kroužkování ptáků, takže bude vždy na co se dívat. Nocovat se dá na místě ve vlastním stanu a spacáku, večer oheň, takže buřty sebou. Kontakt: Petr Lumpe, tel.: 728 158 417, Libor Praus, tel.: 605 522 692.

Mnichovo Hradiště
Za králem pěvců údolím Nedbalky
Sraz v sobotu 30. 4. v 6:30 na parkovišti v Lidické ulici (stranou České spořitelny). Trasa dlouhá 2,5 km, se zastávkou v místě kroužkování. Vedou: Pavel & Tomáš Kverkovi (tel.:723 009 527, e-mail: pavelkverek.blog.cz). Dopolední vycházka se uskuteční za každého počasí, cesta povede po chodníku i travnatou cestou.

Mníšek pod Brdy (rybník Sýkorník)
Sraz v sobotu 30. 4. v 8:00 na hrázi rybníka Sýkorník. Vycházka podél rybníka spojená s pozorováním ptáků. Za vhodného počasí ukázka kroužkování. Vedou: Gabriela Dobruská (e-mail: dobruska(zavináč)birdlife.cz, tel.: 724 687 996) a Michal Kubelík.

Nepřevázka (okr. Mladá Boleslav)
Sraz v neděli 15. 5. v 7:00 před hospodou Na Statku v Nepřevázce. Terénní pěší exkurze. Se zoologem CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ing. Petrem Lumpeem se vydáme do přírodního parku Chlum na Střelnici, kde bude probíhat odchyt ptáků a jejich kroužkování. Díky různorodému a přírodovědně hodnotnému prostředí se zde vyskytuje celá řada ohrožených druhů ptáků, kteří z řady míst na Boleslavsku vymizeli a tak o vzácná setkání nebude nouze. Ve spolupráci s ZO ČSOP Klenice. Doporučené vybavení: dalekohled a fotoaparát. Kontakt: Milada Vrbová, tel.: 605 000 577.

Neratovice
Sraz v sobotu 14. 5. v 7:00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Vycházka (7 km) kolem dočišťovacích nádrží Spolany. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za pěkného počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohledy, terénní obuv a svačinu, vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec ve 12 hodin. Pořádá Česká společnost ornitologická a Regionální muzeum Mělník. Vede Libor Praus (e-mail: praus(zavináč)muzeum-melnik.cz, tel.: 605 522 692).

Nové Strašecí
Sraz v sobotu 30. 5. v 7:30 u Fortenského rybníku. Pozorování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, bližší seznámení s Ptákem roku a soutěž pro děti i dospělé. Dalekohledy a dobrou náladu s sebou. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Akce se koná za podpory města Nové Strašecí a ČSO. Plakát s informacemi zde. Vedou Hana a Tomáš Brinkeovi (tel.: 734 170 810, e-mail: hana.u(zavináč)seznam.cz).

Ohrobec
Sraz v sobotu 7. 5. v 8:00 před obecním úřadem. Vycházka do jarní přírody, spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. Oblečení doterénu a pokud máte, také dalekohled. Vede: Gabriela Dobruská (dobruska(zavináč)birdlife.cz).

Poříčí nad Sázavou
Sraz v sobotu 30. 4. v 8.00 před ZŠ. Vycházka na jihovýchodní okraj města, spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Josef Jirásek, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Rakovník
20. zakulacený ročník Vítání v Rakovníku bude tradičně pořádat ROS Fénix ve spolupráci s ČSO a to v sobotu 7. 5.. Sraz před vstupem do bývalých kasáren v Rakovníku v 6:30. Na programu je vycházka přes významný krajinný prvek U svaté trojice, po naučné stezce k přírodní rezervaci Tankodrom. Určování ptačích hlasů, kontrola obsazenosti ptačích budek a vyvěšování budek. Po cestě malé občerstvení a předání certifikátu 20. ročníku vycházky účastníkům. Součástí programu bude i představení ptáka roku a informace o probíhajícím sčítání hnízdních populací pro nový atlas. Podle zájmu účastníků se po vycházce přesuneme na některou z mokřadních lokalit v okolí. Kontakt: Milan Tichai, e-mail: ros.fenix(zavináč)seznam.cz, tel.: 608 301 387).

Roztoky u Prahy
Sraz v sobotu 7. 5. v 6:20 na zastávce bus 340, 350 Roztoky - Rozcestí Žalov. Projdeme se přes Holý vrch k Únětickému rybníku, potkáme ptáky lidských sídel, luk, polí i mokřadů. V případě pěkného počasí proběhne i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou terénní oblečení a obuv, kdo má, tak dalekohled a příručku k určování ptáků. Vycházka bude trvat asi 3 hodiny. Pořádá ČSO a Roztoč, vede Lucie Hošková (tel: 602972368, hoskova@birdlife.cz) a Petr Voříšek.

Řevnice u Prahy I
Ve čtvrtek 28. 4. od 19:00 se uskuteční přednáška Zdeňka Valeše „PTAČÍ SVĚT KOLEM NÁS“ v kavárně Modrý domeček na řevnickém náměstí. Kontaktní osoba: Zdeněk Valeš (e-mail: zetval(zavináč)volny.cz).

Řevnice u Prahy II
Sraz v neděli 8. 5. v 7:00 na Palackého náměstí v Řevnicích. Procházka povede do nejbližšího okolí. V případě vhodného počasí ukázka odchytu a kroužkování. Kontaktní osoba: Zdeněk Valeš (e-mail: zetval(zavináč)volny.cz).

Slapy nad Vltavou
Sraz v sobotu 7. 5. v 8:55 na parkovišti u Motorestu těsně po příjezdu autobusu od Prahy. Poslouchání a pozorování ptáků zahrad, lesů a polí s povídáním o nich během krátké procházky za ves (dalekohled s sebou). Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků v závislosti na dobrém počasí. Vede Martin Strnad (tel.: 607 545 140), Zuzana Jůzlová a Petr Mašek.

Světice (Říčany u Prahy)
Sraz v neděli 22. 5. ve 14:00 u hájovny v říčanském lese. Ptačí odpoledne pro rodiny s dětmi, ukázka kroužkování, bojovka s úkoly. Vedou Alena a Petr Klvaňovi ve spolupráci s MC Lodička Všechromy (e-mail: klvanova(zavinac)birdlife.cz).

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic, (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:30 hod. na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Bude připravena hra i malý vědomostní kviz pro děti, úspěšné odpovědi budou odměněny drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu. Ukončení akce kolem 12. hodiny. Vede Jan Křivský, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com, tel.: 732 560 647.

Velké Popovice
Sraz v sobotu 21. 5. od 9:00, na hrázi rybníka v Habří, Velké Popovice, viz mapa. Akcí bude provázet pan Jan Matouš, kontaktní osoba - Eva Šrailová, ZO ČSOP Velké Popovice, tel.: 731 406 175.

Západní Čechy


Dobřany
Sraz v sobotu 28.5. v 6:00 na vlakovém nádraží v Dobřanech. Vycházka městem a podél řeky Radbuzy a dále v 8:30 na odchytném místě.
Kontakt: P. Krákora 725 362 448.

Domažlice
Sraz v neděli 1. 5 v 5:30 v parku bývalé nemocnice, u busty Petra Hany. Čeká Vás pozorování a určování ptáků (vizuálně i akusticky) i informace o České společnosti ornitologické, kampaně Ptáka roku, ptačích oblastech a soustavě NATURA 2000. Předpokládané ukončení akce je v 7:30. Akce se koná za každého počasí. S sebou je vhodné terénní (voděodolné) oblečení a obuv, vítaný je dalekohled a pomůcky pro určování ptáků. Na viděnou se těší průvodci Jiří Sladký (AOPK ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Český les) a Ing. Petr Sladký (MÚ Domažlice).

Holýšov
Sraz v neděli 1. 5. v 6:00 u radnice v Holýšově. Vycházka spojená s poznáváním ptačích druhů podle zpěvu vede podél řeky Radbuzy a dále po staré betonové cestě k již neexistující obci Trubce. Teplé oblečení, dalekohled a pevnou obuv s sebou. Vycházka se koná za každého počasí, občerstvení zajištěno. Konec kolem 11. hodiny. Kontakt: Libor Schröpfer, tel.: 732 370 036.

Horšovský Týn
Sraz v neděli 1. 5. v 7:00 u brány parku u obchoďáku. Procházka jarním parkem s pozorováním a posloucháním jarního zpěvu ptáků. Dalekohled, máte-li jej sebou. Zveme všechny zájemce o ptáčky včetně dětí. Předpokládaný konec akce 10:00. Plakát s informacemi ZDE. Vede Petr Lang, e-mail: lang.peta(zavináč)seznam.cz).

Horšovský Týn – večer slavíků
Sraz v neděli 8. 5. v 19:00 na začátku aleje cesty na Svatou Annu. Procházka po staré cestě směrem na koupaliště Podhájí. Pozorování a poslouchání zpěvu slavíků obecných a ostatních obyvatelů nivy Černého potoka. Zveme všechny zájemce o ptáčky včetně dětí. Dalekohledy sebou. Plakát s informacemi ZDE. Vede Petr Lang, e-mail: lang.peta(zavináč)seznam.cz.

Cheb
Sraz v neděli 1. 5. v 7:00 u dřevěného mostu přes Ohři pod Chebským hradem. Trasa povede kolem řeky Ohře, k přehradě Skalka po naučné stezce až na Komorní Hůrku. Odtud k rybníku Amerika a do Františkových Lázní. Vedou Dětmar Jäger (tel.: 736 712 250) a Aleš Jelínek (tel.: 604 925 022).

Kynžvart
Sraz v sobotu 30. 4. v 8:00 před branou Zámku Kynžvart. Vycházka zaměřena na poznávání ptačích druhů zámeckého parku. Vede Miroslava Horáková, tel.: 776 453 950.

Mariánské Lázně
Sraz v neděli 1. 5. v 8:00 před Ferdinandovou kolonádou v Mariánských Lázních. Tradiční vycházka za ptačími hlasy spojená s odchytem do sítí a doprovodnými hrami pro děti. Po úvodní demonstraci nachytaných ptáků vyrazíme na krátkou procházku po parku za ptačím zpěvem. Následovat bude další demonstrace odchycených ptáků spolu s kroužkováním. Ukončení akce se předpokládá v 11:00. Průvodci: Pavel Jaška, Pavla Tájková (oba AOPK ČR, RP Správa CHKO SL), Kontakt: Pavel Jaška, tel.: 602 213 347.

Plzeň
Sraz v sobotu 7. 5. v 6:00 na konečné tramvaje č. 4 – Košutka. Součástí vycházky je ukázka odchytu a kroužkování ptáků U Pecihrádku (lze navštívit i samostatně v době od 7:00 do 11:00). Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů Plzeň, kde si budete moci prohlédnout aktuální pacienty (lze navštívit i samostatně v době od 10:00 do 16:00 hodin). Vhodná výbava: dalekohled, pevnější obuv, kočárek není překážkou. Pořádá Západočeská pobočka ČSO ve spolupráci s DES OP v Plzni. Plakát s informacemi zde. Vede Lubomír Volter (tel.: 608 568 065).

Prusiny u Nebílov
Sraz v sobotu 7. 5. v 7:00 u Staré školy v Prusinách Ornitologická vycházka do okolí Prusin s pozorováním ptáků a jejich určováním podle zpěvu. Organizuje ČSO spolu s Občanským sdružením Ametyst. Kontaktní osoba Ondřej Volf (tel.: 604 322 541, e-mail: volf(zavináč)ametyst21.cz).

Tachov
Sraz v sobotu 7. 5. v 7:00 v Knížecí aleji u mostu přes Mži za sádkami rybářského svazu. Vycházka Knížecí alejí za hlasy ptáků spojená s jejich pozorováním a určováním, ukázka odchytu a kroužkování. Konec cca v 11:00. Průvodce: Pavel Řepa (Muzeum Českého lesa v Tachově), Milena Prokopová (AOPK ČR, RP Správa CHKO Český les) a další členové ČSO působící v Tachově. Kontakt: Pavel Řepa, tel.: 604 194 010. Dalekohled je výhodou.

Jižní Čechy


Blatná
Sraz v neděli 8. 5., sraz v 8:30 v BLATNÉ na parkovišti před krematoriem (ulice Buzická, GPS 49.4215817N, 13.8926839E). Pro ranní ptáčata lze doporučit příchod již v 6:30, mohou se pak již od počátku účastnit kroužkování ptáků a po ránu uslyší i nejvíce zpívajících ptáků. Vycházka povede k rybníkům Topič a Řitovíz. Bude možné vidět některé ptáky i z bezprostřední blízkosti při ukázce jejich kroužkování a opětovném vypouštění do přírody. Hlasy zajímavých druhů, které ještě neuslyšíme naživo, budou reprodukovány z nahrávek. Vhodná je obuv do mírného vlhka a dalekohled. K dispozici bude i velký stativový dalekohled. Budou rozdány informační materiály o ptácích, vycházka je vhodná i pro děti, pro které budou připraveny jednoduché soutěže. Vycházku připraví blatenští ornitologové (členové České společnosti ornitologické a Jihočeského ornitologického klubu) ze ZO Českého svazu ochránců přírody Blatná, hlavními organizátory jsou Petr Pavlík a kroužkovatel Petr Louda. Kontakt csopblatna(zavináč)seznam.cz. Bližší informace ZDE a na www.csop.cz/blatna.

Dívčice
Sraz v sobotu 7. 5. v 6:40 na nádraží (po příjezdu vlaku od Českých Budějovic). Hlavní náplní bude pozorování ptactva na okolních aktuálně atraktivních lokalitách, ukázka kroužkování ptáků a povídání na libovolná ornitologická témata (pták roku, ptačí oblasti a pod.) Dobrou náladu, svačinu a dalekohled s sebou :-) Vede: Vojta Kubelka, e-mail: kubelkav(zavináč)gmail.com, tel.: 721 018 336.

Dačice
Sraz v neděli 8. 5. v 7:30 u koupaliště v Dačicích. Pozorování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, bližší seznámení s Ptákem roku a soutěž pro děti. Dalekohledy a dobrou náladu s sebou. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Plakát s informacemi zde. Vedou Hana a Tomáš Brinkeovi (tel.: 734 170 810, e-mail: hana.u(zavináč)seznam.cz).

Chýnov
Sraz v pátek 17. 6. v 15:30 na Gabrielově náměstí - před MěÚ. Vycházka spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Jistebnice
Sraz v neděli 1. 5. v 8:00 na náměstí, před MěÚ Jistebnice. Vycházka spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Křemže
Sraz v neděli 10.4. v 8:00 na náměstí v Křemži. Program i pro děti, dalekohledy s sebou, pořádá ČSO ve spolupráci se Spolkem Kamínky. Vedoucí amatérský ornitolog p. Janák, případné info na e-mailu: bohouskovice(zavináč)seznam.cz.

Lutová (okres Jindřichův Hradec)
Sraz v sobotu 7. 5. v 8:00 na návsi v Lutové (viz mapa). Vycházka z Lutové k rybníku Podsedek, zde ukázka odchytu a kroužkování a povídání o managementu vlhkých luk vhodnému pro život ptáků a dalších organismů. Ve spolupráci s ČSO pořádá o.s. Vespolek. Vede Jaroslav Cepák, tel.: 606 183 587 nebo Lucie Černická, tel.: 732 483 158.

Milevsko
Sraz v neděli 24. 4. v 8:00 na parkovišti u parku „Bažantnice“. Vycházka do údolí Milevského potoka, spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Vlasta Machartová, Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Nadějkov
Sraz v pátek 10. 6. v 15:30 před ObÚ Nadějkov. Vycházka do údolí Nadějkovského potoka spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vede Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Písek
Sraz v neděli 1. 5. v 6:00 na dolním nádvoří před přednáškovým sálem Prácheňského muzea – vchod průchodem Obchodní akademie. Chcete se potěšit zpěvem ptačího chóru přímo v centru Písku nerušeným hlukem dopravy a jiných městských zvuků? Dozvědět se, kolik druhů ptáků žije přímo v centru nebo se začít učit poznávat ptáky podle zpěvu? Podívat se na kroužkování ptáků? Přijďte na procházku ranním městem plným ptačího zpěvu, který ještě neruší hluk dopravy. Dalekohledy vítány, s nimi uvidíte 10x více. Vedou zoologové Prácheňského muzea v Písku Jiří Šebestian a Karel Pecl (Prácheňské muzeum, tel.: 382 201 111, e-mail: sebestian(zavináč)prachenskemuzeum.cz).

Planá nad Lužnicí
Sraz v neděli 8. 5. v 8:00 v ulici V Hlinách (před sběrným dvorem). Vycházka do Turoveckého lesa a k rybníku Strkovský, spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Stanislav Vyhnal, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Prachatice
Sraz v sobotu 23. 4. v 8:00 na Hrašově louce nad Husineckou přehradou. Odtud půjdeme k srubu „U Kulíška“ na Blanici. Vycházka povede směrem proti proudu řeky Blanice ke srubu U kulíška. Pozorování ptáků, určování jejich hlasů, ukázka odchytu a kroužkování. S sebou: dalekohled, příruční atlas ptáků, dobré oblečení a obuv. Pořádá ČSO ve spolupráci se SZČ CEV Dřípatka a A Rocha. Více info Pavel Světlík (tel.: 775 042 228, e-mail: psvetlik(zavináč)arocha.cz).

Stožec (okr. Prachatice)
Sraz v sobotu 30. 4. před Informačním střediskem NP Šumava ve Stožci. Od 5:00 do 8:00 pozorování a rozpoznávání podle hlasů, od 9:00 do 12:00 vycházka s určováním druhů. Pořádá ČSO ve spolupráci s Informačním střediskem a Střediskem environmentální výchovy NPŠ Stožec (tel.: 388 335 014, 731 530 466). Plakát s informacemi ZDE. Vedou Lumír Vozábal a Martin Lazarovič a Vladimír Dvořák.

Tábor
Sraz v sobotu 23. 4. v 8:00 na stanici MHD Nová Hospoda Klokoty. Vycházka do údolí Lužnice a lesa Chlum, spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Stanislav Vyhnal a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Severní Čechy


Česká Lípa
Sraz v neděli 8. 5. v 9:00 před budovou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Trasa vycházky vede kolem Holého vrchu a podél řeky Ploučnice do Dubice. Zde poblíž slepého ramene Ploučnice proběhne odchyt do nárazových sítí a ukázka kroužkování ptáků. Vycházku vede M. Honců, e-mail: honcu(zavináč)muzeumcl.cz, tel.: 487 824 146, 731 484 907.

Duchcov
V neděli 8. 5. zvou členové České společnosti ornitologické a Bílinské přírodovědné společnosti všechny milovníky přírody na jarní vycházku spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů podle vzhledu i podle zpěvu. Sraz v 7:00 v Zámecké zahradě u Sfingového rybníka. Trasa povede směrem k lužním lesům. Vycházka bude zakončena u Dubského rybníka, kde proběhne za příznivého počasí ukázka kroužkování ptáků. S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), pevnou obuv, dobrou náladu, (dalekohled), svačinu. Povedou: Miroslav Horák, Martina Hanzlíková, Pavel Vít

Frýdlant v Čechách
Sraz v sobotu 7. 5. v 7:00 u školy T. G. Masaryka (ulice Bělíkova). Jarní vycházka s poslechem a pozorováním ptactva do nedalekého parku na Střelnici. Za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Účastníkům doporučujeme vzít sebou vhodnou obuv, ze zkušenosti teplejší oděv, dobrou náladu, v hodný je záznamník i dalekohled. Pořádá ČSO. Plakát s informacemi zde. Vede Jiří Mikšíček (tel.: 731 833 437).

Koštice
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:30 v Košticích u náhonu. Další zábavný a poučný výlet do ptačí říše. Letos společně přivítáme naše opeřené přátele v okolí obce Koštice nad Ohří, projdeme se podél řeky, navštívíme křoviny, pole i okolí lidských staveb a seznámíme Vás s jejich ptačími obyvateli. Celá vycházka bude zakončena ukázkou kroužkování. Vycházku pořádá Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti ve spolupráci s panem Luďkem Joklem.

Krásná Lípa
Sraz v sobotu 7. 5. v 6:30 v Krásné Lípě - před budovou Správy NP České Švýcarsko.
Program: terénní exkurze do Ptačí oblasti Labské pískovce (přírodní rezervace Velký rybník), ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Během exkurze je vysoká pravděpodobnost pozorování jeřábů popelavých! Kontakt na organizátory: Richard Nagel, Správa národního parku České Švýcarsko, r.nagel(zavináč)npcs.cz, tel.: 412 354 048, 737 276 857.

Křižany
Sraz účastníků 29. 4. v 17:00, popřípadě 30. 4. v časných ranních hodinách na tábořišti na louce u vodárny (50°44'23.212"N, 14°56'20.514"E). Předpokládaný konec akce 30.4.2016 cca v 10:00-11:00 hod. Na programu povídání o ptačím životě, hry pro děti i dospělé, večerní vycházka za hlasy lesa, ranní probouzení s ptačím zpěvem, ranní ornitologická vycházka, ukázky kroužkování ptáků. Doporučujeme pevnější obuv, dle počasí teplejší oblečení, případně deštník nebo pláštěnku. Dalekohledy jsou vítány. Kdo bude přespávat - vlastní stany, karimatky na sezení, jídlo i k ohni, hrnek na čaj (kávu). Čelovky nebo baterky. Parkování je možné v omezené míře na točce zastávky Horní Křižany, popřípadě několik míst u vodárny (u tábořiště). Doprava: vlakem - stanice Křižany, odtud s kopce do Křižan, v obci doleva, na křížení se žlutou turistickou značkou opět doleva a za vodárnou doleva na louku, nebo autobusem (popř. vlastním autem) do stanice Křižany - Horní ves, odtud kousek po silnici směr Ještěd a vlevo před prvním domem po žluté turistické značce až k vodárně, za ní odbočíte doleva na louku. Pořádá Česká společnost ornitologická Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Regionální pracoviště Liberecko, oddělení SCHKO Lužické hory, Občanské sdružení přátel Lužických hor a Severočeské muzeum v Liberci. Vede: Martin Pudil. Případné dotazy na tel.: 487 762 356, 723 249 624.

Louny
Sraz v neděli 7. 5. ve 14:00 u veslařského klubu, účastníci půjdou k Lounské tůňce a do Masarykových sadů. K vidění budou ptáci vod, listnatého lesa, parků a druhy synantropní. Plakát s informacemi zde. Vede: Jaroslav Bažant (e-mail: bazant(zavináč)muzeum-most.cz).

Mariánské Radčice
Sraz účastníků v neděli 7. 5. v 9 hod. u rybníku za Pilou u Mariánských Radčic. Česká společnost ornitologická a Oblastní muzeum v Mostě zve na komentovanou ornitologickou vycházku, během níž bude možno pozorovat zejména vodní ptáky (husy, kachny, potápky, racky atd.) a ptáky otevřené krajiny a rekultivovaných území (dravci, pěvci). Hlavním cílem akce je popularizace ptactva a jeho ochrany. Vzhledem ke špatné dopravní dostupnosti lokality prosíme účastníky o vlastní dopravu. Vítání ptačího zpěvu povede Jaroslav Bažant z Oblastního muzea v Mostě. Případné dotazy směřujte na bazant(zavináč)muzeum-most.cz. Svačiny, dalekohledy a dobrou náladu s sebou! Srdečně zve Jaroslav Bažant (e-mail: bazant(zavináč)muzeum-most.cz), pozvánka ZDE.

Most
Exkurze pro učitele za ptáky mosteckých výsypek, pro které je tento nehostinný biotop domovem. Uskuteční se v úterý 10. května od 16:00 hodin. Vede: Jaroslav Bažant a Gabriela Dobruská. Množství účastníků je limitované, jen pro přihlášené účastníky. Neučitelé se mohou hlásit jako náhradníci v případě nenaplnění kapacity. Přihlášky a bližší informace na dobruska(zavináč)birdlife.cz.

Roudnice nad Labem I
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:00 na okraji mostu na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Vycházka do jarní přírody spojená s poslechem ptačího zpěvu. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Plakát s informacemi zde. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem II
Srdečně zveme na přednášku s digitálními snímky v sále galerie moderního umění v Roudnici n. L. dne 12. 5. od 18:00. Plakát s informacemi zde.

Ústí nad Labem
Sraz v neděli 1. 5. v 5:00 a v 6:30 u dolního vstupu do areálu ZOO. Doporučujeme účast už od 5:00. Kromě klasického poslechu ptáků proběhne i tradiční ukázka odchytu ptáků a možná i kontrola budek. Tématický program bude pokračovat i během dne (ukázka kroužkování, sokolníci, stanoviště s ptačími soutěžemi, ptačí kvíz, nová expozice ptačích budek). Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (tel.: 731 407 839, e-mail: lutra(zavináč)email.cz) a Věra Vrabcová.

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou)
Sraz v sobotu 30. 4. v 5:00 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou. Plakát s informacemi zde.Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohme(zavináč)tiscali.cz).

Východní Čechy


rybník Bohdaneč (Lázně Bohdaneč)
Sraz v pondělí 2. 5. od 16:00 do 20:00 na rybníce Bohdaneč. Sraz je za benzínkou. Na programu je pozorování ptáků a informace o jejich významu. Akce bude doplněna ukázkou odchytu ptáků. Akci organizuje město Lázně Bohdaneč a HAFR NATURE spol. s r.o. Akci vede František Bárta, tel.: 602 225 749.

Březina nad Jizerou
Sraz v neděli 24. 4. v 7:00 na hrázi rybníka Žabakor. Pozorování vodních ptáků na hladině největšího rybníka Českého ráje z nové pozorovatelny a poslouchání ptáků v jeho okolí. Trasa je nenáročná a schůdná pro každého. Jistě vás mimo jiné zaujme místní atraktivita, velká a hlučná volavčí kolonie! Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj a ZO ČSOP Bukovina. Vede Vojtěch Šťastný (tel.: 739 425 076, e-mail: stastny.vojta(zavináč)seznam.cz).

Česká Skalice
Sraz v sobotu 30. 4. v 8:00 u vodní nádrže Rozkoš. Přesné místo ZDE. Vzhledem k charakteru lokality (rozsáhlá vodní plocha) žádáme vlastníky stativových dalekohledů, aby je vzali na akci s sebou. Pořádá Východočeská pobočka ČSO, na místě bude možno zakoupit sborník VČP ČSO Panurus č. 24/2015. Vede: Jaroslav Vaněk (e-mail: vcpcso(zavináč)centrum.cz).

Dolní Čermná
Sraz v neděli 1. 5. ve 4:00 na náměstí v Dolní Čermné (ÚO). Následuje několikakilometrová procházka spojená s poslechem a pozorováním ptáků, včetně provokace ptáků pomocí audionahrávek. Součástí programu bude i ukázka kroužkování, malá soutěž pro děti a v cíli při občerstvení i prezentace z výzkumné práce naší skupiny. Vedou Aleš Hampl (tel.: 604 208 580) a Jan Růžička (tel.: 731 070 397).

Hradec Králové
Sraz v sobotu 30. 4. v 6:00 na levém břehu Orlice u Moravského mostu, křižovatka ulic Hradecká a Brněnská. Trasa povede proti proudu řeky, celkem cca 4 km. Ukončení nedaleko zastávky MHD Malšova Lhota. Na programu bude pozorování a určování ptáků kolem nás. Za vhodného počasí proběhne ukázka kroužkování ptáků. Co s sebou? Dalekohled! Kontakt: e-mail: nova.kob(zavináč)seznam.cz, tel.: 739 742 158. Vedou Jakub Hlaváček & Libor Praus.

Heřmanův Městec
Sraz v neděli 1. 5. v 6:00 před Autokempem Konopáč. Odtud se přesuneme na potok Konopka blíže k městu. Zde budou ukázky odchytu a kroužkování ptáků a další doprovodné akce do 11:00. Pořádá Společnost přátel Železných hor s podporou města Heřmanův Městec. Akci vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

Krasoňov u Humpolce
Sraz v sobotu dne 30. 4. v obci Krasoňov - Humpolec (okres Pelhřimov). Sraz je v Krasoňově v 5:00 u kapličky. Program: procházka, určování ptáků podle hlasu a kroužkování. Jan Řezníček.

Lázně Sedmihorky (u Turnova)
Sraz v neděli 1. 5. v 5:00 v lázních Sedmihorky. Trasa povede po naučné stezce hruboskalským skalním městem (PR Hruboskalsko), přes vyhlídky a cestou zpět přes sedmihorské prameny. Těšit se můžete na spoustu zajímavých druhů, jako například typického obyvatele skalních měst sokola stěhovavého. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj a ZO ČSOP Bukovina. Vede Vojtěch Šťastný (tel.: 739 425 076, e-mail: stastny.vojta(zavináč)seznam.cz).

Litomyšl
Vítání se letos uskuteční v rámci Dne Země v pátek 22. 4. Možno využít městskou dopravu, která bude zdarma. Sraz účastníků v 8:30 u vstupu do Nedošínského háje (v lipové aleji). Projdeme nivní část háje a mimo naslouchání hlasovým projevům ptáků se budeme věnovat rostlinám háje v jarním aspektu. Předpokládaný návrat v 10:30, opět možno využít městskou dopravu. Kontakt: Lubor Urbánek, tel.: 604 824 652.

Opočno pod Orlickými horami
Sraz v neděli 1. 5. v 6:00 na hrázi rybníka Broumar u rybářství Kolowrat. Trasa povede kolem celého rybníka, cestou budeme poznávat ptáky v okolí i na hladině. Za vhodného počasí proběhne ukázka kroužkování ptáků. S sebou doporučujeme dalekohled, vhodnou obuv. Kontakt: e-mail: nova.kob(zavináč)seznam.cz, tel.: 739 742 158 Vedou Jiří a Jakub Hlaváčkovi, Vojtěch Volf.

Podbřezí u Dobrušky
Sraz v sobotu 30. 4. v 8:00 u ZŠ v Podbřeží. Onitologicko - botanická okružní vycházka nivou Zlatého potoka. Pořádá ČSO ve spolupráci s A Roca a ČSOP. Plakát s informacemi zde. Vede: Pavel Světlík (tel.: 775 042 228, e-mail: psvetlik(zavináč)arocha.cz).

Příšovice
Sraz v sobotu 30. 4. v 6 hodin na parkovišti mezi jezery Malý a Velký Písečák u Příšovic. Pozorování ptáků na vodní hladině a poslouchání zejména drobných pěvců v jeho okolí. Za příznivého počasí také ukázka kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Bukovina. Vede Vojtěch Šťastný (tel.: 739 425 076, email: stastny.vojta(zavináč)seznam.cz).

Rožďalovické rybníky (okr. Jičín)
Sraz účastníků v sobotu 30. 4. v 7:00 na hrázi rybníka rybníku Zrcadlo. Účastníky čeká ornitologická vycházka okolo rybníka s pozorováním a posloucháním hlasových projevů ptáků, ukázka odchytu a kroužkování drobných pěvců v rákosí a vypouštění uzdravených ptáků ze Stanice pro hendikepované živočichy v pátku u Poděbrad zpět do volné přírody. Dalekohledy a fotoaparáty sebou, podle počasí trekovou obuv nebo holínky, akce vhodná i pro terénní kočárky. Pořádá patronátní skupina v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky. Kontakt: Vladimír Šoltys, e-mail: jicinvet(zavináč)seznam.cz, tel.: 602 555 102, www.rozdalovickerybniky.eu.

Josefovské louky - Starý Ples
Sraz v sobotu 7. 5. od 8:00 u rybníka ve Starém Plese.
Každá další sezóna jarního zavlažování přitahuje více a více ptáků. Jaké nové druhy budeme moci pozorovat tentokrát? Opatření provedená přes zimu jsou cílená na ty nejvzácnější luční ptáky. Přijďte se podívat, jak ptačí park funguje. Opeřence můžete obdivovat nejen skrz supervýkonný dalekohled, ale i přímo z ruky ornitologů. Akce pro malé i velké. Těší se na Vás průvodci z České společnosti ornitologické. Kontakt: Břeněk Michálek, e-mail: josefovskelouky(zavináč)birdlife.cz, tel.: 734 226 037.

Svitavy, Lánský rybník
Sraz v neděli 1. 5. v 8:00 u restaurace Maják. Připraveno bude pozorování stativovým dalekohledem, ukázka kroužkování ptáků nebo soutěže pro děti. Vede Jiří Mach (tel.: 603 349 088).

Vrchlabí I
Sraz v sobotu 30. 4. u zámku v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky zámeckým parkem v centru města s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Program pro děti. Pořádá ČSO a spolupráci se Správou KRNAP. Vede Jiří Flousek (tel.: 499 456 212, 732 864 202, e-mail: jflousek(zavináč)krnap.cz).

Vrchlabí II
Sraz v sobotu 7. 5. u příjezdu k rybníku u letiště v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky podél rybníka s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Pořádá ČSO a spolupráci se Správou KRNAP. Vede Jiří Flousek (tel.: 499 456 212, 732 864 202, e-mail: jflousek(zavináč)krnap.cz).

Vysočina


Havlíčkův Brod
Sraz v sobotu 7. 5., tradičně již ve 4:00 hod ráno, v městském parku před budovou ZŠ V sadech. Trasa povede městským parkem, dále pak podél řeky Sázavy a přes park Psychiatrické léčebny k lokalitě Pivovarských rybníčků, kde bude akce ukončena ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Plakát s informacemi zde.Vede Václav Hlaváč (e-mail: hlavac.vaclav(zavináč)seznam.cz).

Jihlava
Sraz v sobotu 30. 4. v 8:00 na křižovatce ulic Slavíčkova a Smrčenská. Doprovodně proběhne soutěž pro děti a kroužkování ptáků. Vede Bára Kolmanová (tel.: 606 885 091).

Pacov
Sraz v sobotu 7. 5. v 8:00 v parku A. Sovy. Vycházka spojená s pozorováním a posloucháním ptáků. V případě příznivých klimatických podmínek ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou František Vališ, Jiří Vitovský. Informace Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Sobíňov (okr. Havlíčkův Brod)
Sraz v sobotu 7. 5. v 6:00 u srubu v Sobíňově. Akce potrvá do 10,00. Součástí akce je vycházka v nivě Doubravy a ukázky odchytu a kroužkování ptáků spojené s povídáním o významu a ochraně ptáků. Organizuje ZO ČSOP Chotěboř a Společnost přátel Železných hor. Akci vede František Bárta, tel.: 602 225 749.

Osová u Velké Bíteše
Vítání ptačího zpěvu s podtitulem "Není rybník jako rybník" proběhne v sobotu 23. 4., sraz u studánky za zámkem v Osové (u Velké Bíteše). Procházka za vodními ptáky a dalšími obyvateli rybníků dlouhá 3 km začíná v 6:00, 8:00 a 10:00. Při této příležitosti bude zpřístupněn zámecký park. Kontakt: Ivo Hertl (tel.: 604 328 834, e-mail: hertl(zavináč)atlas.cz).

Vepříkov (okr. Havlíčkův Brod)
Sraz 30. 4. v 7:45 na hrázi Jiříkovského rybníka (Vepříkov). Vycházka po ornitologické stezce. Zajímavé přírodní prostředí. Pozorování ptačích druhů. Pro účastníky budou tradičně připraveny i špekáčky na opékání. Vhodná pevnější obuv a dalekohled. Pořádá Ornitologický klub Vysočina. Vede Jaroslav Rychlý (tel.: 728 321 912).

Žďár nad Sázavou
Sraz v sobotu 30. 4. ve 4:00 ráno před Muzeem nové generace v Zámku Žďáru. Půjdeme kolem Konventského rybníka po naučné stezce. Budeme poslouchat, jak se postupně ptáci budí. Dalekohledy vítány. Dojdeme zase zpět k muzeu. Pořádá Regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy. Pozvánka ZDE. Vede Mgr. Jana Kristianová (tel.: 602 491 419, jana.kristianova(zavináč)nature.cz).

Jižní Morava


Adamov
Sraz v neděli 17. 4. v 8:00 na Ptačině u Ptačí studánky (49°17'17.7"N, 16°39'36.1"E). Studánka je přístupná po žluté turistické trase, asi 1,3 km od vlakové stanice Adamov. Součástí vycházky bude ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků a povídání botanika. S sebou vhodné oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Od 10.00 naváže Den Země u Ptačí studánky spojený s koncertem skupiny Bezobratři. Pořádáno ve spolupráci se spolkem Okras, z. s. Exkurzi povede Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, e-mail: j.kolecek(zavináč)gmail.com).

Brno – Líšeň (Mariánské údolí)
Sraz v sobotu 30. 4. na autobusové zastávce Líšeň-hřbitov v 6:00 (dosažitelné linkou N97 z Hlavního nádraží; jede přes Starou osadu). Trasa povede směrem na sever kolem lomů na Kopaninách, do PR Velký Hornek, odtud do údolí Říčky a podél ní zpět na jih, přes zříceninu Horákovského hradu a kolem rybníků v Mariánském údolí. Exkurze bude zakončena na zastávce Líšeň, Mariánské údolí. S sebou vhodnou terénní obuv (čeká nás místy náročnější terén), oblečení do případného nečasu a samozřejmě dalekohled. Průvodci budou Jan a Oldřich Sychrovi (e-mail: dubovec(zavináč)seznam.cz nebo tel.: 603 901 754).

Brno - Špilberk
Sraz v sobotu 23. 4. od 7:30 v areálu Otevřené zahrady, Údolní 33, Brno, vchod u budovy C pod dřevěnými amfiteátrovými schody. Procházka do okolí zahrady pod Špilberkem. Přihláška a více informací zde). Vede Tomáš Růžička.

Bzenec
Sraz v neděli 1. 5. v 7:10 na vlakovém nádraží Bzenec. Vyrazíme, až nalezneme strakapouda jižního, trasa bude dlouhá přibližně 12 km (orientačně https://mapy.cz/s/yZUf) a povede přes požářiště z května roku 2012, kde se podíváme, jak se vypořádává příroda s největším lesním požárem u nás, pokusíme se sečíst skřivany lesní, pozorovat dudky a bělořity šedé a za PP Vojenské cvičiště Bzenec opustíme Moravskou Saharu a kolem rybníka Stolářka přejdeme nivní a mokřadní krajinou do Moravského Písku. Pro řidiče bude možnost převozu do Bzence. Předpokládaný konec bude v 15:00. Nezapomeňte na dalekohled a svačinu. Vede Gašpar Čamlík (tel.: 731 782 066, e-mail: gasparc(zavináč)seznam.cz).

Jiříkovice u Brna
Sraz v neděli 24. 4. v 6:30 u mostku přes potok Romzu (vedle Pivnice Sport club; Na návsi 231). Trasa povede zemědělskou krajinou v okolí vesnice. Vycházka bude zaměřena na ptáky zemědělské krajiny s pozorováním a poslechem ptáků a bude doplněna povídáním o zajímavostech z jejich života. Proběhne ukázka kroužkování a kontrola ptačích budek. S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a kdo má, tak dalekohled. Průvodci budou Leoš Řičánek (e-mail: soel.nature(zavináč)seznam.cz, tel.: 775 908 438), Karel Daněk a Jarda Koleček. Více na www.motylisvet.cz/vitani2016.html.

Lednice
Sraz v sobotu 30. 4. v 8:00 na náměstí v Lednici. Pozorování ptáků a jejich poznávání podle hlasu, ukázka kroužkování. Procházka Zámeckým parkem kolem Zámeckého rybníka k přístavišti u Minaretu. Následně odjezd lodí od Minaretu k Janovu hradu, kde bude akce kolem 14:00 hod. ukončena. Plakát s informacemi zde. Pořádá ČSO a ČSOP Lednice ve spolupráci s obcí Lednice a 1.plavební. Kontaktní osoba Vilém Vyhnálek (tel.: 731 428 208, e-mail: vilem.vyhnalek(zavináč)breclav.eu).

Mikulčice (okr. Hodonín)
Sraz účastníků v neděli 24. 4. v 8:00 na parkovišti u budovy návštěvnického centra na slovanském hradišti. Součástí akce bude ukázka pozorovací techniky, literatury a dalších věcí potřebných ke sledování ptáků. Velmi pravděpodobně proběhne také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Nenáročná vycházka (okruh) v délce asi 5 km povede lužním lesem k řece Moravě a kolem rezervace Skařiny a blízkých slepých ramen zpět k návštěvnickému centru. Akce se ruší v případě nepříznivého počasí. Svačinu, pevné boty a dalekohled s sebou. Akce proběhne ve spolupráci se ZO ČSOP Kyjov a Masarykovým muzeem v Hodoníně. Bližší info: Karel Šimeček, tel.: 602 411 703 nebo na www.karelsimecek.cz.

Mutěnické rybníky (okr. Hodonín)
Sraz v sobotu 30. 4. v 8:00 před rybárnou U Petra (střed Mutěnických rybníků, asi 1 km východním směrem od vlakového nádraží). Povídání o místním ptactvu a přírodě, nenáročná okružní vycházka kolem rybníků, ukázka ornitologických pomůcek, ukázka odchytu a kroužkování ptactva (pokud nám to počasí umožní). Dalekohledy a dobrou náladu s sebou! V případě trvalého deště se akce ruší.Vedou: Ondřej Ryška (tel.: 774 041 907, e-mail: ryska.ondra(zavináč)gmail.com) a Václav Jelínek.

Velešovice (okr. Vyškov)
Sraz v sobotu 7. 5. v 8:00 u rybníka ve Velešovicích. Komentovaná ukázka odchytu a kroužkování ptáků v rákosinách biocentra ve Velešovicích. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov a Slavkovským ochranářským spolkem. Vede Jiří Bartl, Petr Procházka a Petr Navrátil (tel.: 605 876 078, e-mail: bartl.j(zavináč)seznam.cz).

Střední Morava


Horka nad Moravou
Sraz v sobotu 16. 4. v 7:30 u vstupu do ekocentra Sluňákov. Čeká Vás jarní procházka areálem Domu Přírody LP kolem rybníčků, tůněk a řeky, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti, kontroly a rozvěšování (nejen) ptačích budek - vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohledy s sebou!). Pořádá ČSO ve spolupráci s centrem Sluňákov. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz) a Monika Kukalová (e-mail: monika.kukalova(zavináč)slunakov.cz).

Hustopeče nad Bečvou
Sraz v sobotu 30. 4. v 7:00 na vlakovém nádraží v Hustopečích nad Bečvou (trať 280)
Vycházka k Hustopečským rybníkům, pískovnám a řece Bečvě. Navštívíme typické biotopy středního Pobečví a uvidíme, nebo alespoň uslyšíme, jejich ptačí obyvatele; určitě najdeme stopy bobrů či vyder. Seznámíme se s tím, jak přetváří krajinu řeka a jak člověk. Do nivní divočiny doporučujeme blátuodolnou obuv, dlouhé kalhoty, dalekohled (několika předem přihlášeným můžeme zajistit) a pořádnou svačinu. Konec do 12.45. V případě trvalého či intenzivního deště se nekoná. Pořádá Moravský ornitologický spolek, vede Jiří Lehký (e-mail: jiri.lehky(zavináč)nature.cz, tel.: 725 044 047).

Chomoutovské jezero
Sraz je v neděli 24. 4. v 7:30 na parkovišti před areálem jachetního klubu u značky „zákaz vjezdu“. Na místo je spojení autobusem z Olomouce buď linkou 764 (odjezd 6:45 hod z autobusového nádraží, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:11) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6:59 hod, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:18 hod). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí. Na místo srazu vede asfaltová silnice a cesta trvá zhruba 10 minut. Mimo poslechu a identifikace ptačích druhů na základě zpěvu je v plánu také prohlídka bývalé pískovny, která je významnou ornitologickou lokalitou. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 5 kilometrů. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Exkurzi povede: Jan Vidlař, tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com.

Chvalčov I (okr. Kroměříž)
Akce v sobotu 30. 4. je určena pouze pro žáky ZŠ TGM Bystřice pod Hostýnem. Akci pořádají Ornis Muzea Komenského, Moravský ornitologický spolek a ČSOP Via Hulín. Exkurzi povede: Martin Vymazal, tel.: 608 368 333, e-mail: mvymazal(zavináč)seznam.cz.

Chvalčov II
Sraz v sobotu 7. 5. na autobusové zastávce Chvalčov, pošta v 7:55 (příjezd busu od Bystřice p. Host. 7:42 a od Zlína 7:51). Půjdeme kolem lomu k přírodní památce Pod Kozincem a dále sady nad Chvalčovem až do bystřického parku Zahájené. Předpokládané ukončení akce je okolo 13. hodiny v Bystřici pod Hostýnem. S sebou pevnou obuv, svačinu, pití a pláštěnku. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Akci pořádají Moravský ornitologický spolek, Ornis Muzea Komenského a ČSOP Via Hulín. Exkurzi povede: Martin Vymazal, tel.: 608 368 333, e-mail: mvymazal(zavináč)seznam.cz.

Leskovec u Vsetína
Sraz v sobotu 30. 4. v 6:30 u obecního úřadu. Vycházka spojená s pozorování a určování ptáků v obci a okolí Trasa: ObÚ - Juříčkův mlýn - Veřečný - Senice - ObÚ (cca 5 km), předpokládaný konec akce mezi 9. a 10. hodinou. Za silného deště či větru se akce nekoná. Vede Mgr. Pavel Čmelík, tel.: 776 211 619.

Litovelské Pomoraví
Sraz je neděli 8. 5. v 8:00 u vlakové zastávky Litovel-město. Trasa povede přes PP Hvězda a NPR Vrapač. Na programu bude určování ptáků podle hlasů, povídání o jejich životě a ukázka kroužkování. Pravděpodobné ukončení akce je kolem poledne. Akce je pořádána ve spolupráci s Muzejní společností Litovelska o.s. Exkurzi povede: Jan Vidlař, tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com.

Noc slavíků v Olomouci
Sraz v neděli 1. 5. u Divadla hudby ve 22:00. Krátká noční procházka (směr Řepčín) jarní přírodou za hlasy slavíků. Návrat MHD kolem 23 hodin. Pořádáno ve spolupráci s centrem Sluňákov. Exkurzi povede: Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980, e-mail: sevcikovaka(zavináč)seznam.cz).

Olomouc – Den čarodějnic
Sraz v sobotu 30. 4. v 18:00 v areálu Korunní pevnůstky (Pevnosti poznání UP). Večerní procházka olomouckými parky se sledováním (a posloucháním) soumračné aktivity ptáků, později i sov a netopýrů. Akce zakončuje celodenní program na Pevnosti poznání, jehož součástí budou i přednášky a ukázky „čarodějnických“ zvířat (sovy, netopýři, hadi) – více informací na www.pevnostpoznani.cz. Pořádá Moravský ornitologický spolek a ČSO ve spolupráci s Centrem popularizace vědy Přírodovědecké fakulty UP. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz).

Olomouc - Řepčín
Sraz neděli 1. 5. v 6:00 u mostu přes Mlýnský potok v Olomouci-Řepčíně, na konci Martinovy ulice. Ukončení mezi 8:00 a 9:00 u koupaliště Poděbrady. Součástí akce bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádáno ve spolupráci s DDM Olomouc a 71/02 ČSOP Upolín a centrem Sluňákov. Exkurzi povede Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980, e-mail: sevcikovaka(zavinac)seznam.cz).

Přerov
Sraz 30. 4. v 6:00 na ORNIS (Přerov, Bezručova 10). Program: zjištění všech druhů v okolí ORNIS zpívajících či ozývajících se; pouštění hlasů známých druhů z MP3; prohlídka expozice Ptáci ČR. Vede: Josef Chytil (e-mail: chytil(zavináč)prerovmuzeum.cz).

Tovačovské rybníky
Sraz neděli 8. 5. u sádek v Tovačově v 8:00. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky. Exkurzi povedou: Adolf Goebel (tel.: 776 064 743, e-mail: goebel(zavináč)mos-cso.cz ) a Jiří Šafránek (tel.: 606 324 763, e-mail: mosprerov(zavináč)seznam.cz).

Třemešské rybníky (okr. Šumperk)
Akce bude probíhat ve čtvrtek 5. 5. a v pátek 6. 5. od 8:00 do 18:00 u Třemešských rybníků. Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel.: 724 800 937).

Valašské Meziříčí I
Sraz v sobotu 30. 4. v 6:30 u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Exkurze proběhne na sídlišti Křižná, na pravém břehu Rožnovské Bečvy a v zámeckém parku Kinských. Kdo má dalekohled, vezměte jej s sebou. Akci pořádají Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě a Muzeum regionu Valašsko. Vede Karel Pavelka, zoolog Muzea regionu Valašsko (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz).

Valašské Meziříčí II
Sraz v neděli 1. 5. v 8:00 ve Valašském ekocentru. Tradiční vycházka do jarní přírody spojená s pozorování a posloucháním ptáků. Součástí akce jsou i ukázky různých typů ptačích budek, předvádění odchytu a kroužkování ptáků a nově také ukázky hendikepovaných dravců a sov ve spolupráci se ZO ČSOP z Hošťálkové.Plakát s informacemi zde. Akci vedou Jitka a Mirek Dvorští (e-mail: dvorska-ddm(zavináč)seznam.cz, tel.: 733 651 127).

Vsetín
Sraz v neděli 1. 5. v 6:30 u vstupu do Panské zahrady od křížení Tyršovy a Žerotínovy ulice. Exkurze proběhne v městském parku Panská zahrada, na březích Vsetínské Bečvy a v zámeckém parku. Kdo má dalekohled, vezměte jej s sebou. Akci pořádají Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě a Muzeum regionu Valašsko.Vede Karel Pavelka, zoolog muzea regionu Valašsko (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz).

Záhlinice
Sraz v neděli 1. 5. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Přerova 7:44 (z Hulína - odjezd v 8:04), příjezd do Záhlinic v 8:07, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 14. hodiny. Návrat zpět do Záhlinic, tak aby bylo možné stihnout vlaky (směr Hulín v 13:55, směr Otrokovice v 14:04). Akci pořádají Ornis Muzea Komenského, Moravský ornitologický spolek a ČSOP Via Hulín. Exkurzi povede: Martin Vymazal, tel.: 608 368 333, e-mail: mvymazal(zavináč) seznam.cz.

Zlín - Malenovice
Sraz v neděli 17. 4. v 7:30 na autobusové zastávce Kamenec I. Čeká Vás jarní procházka starým ovocným sadem po VKP Sad Kamenec nad rybníkem, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle vzhledu i hlasu (dalekohledy s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším tradičním výletem po Pasekářské stezce. Pořádá ČSO ve spolupráci s OŽP MM Zlína. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz) a Lenka Pechová (e-mail: LenkaPechova(zavináč)zlin.eu).

Severní Morava


Český Těšín
Sraz v neděli 24. 4. v 8.00 hod. na mostě přes Ropičanku (před ústím do řeky Olzy). Vycházka mezi rybníčky a po březích Olzy a Ropičanky, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme oděv a obuv „do přírody“, dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení mezi 11.–12. hodinou (je ale možné odejít i kdykoli během vycházky). Vedou Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz) a Daniel Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos(zavináč)seznam.cz).

Hukvaldy – obora
Sraz v sobotu 30. 4. do 8.00 před restaurací Sokolovna v Příboru (naproti muzeu), odkud odveze zájemce autobus zdarma k hukvaldské oboře nebo v 8.30 hod. u brány do obory na Hukvaldech (nad kostelem). Vycházka do jarní hukvaldské obory se společným pozorováním a poslechem zpívajících ptáků (budeme se učit je rozeznávat) a pozorováním oborní zvěře (daňků, muflonů, černé zvěře). Setkání proběhne za každého počasí. Ve 14:15 bude připraven autobus svézt zdarma účastníky zpět do Příboru. Doporučuji: pevnou obuv, svačinu, dalekohled, fotoaparát, klíč k určování ptáků, příp. oblečení do deště, a do rance dobrou náladu. Pořádají: Město Příbor (Libuše Volná, e-mail: volna(zavináč)pribor-mesto.cz, tel.: 605 229 391) a Česká společnost ornitologická (Jan Košťál, e-mail: j.k.kostal(zavináč)seznam.cz., tel.: 737 812 339).

Jablunkov
Sraz v neděli 1. 5. v 8:00 na parkovišti před hlavní bránou Sanatoria Jablunkov, a. s. (49°34'8.682"N, 18°45'23.390"E). Vycházka po parku sanatoria, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme vzít si s sebou dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení mezi 11. – 12. hodinou (je ale možné odejít i kdykoli během vycházky). Vedou Daniel Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos(zavináč)seznam.cz) a Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz).

Karviná - Louky
Sraz v sobotu 23. 4. v 8:00 na parkovišti u kaple sv. Barbory. Vycházka k bývalým Louckým rybníkům, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme oděv a obuv „do přírody“, dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení mezi 11.–12. hodinou (je ale možné odejít i kdykoli během vycházky). Vedou Daniel Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos(zavináč)seznam.cz) a Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz).

Ostrava Svinov
Sraz 14. 5. v 7:20 nádraží ČD Ostrava Svinov. Přibližná trasa exkurze je Josefovské louky – štěrkovna Hlučín - rybník Štěpán – mokřady PP Turkov – ukázka měření průhlednosti vody pomocí Secchiho desky. Dalekohledy s sebou. Vede Jan Mayer (e-mail: honza.mayer.ova(zavináč)seznam.cz).

Ostrava - Třebovice
Sraz v sobotu 14. 5. v 7:30 u hlavního vstupu do Třebovického parku u Altánu (Sládkovičovo náměstí). Čeká Vás procházka starým zámeckým parkem s několika památnými stromy, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti a kontroly ptačích budek - vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohled s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším výletem do PP Turkov a PR Štěpán. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Třebovice. Plakát s informacemi zde. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz) a Monika Kukalová (monika.kukalova(zavináč)slunakov.cz).

Ostrava - Zábřeh
Sraz v neděli 3. 4. v 9:00 u občerstvení McDonalds v Ostravě Zábřehu. Projdeme PR Rezavka, PR Polanský les a NPR Polanská niva (Jistebník). Ukázka kroužkování ptáků, dalekohledy s sebou. Vede Jan Mayer (e-mail: honza.mayer.ova(zavináč)seznam.cz).

Pivonín
Sraz v neděli 1.5. v 5:00 v Růžovém údolí u hospody. Vycházka za ranního rozbřesku za ptáky a jejich zpěvem se známým ornitologem Zdeňkem Vermouzkem. Společná snídaně zajištěna. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná. Kontakt: Romana Unzeitigová, 737622193

Polanka nad Odrou
Dne 6. 5. od 8:00 se v případě hezkého počasí uskuteční akce pro žáky ZŠ Heleny Salichové v okolí Polanky nad Odrou a přilehlých rybníků. Vede Patrik Molitor (e-mail: patrik.molitor(zavináč)seznam.cz).
08.04.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791