Zde se nacházíte: Home > Ochrana ptáků > Ptáci a zemědělství
Podkategorie:

Článek: Seznamte se s možnostmi ochrany ptáků zemědělské krajiny

Kromě toho, že máme ptáky rádi a baví nás je pozorovat, snažíme se jim také pomáhat. Během zimy se to týká zejména přikrmování, ale vedle této částečně sobecké činnosti, kdy možnost pozorovat různé druhy ptáků z tepla domova je naší okamžitou odměnou, můžeme ptáky podpořit i jinou cestou. Řeč je o ptácích zemědělské krajiny, kteří doplácejí na současné intenzivní zemědělství. Právě v zimě je ideální čas oslovit zemědělce a probrat s nimi možnosti, jak pomocí dostupných dotačních programů zlepšit podmínky nejen pro ptačí druhy.

Celá řada z vás se pravidelně zapojuje do různých aktivit ČSO, které mají také ochranářské cíle. Příkladem je např. mapování hnízdního výskytu čejky chocholaté. Díky vaší pomoci bylo možné vytvořit seznam hnízdišť, kde má největší smysl chránit čejky pomocí speciálního agroenvironmentálního titulu. Nicméně aby k tomu skutečně došlo, musí tento titul oslovit také samotné zemědělce. Jejich pohled na krajinu se přitom často liší od toho našeho a pak je nutné nejprve najít společnou řeč.

Rádi byste pro ptáky zemědělské krajiny něco udělali, ale brání vám v tom neznalost dotačních titulů nebo nevíte, jak správně zemědělce oslovit? Napište nebo zavolejte zemědělskému koordinátorovi. Pokud bude dostatek zájemců, pokusíme se pro vás připravit speciální jednodenní seminář, kde se dozvíte základní informace o možnostech ochrany přírody v rámci zemědělské politiky od našich předních odborníků, představíme vám stávající agroenvironmentální tituly a cesty, jak zemědělce motivovat ke vstupu do dotačních titulů. Současně by toto setkání bylo příležitostí k výměně zkušeností. A pro účastníky by bylo samozřejmě zdarma.

Neváhejte tedy a napište mi na zamecnik(zavináč)birdlife.cz nebo zavolejte na 776 368 360. Seminář nebudeme pořádat, pokud o něj nebude zájem!

Václav Zámečník

22.01.2016
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791