Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Článek: Výsledky Festivalu ptactva 2015

O víkendu 3. - 4. 10. proběhl další ročník Evropského festivalu ptactva. O celkových předběžných výsledcích jsme informovali v tiskové zprávě. Jak probíhal Festival v Česku?


Generálním sponzorem Festivalu ptactva je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.

Během výše uvedeného víkendu proběhlo celkem 38 vycházek. Tři vycházky se uskutečnily ještě před tímto víkendem, další tři se chystají po něm. Možnost vyrazit za krásného počasí do přírody pozorovat ptáky využilo 1 502 návštěvníků, z toho 510 dětí. Čekali na ně zkušení ornitologové, aby jim pomohli nahlédnout do fascinujícího světa ptačí říše. Na 29 vycházkách se konala jednoznačně nejoblíbenější doprovodná akce - kroužkování ptáků. Ta přiblížila návštěvníkům mnohé druhy doslova „na dosah ruky“.

Celkem bylo letos pozorováno 41 280 ptáků 152 druhů. Celkový počet jedinců se letos mnohým může zdát ve srovnání s loňským rokem, kdy tento údaj přesáhl 120 000, velice malý. Kdo za tím stojí? Špaček. Je to zajímavé, ale letos nebyla pozorována žádná velká hejna špačků. I když si špaček udržel pomyslnou příčku nejpočetnějšího ptáka, celkový počet pozorovaných jedinců je něco málo přes 15 000. Přitom vloni jich bylo hlášeno přes 80 000. Z toho jasně vyplývá, jak jednoduše může pořádné hejno špačků, které prolétne při vycházce lidem nad hlavou, ovlivnit celkový počet pozorovaných ptáků.

Podrobný přehled pozorovaných druhů včetně jednotlivých míst najdete v tabulce.

V následující fotoreportáži bychom vám rádi přiblížili atmosféru a průběh Festivalu.

POZOROVÁNÍ PTÁKŮ

Ideální prostředí pro pozorování ptáků představují rybníky. Proto také většina vycházek k některému v okolí, je-li to možné, směřuje.


Účastníci Festivalu u Jivjanských rybníků. Foto: Archiv Holýšovského ornitologického klubuNa Tovačovských rybnících pozorovali jespáka rezavého. Foto: Ondřej BoháčU některých rybníků mohli účastníci nepozorovaně sledovat ptáky díky pozorovatelně (vodní nádrž u Mostu). Foto: Jaroslav Bažant


DOPROVODNÉ AKCE

Jak již bylo řečeno, tradičně nejvyhledávanější akcí je odchyt ptáků s ukázkou kroužkování.


Při odchytu v Rousínově se podařilo chytit 73 ptáků. Nataženy bylo 80 m sítí a organizátoři chytali 3 hodiny! Foto: Jiří BartlZda kroužkovatel kroužkuje u auta nebo má lepší zázemí, není důležité. Středem zájmu jsou stejně vždy kroužkovaní ptáci. Foto: Vladislava Sládečková, Měšice u PrahyU Choryňského rybníka sledovali účastníci vážení ptáků. Foto: F. TvarůžekBrhlíka, krásně zbarveného obyvatele našich lesů i zahrad a parků, odchytli např. v Roudnici nad Labem. Foto: Vladimír HavelRadost udělá každý chycený pták - i malý nenápadný střízlík. Foto: Jiří Benák, Vavřinecký rybník


Někteří kroužkovatelé umožnili lidem prohlédnout si i síť. Foto: Pavel Kuchař, Ostrov u MacochyV Jihlavě si děti zasoutěžily v soutěži Najdi ptáčky ve slovech a všichni si mohli tipnout, kolik druhů ptáků bude v rámci vycházky pozorováno. Hlavní cenu – plyšového ježka si odnesl ten, jehož tip byl nejblíže skutečnosti. Foto: Karel ŽeníšekAkcí, která obvykle korunuje vycházku, je vypuštění uzdraveného jedince do volné přírody. Letos mu mohli přihlížet například návštěvníci v Jihlavě. Pracovníci ze Záchranné stanice v Pavlově zde vypustili vyléčeného samečka poštolky obecné. Předtím se účastníci seznámili s činností této stanice a získali informace, jak se zachovat v případě nalezení poraněných zvířat. Foto: Karel Ženíšek


ZAJÍMAVÁ POZOROVÁNÍ

Některé pozorování je zajímavé pro profesionální ornitology, jiné pro návštěvníky vycházek. Zmiňme zde tedy obojí.


V Černousech, stejně jako v Dolním Benešově či Měšicích se děti i dospělí účastníci seznámili s létajícím drahokamem naší přírody – ledňáčkem říčním. Foto: Gabriela PudilováDěti přímý kontakt s ptáky velmi láká. Toto setkání mnoho z nich jistě zařadí mezi ta nejzajímavější. Dolní Benešov, Foto: archiv ČSOV Ostrově u Macochy se podařilo odchytit krahujce. Foto: Pavel KuchařNa Vavřineckém rybníce u Uhlířských Janovic jednoznačně zabodoval kolpík bílý. Foto: Jiří BenákNad Jivjanskými rybníky pozorovali orlovce říčního. Foto: Archiv Holýšovského ornitologického klubuSlučka malá u Nového rybníka u Opatova patří bezesporu mezi nejzajímavější pozorování letošní sezóny. Foto: Jiří Mach


A jaká byla další zajímavá pozorování? Kromě výše zmíněného jespáka rezavého můžeme jmenovat ostříže lesního, kvakoše nočního, ořešníka kropenatého, lindušku rudokrkou, čečetku tmavou, sýkořici vousatou či přímé pozorování výra velkého. Zdá-li se vám výčet malý, můžete si prohlédnout úplný seznam pozorovaných druhů, který najdete v tabulce.

Věříme, že se návštěvníkům letošní Festival líbil a odnesli si mnoho dojmů i nových poznatků. Zároveň se velice omlouváme všem, kteří se sešli v sobotu 3. 10. před nákupním centrem Flora a marně čekali na pana Starostu, aby je provedl Olšanskými hřbitovy. Práce s dobrovolníky s sebou vždy nese rizika a nespolehlivost některých z nich k nim bohužel patří. Akce organizované panem Starostou nebudeme již zveřejňovat.

Pokud jste se žádné akce nemohli zúčastnit a chcete mít ještě přesnější představu, jak probíhá, doporučujeme shlédnout video pořízené při vycházce v České Lípě.

Na závěr bychom chtěli velice poděkovat všem organizátorům jednotlivých akcí, bez jejichž času, nadšení a zpětných hlášení bychom žádný Festival neměli. Všichni dělají tuto činnost dobrovolně ve svém volném čase jen z lásky k přírodě a za to jim patří veliký dík.

Gabriela Dobruská
07.10.2015
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791