Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na Festival ptactva 2015

První říjnový víkend (3. a 4. 10) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové z České společnosti ornitologické vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.


Generálním sponzorem Festivalu ptactva je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. Česká společnost ornitologická se jako národní partner BirdLife International přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994.Festival ptactva v Tchořovicích u Blatné v roce 2014, foto Petr Pavlík.


Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos holandský partner BirdLife International Vogelbescherming Nederland. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.

Udělejte si čas a pojďte s námi nahlédnout do podzimní přírody!

Seznam akcí:

PRAHA


Praha 3 – Olšanské hřbitovy
Sraz v sobotu 3. 10. mezi 7:45-8:00 před nákupním centrem Flora (metro A, tram 11, 13, 5, 10, 16, bus 136, 175 stanice Flora). Konec-jak se nám bude chtít. S sebou dalekohled. Akci pořádá Filip Starosta (tel.: 777 671 586, e-mail: filip.starosta(zavináč)seznam.cz).

Praha 10 - Uhříněves
Sraz v sobotu 3. 10. v 9:00 na nádraží Praha - Uhříněves (vlak z Hl. n. odjíždí v 8:37). Naše vycházka bude směřovat přes oboru k Podleskému rybníku. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou! Provázet vás budou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telensky(zavináč)gmail.com), Klára Poláková a Alena Rulfová.

STŘEDNÍ ČECHY

Hostivické rybníky
Sraz v neděli 4. 10. v 9:00 na hrázi Litovického rybníka (směrem od Litovické ulice). Trasa bude přizpůsobena počasí, množství ptáků a zájmu účastníků. Pořádá ČSOP Hostivice ve spolupráci s ČSO. Vedou Ota Vorel a Jiří Kučera (tel.: 724 209 973).

Měšice
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:30 na nádraží ČD Měšice u Prahy (vlak od Prahy přijíždí v 8:22). Exkurze bude vedena podle měšických a mratínských rybníků. Konec bude v Mratíně. V případě příznivého počasí ukázka kroužkování. Vedou Vlaďka a Jirka Sládečkovi (tel.: 724 006 885, e-mail: sladecek(zavináč)psp.cz) a Jana Škorpilová.

Mělník
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:00 před budovou mělnického muzea na náměstí Míru hned vedle radnice. Nenáročná trasa vycházky povede přes Hořínský park a zdymadlo, dál po cyklostezce k Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km. Vede: Petr Lumpe (tel.: 728 158 417, e-mail: lumpe(zavináč)muzeum-melnik.cz).

Průhonice, Dendrologická zahrada
Sraz v sobotu 3. 10. v 7:30 u hlavního vchodu do Dendrologické zahrady. Pojďte s námi na procházku nádherným prostředím podzimní Dendrologické zahrady s pozorováním a určováním ptactva a pokud počasí dovolí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků.
Co si vzít s sebou na vycházku? Dobrou náladu, oblečení a obuv do terénu (pokud možno v přírodních barvách), dalekohled.
Pozor: nutnost rezervace na stránkách zahrady na zde. Počet účastníků je omezen. Vedou: Lucie Nová (tel.: 604 259 828), Michaela Brožová, Vlastimil Osoba a Vít Štancl.

Srbsko – lom Alkazar
Sraz v neděli 4. 10. v 9:00 na nádraží ČD v Srbsku. Půjde se do lomu Alkazar, kde bude připravena ukázka kroužkování ptáků. Je dobré mít s sebou dalekohled, dobrou obuv a pláštěnku. Pořádá ČSO a Správa CHKO Český kras. Vede Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352).

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 3. 10. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Budou připraveny soutěže pro děti, úspěšní budou odměněni drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu. Vede Jan Křivský, (tel.: 732 560 647, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com).

Žatec
Sraz v sobotu 3. 10. v 9:00 na Kamenném vršku na rohu u sportovního areálu Flóra (mapka zde). Vycházku do okolí Žatce s pozorováním a určováním ptáků pořádá ROS Fénix společně s Městem Žatec. Trasa povede jinak pro veřejnost nepřístupným vojenským prostorem a zpět podél řeky Ohře. Plakát s informacemi na zde. Kontakt: Milan Tichai, tel. 608 301 387, e-mail: ros.fenix(zavináč)seznam.cz.

Žehuňský rybník
Sraz v sobotu 3. 10. v 7.30 u přepadu. Tam by měla proběhnout ukázka vypouštění uzdravených chovanců ze záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, předvede vedoucí stanice Luboš Vaněk. Vycházka bude opět mít dvě trasy. Kratší (cca 4 km) a delší (asi 10 km) podél celého rybníka a zpět. V případě příznivých klimatických podmínek bude provedena ukázka odchytu a kroužkování ptactva (týká se obou tras). Vycházky povedou Mirek Jelínek, Lubor Urbánek a Jirka Vyskočil. Kontakt: Lubor Urbánek, 604 824 652.

ZÁPADNÍ ČECHY


Bor u Tachova
Sraz v neděli 4. 10. v 9:00 před bránou borského zámku. Trasa povede tradičně od zámeckého parku k rybníku Tážný, v případě příznivého počasí do bývalé vesnice Boreček. Vycházku s odborným výkladem bude provázet Karel Machač. Bližší informace o konání akce je možné získat na telefonu Karel Machač 721 962 801, nebo na Městském úřadu v Boru u p. Krasanovské, nebo na Městském kulturním středisku u p. Naušové.

Jivjanské rybníky (Holýšov)
Sraz v neděli 4. 10. v 7:30 u radnice v Holýšově nebo v 8:00 na hrázi Jivjanských rybníků. Akce je zaměřená na pozorování protahujícího, zejména vodního, ptactva. Konec akce cca 11 hod. Občerstvení zajištěno, dalekohled, teplé oblečení a nejraději gumovky s sebou. Pořádá ČSO a Holýšovský ornitologický klub. Vede Libor Schröpfer (tel.: 732 370 036).

Plzeň
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:30 na hrázi Boleveckého rybníka (u občerstvení a parkoviště). Odkud se za doprovodu ornitologa Lubomíra Voltera půjde na Bílou Horu a přes lávku u kostela sv. Jiří až do Záchranné stanice živočichů v Doubravce. Nenáročná vycházka (cca 3 km). U Pecihrádku pro Vás plzeňští kroužkovatelé připraví ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Tuto ukázku odchytu a kroužkování lze navštívit i samostatně v době od 9:00 do 11:00 hod.
Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů, kde si budete moci prohlédnout živé (právě se léčící) pacienty. U této příležitosti se zde bude konat i Den otevřených dveří této záchranné stanice (sobota 3. 10. od 10:00 do 16:00, ulice Zábělská 75, Plzeň – Doubravka, cca 250 m za konečnou trolejbusu č. 16 směr Chrást).
S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv a dobrou náladu! Pozn.: Při dobré vůli a kapce snahy lze trasu absolvovat i s dětským kočárkem. Plakát s informacemi zde. Pořádá Západočeská pobočka ČSO a DES OP Záchranná stanice živočichů Plzeň. Případné dotazy na tel. 608 568 065 (Lubomír Volter)

JIŽNÍ ČECHY


rybník Řežabinec, Ražice
V neděli 4. 10. jste od 9:00 do 13:00 očekáváni na stálém stanovišti u pozorovací věže u rybníka Řežabinec (přístupová cesta vede od železničního přejezdu v Ražicích u Písku po malé asfaltce vedoucí těsně podél žel. trati směrem na západ (= směr Strakonice, Plzeň), kolem rybářské bašty (kdo jede autem, může parkovat 100 m za baštou před zákazem vjezdu) a po cestě mezi rybníkem a tůněmi dojdete až k pozorovací věži, celkem asi 1,5 km). Připravena je ukázka odchytu a kroužkování ptáků, zajímavé vyprávění o nich a pozorování vodních ptáků na hladině rybníka silným dalekohledem. V případě dostatečného počtu zájemců i procházka s ornitologem za ptáky kolem rybníka – odchody v 10:00 a/nebo v 11:00. Nezapomeňte si dalekohledy. Plakát s informacemi zde. Vedou Jiří Šebestian a Karel Pecl, zoologové Prácheňského muzea v Písku. Kontakty: E-mail: sebestian(zavináč)prachenskemuzeum.cz, tel.: 382 201 111, 607 720 398.

Tchořovice u Blatné
Sraz v neděli 4. 10. v 9:00 na zastávce ČD v Tchořovicích u Blatné. Z Blatné je možné přijet na kole, autem či přijít pěšky (pěkná trasa vede přes Řečici kolem Hajanského rybníka). Kdo se mailem předem nahlásí a přijede do Tchořovic do 6:52 (je to i čas příjezdu vlaku od Blatné) může se zúčastnit už začátku doprovodné kroužkovací akce, zhlédnout ukázku kroužkování ale budou moci všichni účastníci. Vycházka povede k rybníkům v okolí Tchořovic (upřesněno bude dle momentálního výskytu ptáků) Starý a Radov, tůně pod letištěm nebo Dolejší či Hořejší a zpět do Tchořovic. Dalekohledy a obuv odolávající mírnému vlhku jsou doporučeny, k dispozici budou i velké stativové dalekohledy a mnoho informačních materiálů o ptácích a jejich ochraně. Vycházka je vhodná i pro rodiny s dětmi (součástí vycházky budou soutěže pro děti). Pořádají členové ČSO (Jihočeského ornitologického klubu České společnosti ornitologické) ve spolupráci s ZO ČSOP Blatná. Vedou Petr Pavlík, Jan Černý a Zdeněk Voborník, ukázky kroužkování Petr Louda a Jaroslav Fořt. Kontakt: csopblatna(zavináč)seznam.cz. Podrobnosti i z minulých let na zde a novém webu na zde.

Vrbenské rybníky I (České Budějovice)
Sraz v neděli 4. 10. v 7:30 na zastávce MHD České Vrbné (České Budějovice). Vycházka povede k Vrbenským rybníkům. Plakát s informacemi zde. Vede Jan Havlíček (tel.: 721 429 652, email JanHavlicek.cz(zavináč)gmail.com).

Vrbenské rybníky II (České Budějovice)
Sraz ve čtvrtek 8. 10. v 15:00 na točně trolejbusu č. 9 v Českém Vrbném u Českých Budějovic. Vycházka k Vrbenským rybníkům a okolí podle aktuální atraktivnosti lokalit. Pravděpodobné ukončení akce v Haklových Dvorech (autobus č. 21). Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky, možná ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Plakát s informacemi zde. Vede Vojtěch Kubelka (tel.: 721 018 336, e-mail: kubelkav(zavináč)gmail.com).

SEVERNÍ ČECHY

Černousy (okr. Liberec)
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:45 na nádraží v Černousích (odj. vlaku z Liberce v 7:33, z Frýdlantu v 8:12). Na programu je vycházka nivou Smědé směrem k rybníku Dubák. V případě příznivého počasí budou ukázky odchytů a kroužkování ptáků. Vede Martin Pudil (tel.: 734 755 791, e-mail: martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz).

Česká Lípa
Sraz v neděli 4. 10. v 9.00 před budovou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Vycházku do blízkého okolí kolem Holého vrchu a nivou řeky Ploučnice do Dubice. Zde proběhne odchyt ptáků do sítí a ukázka jejich kroužkování. Vycházku vede Miroslav Honců (tel.: 487 824 146, 731 484 907, e-mail: honcu(zavináč)muzeumcl.cz). Kroužkování vede Petr Lumpe a Markéta Ticháčková.

Most
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:0 na parkovišti restaurace u Benediktu. Komentovaná ornitologická vycházka k revitalizované nádrži Bettynka u Vtelna a do údolí Srpiny. Bude možno pozorovat ptáky otevřené krajiny i několik druhů vodních ptáků v období podzimního tahu. Součástí akce bude také debata o vlivu člověka na početnost ptáků v zemědělské krajině. Délka trasy bude přizpůsobena počasí, množstvím ptáků, elánu a silám účastníků. Svačiny, dalekohledy a dobrou náladu s sebou! Vede Jaroslav Bažant (e-mail bazant(zavináč)muzeum-most.cz). Info také na http://www.muzeum-most.cz/.cz.

Roudnice nad Labem - přednáška
Ve čtvrtek 1. 10. od 18:00 v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem proběhne při příležitosti Festivalu ptactva přednáška Stanislava Chvapila na téma „Zpěvní ptáci“ s digitálními snímky a nahrávkami ptačího zpěvu. Plakát s informacemi zde.
Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem - vycházka
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Součástí ukázka odchytu a kroužkování ptactva. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Plakát s informacemi zde. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

VÝCHODNÍ ČECHY


Česká Skalice
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:00 u Vily Čerych. Půjdeme nejprve přes lávku kolem Úpy směrem k bažantnici, pak opět zpět do města a starým městským sídlištěm od nádraží ČSD k parku u Vily Čerych. Tam bude jak ukázka odchytu a kroužkování ptáků /Vojtěch Volf z Dobrušky/, tak také uvnitř Vily Čerych asi v 11 hod. 1/2 hod. přednáška Pavla Světlíka O ptácích ve městech a 1/4 hodinový koreferát Lucie Maťátkové o výsledcích maturitní práce: Srovnání ptačí avifauny na sídlišti v ČS a v parkovém komplexu Vily Čerych. Vše doplněno hlasy ptáků z nosičů. Během 3 hod vycházky budeme monitorovat a zapisovat přítomné ptačí druhy ve městské zástavbě a jejich přibližné počty. Info pro účastníky - sebou dalekohledy, příruční atlasy ptáků a otevřené oči pro divy přírody. SRDEČNĚ ZVEME !!! Plakát s informacemi zde. Organizuje: ČSO, A Rocha a Vila Čerych Centrum rozvoje EU. Kontakt: Pavel Světlík (tel.: 775 042 228, e-mail: psvetlik(zavináč)arocha.cz).

Litomyšl
Sraz v neděli 4. 10. v 7.45 u benzinové pumpy Agip u Vertexu. Trasa povede kolem rybníka Velký Košíř přes Nedošínský háj na rybníky Borovec a Šotka v Tržku. Zpět pak podle Loučné a Malého Košíře do Litomyšle. V případě dobrého počasí je plánována ukázka kroužkování ptáků. Pořádají DDM a ČSOP Litomyšl. Akci povedou Lubor Urbánek (tel.: 604 824 652) a Jiří Vyskočil.

Opatovské rybníky (okr. Svitavy)
Sraz v sobotu 3. 10. v 9:00 na hrázi rybníka Hvězda. Vycházka s pozorováním ptactva podél rybníků Hvězda a Nový u Opatova, se soutěžemi pro děti a ukázkou kroužkování ptáků. Pořadatelé: Jiří Mach (tel.: 603 349 088) a Milan Janoušek (tel.: 731 151 810).

Ptačí park Josefovské louky (okr. Náchod)
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:00 ve Starém Plese u rybníka. Pozorování ptáků, prohlídka ptačího parku, ukázky odchytu ptáků, procházka, diskuse o ptácích a ochraně přírody. Vede Břeněk Michálek (tel.: 734 226 037)

VYSOČINA


Jihlava
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:00 u Hellerova (Panského) rybníka při ul. S. K. Neumanna. Trasa cca 5 km bude ukončena na konečné MHD 36 a trolejbusu C. Vycházku zpestří vypuštění ošetřeného dravce ze Záchranné stanice Pavlov a tradiční soutěže. Vede Bára Kolmanová (tel.: 606 885 091).

Velká Bíteš
Sraz v pondělí 28. 9. v 9:00 v přírodní učebně ZŠ Sadová 579. Akce se koná v rámci Svatováclavského pochodu. Plakát s informacemi zde. Kontakt Ivo Hertl (tel.: 604 328 834, e-mail hertl(zavináč)atlas.cz).

JIŽNÍ MORAVA


Lednice
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:00 hod na náměstí v Lednici. V parku státního zámku Lednice bude provedena ukázka kroužkování ptáků a následně bude proveden pěší přesun k Lednickým rybníkům. Následovat bude prohlídka Rybničního zámečku a akce bude zakončena opékáním špekáčků. Kontakt: Vilém Vyhnálek (tel: 731 428 208), Vlastimil Sajfrt (tel: 607 813 487).

rybník Nesyt (Sedlec u Mikulova)
Sraz v sobotu 3. 10. v 7:00 - 8:00 u nádraží Sedlec u Mikulova. Informace Josef Chytil (tel.: 724 947 544, chytil(zavináč)prerovmuzeum.cz).

Mutěnice (okr. Hodonín)
Sraz v neděli 4. 10. v 8:30 u bašty vedle rybníka U Petra (možnost zaparkovat vozidlo – jediná přístupová cesta od vesnice resp. nádraží ČD). Exkurze s odborným výkladem od 8:30 do 11:30. Součástí akce bude jako vždy ukázka odborné literatury, pozorovací a fotografické techniky, zřejmě i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Půjdeme nenáročným terénem, přesto doporučujeme pevnější obuv. Samozřejmě dalekohled, svačinu a dobrou náladu s sebou. Akce se ruší v případě trvalého deště. Na setkání s Vámi se těší organizátoři ČSO a ZO ČSOP Kyjov. Exkurzi vede Karel Šimeček (tel.: 602 411 703), info také na www.karelsimecek.cz.

Ostrov u Macochy
Sraz v neděli 4. 10. v 8:30 na Končinách u ohrady s koňmi u tur. rozcestníku Nad Balcarkou (49.3787797 N, 16.7535736 E). Dále pěší přesun směr Občiny a zpět po zelené tur. značce. Pozorování ptáků, povídání o jejich životě, ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení kolem poledne. Pořádáno ve spolupráci se SRPDŠ Ostrov u Macochy. Exkurzi povede Jaroslav Kouřil (tel.: 603 174 429, e-mail: kouriljarda(zavináč)seznam.cz) a Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, e-mail: j.kolecek(zavináč)gmail.com).

Rousínov
Sraz v sobotu 26. 9. v 8:00 na návsi u rybníčka v Kroužku u Rousínova. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků pro veřejnost. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov. Vedou Jiří Bartl (tel.: 605 876 078) a Petr Procházka.

STŘEDNÍ MORAVA


Chomoutovské jezero
Sraz v neděli 11. 10. v 7:30 na parkovišti u jezera za křižovatkou směr Březce. Na místo je spojení autobusem z Olomouce, buď linkou 764 (odjezd 6:45 hod z autobusového nádraží, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:11 hod) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6:59 hod, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:18 hod). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí a poté po louce kolem jezera. Na lokalitě budou k vidění protahující druhy kachen a jiní zajímaví ptáci. V plánu je ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 2 kilometry. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Exkurzi vede: Jan Vidlař (tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com).

Choryňské a Hustopečské rybníky
Sraz v neděli 4. 10. v 8:00 ve Lhotce nad Bečvou u vlakového nádraží. Obec a zemědělská krajina v okolí, dále Choryňské a Hustopečské rybníky. Pozorování ptáků, ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků, hry pro děti. Sebou vezměte oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení exkurze je v odpoledních hodinách kolem 15:00 hodiny. Regionální organizátoři akce: Muzeum regionu Valašsko, p.o., odborné a popularizační oddělení Valašské Meziříčí a Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě. Exkurzi povedou Karel Pavelka (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz) a Lenka Šimurdová.

Olomoucké rozárium
Sraz v neděli 4. 10. v 16:30 u hlavního vstupu do rozária (naproti S-klubu), ukončení okolo 19:00. Večerní procházka za městskými ptáky doplněná o ukázku odchytů a kroužkování. Exkurzi povede: Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980, e-mail: sevcikovaka(zavináč)seznam.cz)


Tovačov
Sraz v sobotu 3. 10. v 7:45 u sádek v Tovačově. Odjezd linkového autobusu v 7.00 hod z autobusového nádraží Přerov (stanoviště č. 16), Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť. Exkurzi povedou: Adolf Goebel (tel.: 776 064 743, e-mail: goebel(zavináč)mos-cso.cz) a Jiří Šafránek (tel.: 606 324 763, e-mail: mosprerov(zavináč)seznam.cz).

Třemešské rybníky u Šumperka
Festival bude probíhat v pondělí a úterý 5. 10. – 6. 10. od 8:00 do 18:00. Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky a SEV Doris Šumperk. Školní kolektivy nutné nahlásit předem. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937, email: petr.saj(zavináč)nature.cz).

Záhlinické rybníky
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Přerova 7:44 (z Hulína - odjezd v 8:04), příjezd do Záhlinic v 8:07, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Součástí bude i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 14. hodiny. Akci pořádají Moravský ornitologický spolek, Ornis Muzea Komenského a ČSOP Via Hulín. Exkurzi povede: Martin Vymazal (tel.: 608 368 333, e-mail: mvymazal(zavináč)seznam.cz).

SEVERNÍ MORAVA


Albrechtičky – rybníky
Sraz v sobotu 3. 10. do 9:00 hod. před budovou vlakového nádraží ve Studénce. Společné pozorování ptáků při jejich podzimním průtahu na rybniční soustavě u Albrechtiček. Doporučuji: dobrou obuv, dalekohled, fotoaparát, klíč k určování ptáků, příp. oblečení do deště. Akce se uskuteční za každého počasí. Vede Jan Košťál (tel.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostal(zavináč)seznam.cz).

Dolní Benešov - štěrkovna
Sraz v sobotu 3. 10. v 8:00 na železniční zastávce Dolní Benešov-Zábřeh (příjezd vlaku z Opavy v 8.05, z Hlučína v 7.44). Vycházka podél štěrkovny a Zábřežských luk (přibližně 6 km). Pozorování a určování ptactva. Za dobrého počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled, oblečení do terénu, svačinu a dobrou náladu. Vycházka je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukončení výletu na železničním nádraží v Háji ve Slezsku nejpozději v poledne (možno se odpojit i dříve). Akci pořádá Slezská ornitologická společnost a Slezské zemské muzeum. Vede Libor Praus (tel.: 605 522 692, e-mail: praus(zavináč)szm.cz).

Frýdlant nad Ostravicí
Sraz v neděli 4. 10. v 7:30 u houpací lávky přes řeku Ostravici ve Frýdlantě nad Ostravicí. Součástí akce bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Následovat bude vycházka spojená s určováním a sčítáním táhnoucích ptáků. Délka vycházku bude okolo 3 kilometrů, doporučujeme dalekohled, atlas ptáků a dobré oblečení s sebou. Akce bude ukončena před polednem. Vede Vojtěch Brlík. V případě dotazů a nejasností pište nebo volejte na tel.: 723 551 844 nebo vojtech.brlik(zavináč)gmail.com.

Hukvaldy – obora
Sraz v pondělí 28. 9. do 9:15 u brány do obory na Hukvaldech (nad kostelem). Vycházka do podzimní hukvaldské obory se společným pozorováním ptáků a oborní zvěře (daňků, muflonů, černé zvěře). Doporučuji: dobrou obuv, dalekohled, fotoaparát, klíč k určování ptáků, příp. oblečení do deště. Akce se uskuteční za každého počasí.
Vede Jan Košťál (tel.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostal(zavináč)seznam.cz).

Jistebník nad Odrou
Sraz v sobotu 3. 10. v 9:00 na nádraží v Jistebníku nad Odrou. Projdeme se po trase Jistebník nad Odrou - Polanka kolem rybniční soustavy, součástí bude i kroužkování ptactva v Polance nad Odrou. Účastníci se zapojí i do akce Clean up the World, úklid trasy kolem rybníků. Plakát s informacemi zde. Pořádá ČSO a ZO ČSOP Alces. Vede Jan Mayer (e-mail: zo.csop.alces(zavináč)email.cz).

Karviná - Olšiny
Sraz v sobotu 3. 10. v 8.00 u Hájenky na Olšinách. Součástí bude Karvinská stezka, soutěž pro žáky ZŠ a procházka v okolí rybníků s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Vede Hana Dumbrovská (H.Dumbrovska(zavináč)seznam.cz).

01.10.2015
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791