Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2015

Jaro je konečně po dlouhé zimě tady, tažní ptáci přilétají ze svých zimovišť a s nimi opět další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická zve tímto všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí písničky a krásu jarní přírody. Akce se konají od 11. 4. do 12. 6. (nejvíce jich je o víkendu 2.–3. 5.) po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.


Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po osmnácti letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.

Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

Změny

Zrušeno:
Mníšek pod Brdy

Změna termínu:
Hořice v Podkrkonoší v sobotu 16. 5. v 7:30
Vsetín v neděli 3. 5. v 6:30

Nově přidané akce:
Praha 4 - Hodkovičky – noc Slavíků v úterý 5. 5. v 19:00
Praha 7 - Stromovka v pátek 8. 5. v 7:00
Praha 11 - Milíčovský les v sobotu 30. 5. v 7:00
Praha – Šárecké údolí pátek 22. 5. v 6:00
Červený Kostelec v sobotu 16. 5. v 7:00
Ostrov u Macochy v neděli 19. 4. v 8:00
Slavkov u Brna v neděli 26. 4. v 8:00
Šafov (okr. Znojmo) v sobotu 9. 5. v 5:30
Vepříkov (okr. Havlíčkův Brod) v neděli 26. 4. v 7:30Praha


Praha 3 – Olšanské hřbitovy
Sraz v pátek 8. 5. od 8:00. Sraz před hlavním vchodem do NC Flóra. S sebou dalekohled. Vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586 - do 14:00 pouze SMS, učím).

Praha 4 - Modřany
Sraz v neděli 26. 4. v 8:30 Na Beránku (konečná autobusu 150 a 253). Vycházka do okolních lesů a navštívení tůní v Modřanech. Naslouchání zpěvu ptáků, odchyty a ukázky kroužkování. Vede Jaroslav Kubíček (tel.: 603 910 373, e-mail kubicekjaroslav(zavináč)upcmail.cz, budniceklesni(zavináč)seznam.cz).

Praha 4 - Hodkovičky – noc Slavíků
Sraz v úterý 5. 5. v 19:00 na zastávce tramvaje Černý kůň. Slavíci z Prahy zpívají jistě neméně zvučně než jejich známější madridští kolegové. Budeme naslouchat jejich zpěvu, něco si o nich řekneme a v případě hezkého počasí bude i ukázka jejich odchytu a kroužkování. Pokud nám nadšení vydrží, možná bude i pozorování noční oblohy. S sebou dalekohled a něco k večeři. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz), Lukáš Viktora a Alena Rulfová.

Praha 5 – Zličín
Sraz v sobotu 16. 5. v 7:00 před MÚ Zličín. Brzká ranní vycházka ze Zličína do Řep zaměřená na poslech a pozorování ptactva. Projdeme zástavbou Zličína a dále kolem rybníčku a hřbitova do Řep. Budeme si povídat, pozorovat, poslouchat a lákat ptactvo na zvukové nahrávky. S sebou doporučujeme dalekohled. Vedou Martin Brejška a Jana Vojtová (tel.: 775 294 492).

Praha 6 - obora Hvězda
Sraz v neděli 3. 5. v 5:00 u letohrádku Hvězda (již po dvacátečtvrté), kde budou podány základní informace. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicek(zavináč)volny.cz).

Praha 7 - Stromovka 1.5.
Sraz v pátek 1. 5. ve 4:00 před hlavním vchodem Výstaviště Holešovice. Pojďte se zaposlouchat, jak ptáci vstávají. Vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586 - do 14:00 pouze SMS, učím).

Praha 7 - Stromovka 8.5.
Sraz v pátek 8. 5. v 7:00 u vchodu stanice metra C Vltavská. Naše vycházka povede do Stromovky, známé též jako Královská obora – jedná se o největší park v Praze, který vznikl postupnou přeměnou lužních lesů. Do Stromovky půjdeme přes nádraží a starou holešovickou zástavbu, jejíž avifauna je, na městské poměry, překvapivě bohatá. Budeme pozorovat ptáky, naslouchat jejich hlasům a povíme si něco o jejich ochraně. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz) a Alena Rulfová.

Praha 9 - Satalice
Sraz v sobotu 25. 4. v 8:00 u stanice autobusu č. 186 Satalická Obora (u kapličky). Během exkurze do CHÚ Bažantnice v Satalicích a Vinořský park si děti zahrají připravenou hru. V případě příznivého počasí se mohou účastníci těšit na ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO spolu se SEV Toulcův dvůr. Informace na tel. 272 660 500, e-mail: info(zavináč)toulcuvdvur. Vedou Vlaďka a Jirka Sládečkovi.

Praha – Dubeč – rybník Slatina
Sraz v sobotu 9. 5. v 7:45 na autobusové zastávce Škola Dubeč (linky 240, 111). Vycházka Dubčí k retenční nádrži Slatina, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování. Místo kroužkování bude tentokrát operativně přizpůsobeno probíhajícím pracím na revitalizaci okolí Slatiny. Dobrou náladu a dalekohledy s sebou, nezapomeňte na obutí do nepohody. Další informace sledujte zde . Vedou Vít Štancl (tel.: 728 606 782, e-mail: slatinadubec(zavináč)seznam.cz), Michaela Brožová, Lucie Nová a Vlastimil Osoba.

Praha 11 - Milíčovský les a okolí
Sraz v sobotu 30. 5. v 7:00 na stanici metra C Háje nahoře u sochy kosmonautů. Přírodní památka Milíčovský les je místo velmi bohaté na přírodní krásy, až nečekaně, uvážíme-li, že se nachází v těsné blízkosti metra a husté panelové zástavby. Projdeme se pastvinami, lesem a kolem rybníků. Kromě povídání a kochání se samotnou krajinou budeme samozřejmě pozorovat ptáky a naslouchat jejich hlasům. Těšit se také můžete na soutěžní klání pro menší při odhalování dialektů strnada obecného. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz), Alena Rulfová a Lucie Diblíková.

Praha 6 – Šárecké údolí
Sraz v pátek 22. 5. v 6:00 na zastávce Břetislavka (autobusy č. 116, 160 a 355). Během vítání vystoupáme na Babu, projdeme se jižní hraně Šáreckého údolí a ukážeme si vesnické, lesní, luční, polní a také některé vodní druhy ptáků. Povíme si o jejich ekologii a také se dozvíte zajímavosti z jejich chování. Naučíme se také ptáky poznávat podle hlasu. Vycházku zakončíme v Šárynce (první lesní školce v ČR) a nahlédneme, jak to v takové lesní školce chodí S sebou dalekohled, určovací příručku (máte-li) a dobrou náladu :-). Pejsky, prosím, nechte doma. Konec akce v 8:00. Toto vítání je pořádáno na základě spolupráce z.s. Ekodomov a České společnosti ornitologické, která Vítání ptačího zpěvu organizuje každoročně po celé České republice. Vede Alena Rulfová (tel.: 731 964 845, e-mail: alena.rulfova(zavináč)ekodomov.cz).


Střední Čechy

Horní Stakory
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:00 Sraz je v Horních Stakorách u školy. Možnost parkování. Vycházka do PR Baba u Kosmonos, odchyty pro kroužkování na Studénce. Okruh cca 3 kilometry, svahovitý terén, chůze po cestě. Prosíme bez psů. Konec před polednem. Vycházka za každého počasí. Slavík, pěnice vlašská, krutihlav, strakapoud prostřední, brávník a jiné. V závěru propagační materiály ČSO. Vede Pavel a Tomáš Kverkovi (tel.: 723 009 527, e-mail: pkverek(zavináč)volny.cz). Podrobně na blogu: Zaměřeno na slavíky .

Hostivické rybníky
Sraz v neděli 26. 4. v 8:00 na hrázi Litovického rybníka. Vycházka bude zaměřena na vodní ptactvo, zejména na potápku černokrkou. Pořádá ČSO a ČSOP Hostivice. Akci vedou Ota Vorel a Jiří Kučera (tel.: 724 209 973).

Jílové u Prahy
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:00 před Regionálním muzeem v Jílovém. Ornitologická exkurze v zajímavých lokalitách okolí Jílové u Prahy (trasa se teprve upřesňuje). Pořádá ČSO, Regionální muzeum a Okrašlovací spolek v Jílovém u Prahy. Více informací se nachází na webových stránkách OS Jílové zde.

Kladno
Sraz v neděli 3. 5. v 7:00 na parkovišti u záchranné stanice AVES na Čabárně. Spolu s ornitology se vydáme poslouchat a pozorovat ptáky lesů, luk a polí v okolí záchranné stanice. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Malá soutěž pro děti. Vede Milan Tichai. Další informace na tel.: 605 074 610 nebo 602 336 014.

Loděnice (okr. Beroun)
Sraz v sobotu 25. 4. v 7:00 u obecního úřadu. Pozorování zpívajících i nezpívajících ptáků, jejich určování, informace o možnostech jejich ochrany, nejspíš i ukázka odchytu a kroužkování. Vycházka potrvá asi 4 - 5 hodin. S sebou je vhodné si vzít dalekohled, na nohy pevnou a odolnou obuv. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou CHKO Český kras. Plakát s informacemi zde. Vedou Jiří Novák (tel.: 720 680 097) a Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352).

Lysá nad Labem
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:30 před vchodem do zámeckého parku v Lysé nad Labem. Vhodné pro rodiny s dětmi. Procházka parkem až k Hrabanovské Černavě, hry pro děti, ukázky kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci s Beleco a městem Lysá nad Labem. Vedou Pavel Marhoul, Vilém Jarský, Petra Málková (tel.: 602 648 668, e-mail: pamalkova(zavináč)seznam.cz).

Mělnicko
Tradiční ranní setkání na levém břehu Vltavy, cca 1,5 km nad soutokem. Sraz účastníků v pátek 8. 5. po 18.00 či kdykoliv až do sobotního poledne, vlastní vítání se koná v sobotu 9. 5. ve 4.30. Plakát s informacemi zde.

Nepřevázka (okr. Mladá Boleslav)
Sraz v sobotu 18. 4. v 7:00 u hospody Na Statku v Nepřevázce. Trasa povede přírodním parkem Chlum na bývalou střelnici. Kromě pozorování ptáků a jejich určování podle hlasu, proběhne také odchyt a kroužkování. Pořádá ČS společně s ČSOP Klenice. Kontakt Milada Vrbová (tel.: 605 000 577). Vede Petr Lumpe.

Nové Strašecí
Sraz v pátek 8. 5. v 7:30 před hostincem v Pecínově (část Nového Strašecí). Pozorování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, bližší seznámení s Ptákem roku a soutěž pro děti i dospělé. Dalekohledy a dobrou náladu s sebou. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Akce se koná za podpory města Nové Strašecí a ČSO. Plakát s informacemi zde. Vedou Hana a Tomáš Brinkeovi (tel.: 734 170 810, e-mail hana.u(zavináč)seznam.cz).

Poříčí nad Sázavou
Sraz v sobotu 2. 5. v 8.00 před ZŠ. Tradičního pozorování, poslouchání i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, malá vědomostní soutěž, prezentace prvků ochrany ptáků. Vedou Josef Jirásek, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Psáry
Sraz v úterý 28. 4. v 8:00 u Domova Laguna Psáry. Vycházka do probouzející se jarní přírody, doplněná o ukázky kroužkování, ptačích hlasů, povídání o našich ptácích a další zajímavé informace. Akci zaštituje Seniorcentrum Říčany ve spolupráci s Okrašlovacím spolkem Říčany a Domovem Laguna Psáry. Plakát s informacemi zde. Více informací: Irena Moudrá (tel.: 732 383 424).

Rakovník
Sraz v sobotu 2. 5. v 6:30 u vchodu do bývalých kasáren. Vycházka v Rakovníku po naučné stezce a bývalém vojenském prostoru. Na programu asi 3km vycházka s určováním ptáků, kontrolou ptačích budek a ukázkou odchytu a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix o.s. Kontakt Milan Tichai (tel.: 608 301 387, e-mail: r.o.s.os(zavináč)seznam.cz).

Roztoky u Prahy
Sraz v pátek 1. 5. v 6:20 na zastávce busu 340 a 350 Roztoky - rozcestí Žalov. Projdeme se ranní přírodou přes Holý Vrch až k Únětickému rybníku v Tichém údolí. Za pěkného počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků na louce pod Holým vrchem (nad Tichým údolím). U Únětického rybníku ukázka měření průhlednosti vody Secciho deskou a povídání o Ptákovi roku 2015 potápce černokrké (a jiných potápkách). S sebou (pokud máte): dalekohled, určovací atlas ptáků, terénní obuv a oblečení dle počasí. Pořádá ČSO a sdružení Roztoč. Vede Lucie Hošková (tel.: 602 972 368, e-mail: hoskova(zavináč)birdlife.cz) a Petr Voříšek.

Řevnice u Prahy
Sraz v pátek 8. 5. v 7:00 na Palackého náměstí v Řevnicích. Procházka povede do nejbližšího okolí. V případě vhodného počasí ukázka odchytu a kroužkování. Kontaktní osoba: Zdenek Vales (zetval(zavináč)volny.cz).

Řevnice u Prahy
V úterý 5. 5. od 19:00 se uskuteční přednáška Zdeňka Valeše „POZNÁME JE PODLE PEŘÍ“ v kavárně Modrý domeček na řevnickém náměstí. Kontaktní osoba: Zdenek Vales (zetval(zavináč)volny.cz).

Slapy nad Vltavou
Sraz v pátek 1. 5. v 8:20 na parkovišti u Motorestu. Poslouchání a pozorování ptáků našich zahrad a polí s povídáním o nich během procházky za humna (dalekohled s sebou). Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků v závislosti na dobrém počasí. Vedou Martin Strnad (tel.: 607 545 140), Zuzana Jůzlová a Petr Mašek.

Světice (Říčany u Prahy)
Sraz v neděli 3. 5. ve 14:00 na vlakové zastávce nebo později ve 14:30 u hájovny v říčanském lese ve Světicích. Vhodné pro rodiny s dětmi, ukázka kroužkování, bojovka s ptačí tématikou pro děti a jejich rodiče s odměnami. Na závěr možnost opečení buřtů a posezení u ohně. Pořádá ČSO ve spolupráci s MC Lodička Všechromy. Vedou Alena a Petr Klvaňovi (e-mail: klvanova(zavinac)birdlife.cz).

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic, (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Bude připraven i malý vědomostní kviz pro děti, úspěšné odpovědi budou odměněny drobnými cenami. S sebou boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu. Vede Jan Křivský (tel.: 732 560 647, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com).

Velké Popovice
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:00 v parku Daleška. Přibližně dvouhodinovou vycházku s pozorováním a posloucháním běžných ptáků zahrad a parků. Dalekohledy sebou. Ve spolupráci se ZO ČSOP Velké Popovice. Vedou Alena Klvaňová (e-mail: klvanova(zavinac)birdlife.cz) a Eva Šrailová.

Západní Čechy

Bor u Tachova
Sraz v neděli 10. 5. v 7:30 před bránou borského zámku. Trasa vycházky bude probíhat od borského zámku přes zámecký park až k rybníku Tážný. V průběhu vycházky proběhne přednáška na aktuální téma. Vede Karel Machač (tel.: 721 962 801). Bližší informace také na Městském úřadu v Boru u p. Krasanovské.

Domažlice
Sraz v neděli 3. 5. v 5:30 v městském parku před bývalou domažlickou nemocnicí. Tato akce je pořádána ve spolupráci s MÚ Domažlice. Během pochůzky budou určovány různé druhy ptactva (vizuálně i akusticky), navštívíme i arboretum obchodní akademie. Prosíme všechny zájemce, aby se vybavili teplým a nepromokavým oblečením (obuví), akce se koná za každého počasí. Vítán je též dalekohled, či nějaký klíč k určování ptáků. Konec akce je plánován na 7:30. Kontaktní osoba: Jiří Sladký (tel.: 728 496 065, e-mail: jiri.sladky(zavináč)nature.cz).

Horšovský Týn
Sraz v pátek 1. 5. v 7:00 v přední části parku u rododendronů před rybníkem v Horšovském Týně. Procházka jarním parkem s pozorováním a posloucháním jarního zpěvu ptáků. Dalekohled, máte-li jej sebou. Zvu všechny lidi a lidičky, kterým se líbí ptáčci a budou-li dávat pozor, třeba se naučí některé druhy rozeznávat. Budete možná překvapeni, kolik druhů ptactva u nás v parku žije. Předpokládaný konec akce 10:00. Plakát s informacemi zde. Vede Petr Lang (tel.: 728 013 280, e-mail: lang.peta(zavináč)seznam.cz).

Horšovský Týn – večer slavíků
Sraz v neděli 10. 5. v 19:00 na křižovatce pod sv. Annou na vršíčku. Večerní procházka od aleje u sv. Anny po staré silnici na křižovatku Mašovoce, Podhájí. Budeme pozorovat zpívající slavíky obecné a ostatní ptactvo žijící v nivě Černého potoka. Dalekohledy sebou, pokud je máte. Zvu všechny lidi a lidičky, kteří mají zájem o naše ptactvo. Plakát s informacemi zde. Vede Petr Lang (tel.: 728 013 280, e-mail: lang.peta(zavináč)seznam.cz).

Cheb
Sraz v pátek 1. 5. v 6:00 u dřevěného mostu přes Ohři pod Chebským hradem. Trasa povede kolem řeky Ohře, k přehradě Skalka po naučné stezce až na Komorní Hůrku. Odtud k rybníku Amerika a do Františkových Lázní. Vedou Dětmar Jäger (tel.: 736 712 250) a Aleš Jelínek (tel.: 604 925 022).

Karlovy Vary
Sraz v pátek 8. 5. v 8:30 u autobusové zastávky Svahová v Moskevské ulici. Nenáročná vycházka povede přes Sokolský vrch až k Malému Versailles, kde proběhne ukázka odchytu a kroužkování. V případě zájmu je poté možnost pokračovat na Jelení skok. S sebou dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení kolem poledne. Akce se koná za každého počasí. Plakát s informacemi zde. Vedou Martin Těšický (tel.: 608 184 127, e-mail: martin.tesicky(zavináč)natur.cuni.cz) a Lenka Harmáčková (tel.: 723 070 126, e-mail: harmlen(zavináč)seznam.cz).

Kynžvart
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:00 před branou Zámku Kynžvart. Vycházka do zámeckého parku spojená s určováním ptáků dle hlasového projevu. Vede Miroslava Horáková (tel.: 776 453 950).

Mariánské Lázně
Sraz v pátek 1. 5. v 8:00 před Ferdinandovou kolonádou v Mariánských Lázních. Tradiční vycházka za ptačími hlasy spojená s odchytem do sítí a doprovodnými hrami pro děti. Ukázka kroužkování, vyprávění o životě ptáků. Vycházka za ptačím zpěvem začíná v 8:00, ukázka odchycených ptáků pak po celé dopoledne až do 11:00. Obuv a oblečení do terénu. Dalekohled vítán. Pořádá ČSO ve spolupráci s CHKO Slavkovský les, KS Karlovy Var a Muzeum Českého lesa. Vedou Pavel Řepa, Pavel Jaška (tel.: 602 213 347) a Pavla Tájková.

Nepomuk - Dvorec
Sraz v neděli 3. 5. v 8:00 před hotelem u nádraží Nepomuk. Chybět nebude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Srdečně zveme širokou veřejnost. Více informací na tel.: 602 346 938 nebo e-mailu kovar(zavináč)nospolek.cz.

Plzeň
Sraz v sobotu 9. 5. v 6:00 Sraz účastníků nenáročné vycházky (cca 5 km) je v 6:00 hod. na konečné tramvaje č. 4 – Košutka. Odkud se půjde po kaskádě Boleveckých rybníků na Bílou Horu a přes lávku u kostela sv. Jiří až do Záchranné stanice živočichů v Plzni Doubravce. U Pecihrádku pro Vás plzeňští kroužkovatelé připraví ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Tuto ukázku odchytu a kroužkování lze navštívit i samostatně a to v době od 7:00 do 11:00 hod. Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů, kde si budete moci prohlédnout živé (právě se léčící) pacienty. S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv a dobrou náladu! Při dobré vůli a kapce snahy lze trasu absolvovat i s dětským kočárkem. U této příležitosti se bude zároveň konat i Den otevřených dveří na Záchranné stanici živočichů. V Záchranné stanici živočichů Vás rádi přivítáme. Pořádá Západočeská pobočka ČSO ve spolupráci s DES OP v Plzni. Plakát s informacemi zde. Vede Lubomír Volter (tel.: 608 568 065).

Prusiny u Nebílov
Sraz v sobotu 9. 5. v 7:00 před starou školou v Prusinách. Ornitologická vycházka do okolí Prusin s pozorováním ptáků a jejich určováním podle zpěvu. Organizuje ČSO spolu s Občanským sdružením Ametyst. Kontaktní osoba Ondřej Volf (tel.: 604 322 541, e-mail: volf(zavináč)ametyst21.cz).

Skočice u Přeštic
Sraz v sobotu 23. 5. v 8:00 před stavením č. p. 4. Chybět nebude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Srdečně zveme širokou veřejnost. Více informací na tel.: 602 346 938 nebo e-mailu kovar(zavináč)nospolek.cz.

Spálené Poříčí
Sraz v neděli 26. 4. v 8:00 na náměstí před branou zámku ve Spáleném Poříčí. Chybět nebude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Srdečně zveme širokou veřejnost. Více informací na tel.: 602 346 938 nebo e-mailu kovar(zavináč)nospolek.cz.

Tachov
Sraz v sobotu 16. 5. v 7:00 v Knížecí aleji se srazem u mostu přes Mži za sádkami rybářského svazu, Na vycházku se vyráží okolo 8.00, předpokládané ukončení kolem 11 hod. Mezinárodní pravidelná akce umožňující nejširší veřejnosti seznámit se s ptáky, jejich zpěvem a způsobem života. Vycházka po Knížecí aleji s určováním ptáků podle vzhledu i hlasu, ukázky odchytu ptáků do nárazových sítí a kroužkování, soutěže ve znalostech o ptactvu pro děti i dospělé. K dispozici bude mj. stativový dalekohled. Doporučujeme oblečení a obuv vhodné pro vycházky do přírody. V případě nepříznivého počasí nezapomenout na pláštěnku či deštník. Velmi užitečné je vzít si sebou podle možnosti vlastní dalekohled. Pořádá ČSO, Muzeum Českého lesa Tachov a Správa CHKO Český les Přimda. Vedou Pavel Řepa a Milena Prokopová (tel.: 725 724 956, email: milena.prokopova(zavináč)nature.cz) za pomoci dalších amatérských ornitologů, členů ČSO působících v Tachově.

Jižní Čechy

Blatná
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:30 v Blatné na parkovišti před Vishayem na Paštické silnici (směr na sever na Paštiky, GPS 49.4328433N, 13.8857633E). Pro ranní ptáčata lze doporučit příchod již v 6:15, mohou se pak již od počátku účastnit kroužkování ptáků a po ránu uslyší i nejvíce zpívajících ptáků. Vycházka povede k rybníkům Kaneček a Pýcha a následně možná i k Paštickému Drážskému. Bude možné vidět některé ptáky i z bezprostřední blízkosti při ukázce jejich kroužkování a opětovném vypouštění do přírody. Bude šance slyšet a vidět například rákosníky proužkované, cvrčilky zelené, slavíky modráčky a další pěvce rákosin a křovin a několik druhů kachen, roháče, chřástaly vodní, slípky zelenonohé a lysky, husy velké, volavky popelavé a možná i bílé, motáky pochopy a další druhy. Hlasy zajímavých druhů, které ještě neuslyšíme naživo, budou reprodukovány z nahrávek. Vhodná je obuv do mírného vlhka a dalekohled. K dispozici bude i velký stativový dalekohled. Budou rozdány informační materiály o ptácích, vycházka je vhodná i pro děti, pro které budou připraveny jednoduché soutěže. Vycházku připraví blatenští ornitologové (členové České společnosti ornitologické a Jihočeského ornitologického klubu) ze ZO Českého svazu ochránců přírody 20/04 Blatná, hlavními organizátory jsou Petr Pavlík a kroužkovatelé Petr Louda a Jaroslav Fořt. Kontakt csopblatna(zavináč)seznam.cz. Plakát s informacemi zde. Podrobnosti i z minulých let na zde a novém webu na zde.

Dačice
Sraz v neděli 3. 5. v 7:30 před vlakovým nádražím v Dačicích. Pozorování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, bližší seznámení s Ptákem roku a soutěž pro děti. Dalekohledy a dobrou náladu s sebou. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Pořádá ZO ČSOP Vysočina ve spolupráci s ČSO. Plakát s informacemi zde. Vedou Hana a Tomáš Brinkeovi (tel.: 734 170 810, e-mail hana.u(zavináč)seznam.cz).

Jindřichův Hradec
Sraz v neděli 26. 4. 9:40 na zastávce JHMD v Blažejově. Oficiální konec vycházky je v 11:58 v Jindřiši kdy odjíždí vlak. Pořádá ČSO ve spolupráci s OS Hamerský potok. Vede Stanislav Skořepa (e-mail: cincluscinclus(zavináč)centrum.cz).

Jistebnice
Sraz v pátek 8. 5. v 8:00 na náměstí. Tradičního pozorování, poslouchání i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, malá vědomostní soutěž, prezentace prvků ochrany ptáků. Vedou František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Lutová (okres Jindřichův Hradec)
Sraz v sobotu 25. 4. v 8:00 na návsi v Lutové (loc: 48°59'25.230"N, 14°54'35.931"E). Vycházka přes louky k rybníkům Žebrákov a Podsedek; zde ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Ve spolupráci s ČSO pořádá O. s. Vespolek. Vedou Jaroslav Cepák (tel.: 606 183587) a Prokop Pithart.

Milevsko
Sraz v neděli 26. 4. v 7:30 na parkovišti u parku „Bažantnice“. Procházka podél Milevského potoka. Tradičního pozorování, poslouchání i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, malá vědomostní soutěž, prezentace prvků ochrany ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Milevsko. Vedou František Vališ, Vlasta Machartová, Josef Jahelka (tel.: 723 432 988) a Věra Lívancová (tel. 775 333 576).

Nadějkov
Sraz v pátek 12. 6. v 15:00 na náměstí. Tradičního pozorování, poslouchání i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, malá vědomostní soutěž, prezentace prvků ochrany ptáků. Vedou František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Písek
Sraz v neděli 3. 5. v 6:00 na dolním nádvoří před přednáškovým sálem Prácheňského muzea – vchod průchodem Obchodní akademie. Procházka ranním městem plným ptačího zpěvu, který ještě neruší hluk dopravy. Dalekohledy vítány, s nimi uvidíte 10x více. Vede Jiří Šebestian (Prácheňské muzeum tel.: 382 201 111, e-mail: sebestian(zavináč)prachenskemuzeum.cz).

Planá nad Lužnicí
Sraz v neděli 3. 5. v 8:00 v ulici V Hlinách (před sběrným dvorem). Vycházka do Turoveckého lesa a k rybníku Strkovský, prohlídka nové ornitologické naučné stezky. Pozorování, poslouchání i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, malá vědomostní soutěž, prezentace prvků ochrany ptáků. Vedou Stanislav Vyhnal, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Prachatice
Sraz v sobotu 25. 4. v 8:00 na Hrašově louce nad Husineckou přehradou. Odtud půjdeme k srubu „U Kulíška“ na Blanici. Pozorování ptáků, určování jejich hlasů, ukázka odchytu a kroužkování. S sebou: dalekohled, příruční atlas ptáků, dobré oblečení a obuv. Pořádá ČSO ve spolupráci se SZČ CEV Dřípatka a A Rocha. Více info Pavel Světlík (tel.: 775 042 228, e-mail: psvetlik(zavináč)arocha.cz).

Stožec (okr. Prachatice)
Sraz v sobotu 2. 5. před Informačním střediskem NP Šumava ve Stožci. Od 5:00 do 8:00 pozorování a rozpoznávání podle hlasů, od 9:00 do 12:00 vycházka s určováním druhů. Pořádá ČSO ve spolupráci s Informačním střediskem a Střediskem environmentální výchovy NPŠ Stožec (tel.: 388 335 014, 731 530 466). Plakát s informacemi zde. Vedou Lumír Vozábal a Martin Lazarovič.

Tábor
Sraz v sobotu 25. 4. v 8:00 na stanici MHD Klokoty Nová Hospoda. Vycházka do údolí Lužnice a lesa Chlum. Tradičního pozorování, poslouchání i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, malá vědomostní soutěž, prezentace prvků ochrany ptáků. Vedou František Vališ, Stanislav Vyhnal a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Zliv
Sraz v neděli 3. 5. v 7:25 na nádraží (po příjezdu vlaku od Českých Budějovic). Hlavní náplní bude pozorování ptactva na okolních aktuálně atraktivních lokalitách, ukázka kroužkování ptáků a povídání na libovolná ornitologická témata (pták roku, ptačí oblasti a podobně). Dobrou náladu, svačinu a dalekohled s sebou. Vedou Vojta Kubelka (tel.: 721 018 336, e-mail: kubelkav(zavináč)gmail.com) a Martin Sládeček.

Severní Čechy

Česká Lípa
Sraz v neděli 10. 5. v 9:00 před budovou muzea a galerie v České Lípě, náměstí Osvobození 297. Vycházka vede městem ve směru k Holému vrchu a nivou řeky Ploučnice k slepému rameni v Dubici kde bude připravena ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování pod vedením Petra Lumpeho. Vede Miroslav Honců (tel.: 731 484 907, e-mail Honcu(zavináč)muzeumcl.cz).

Duchcov
Sraz v neděli 10. 5. v 7:30 u Sfingového rybníka Zámecké zahradě Trasa povede směrem k lužním lesům. Vycházka bude zakončena u Dubského rybníka, kde proběhne za příznivého počasí ukázka kroužkování ptáků. S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), pevnou obuv, dobrou náladu, (dalekohled), svačinu. Pořádá ČSO a Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti. Vedou Miroslav Horák a Martina Hanzlíková (tel.: 702 622 970, email: mart.han(zavináč)seznam.cz) a Pavel Vít.

Frýdlant v Čechách
Sraz v pátek 8. 5. v 7:00 u školy T. G. Masaryka (ulice Bělíkova). Milovníci přírody se zvou na jarní vycházku za poslechem a pozorováním ptactva. Za příznivých povětrnostních podmínek bude provedena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Účastníkům doporučujeme vzít sebou vhodnou obuv, ze zkušenosti teplejší oděv, dobrou náladu, v hodný je záznamník i dalekohled. Pořádá ČSO. Plakát s informacemi zde. Vede Jiří Mikšíček (tel.: 731 833 437).

Jablonné v Podještědí – zámek Lemberk
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:00 u Bredovského letohrádku. Na programu vycházka s výkladem k nedalekým rybníkům, v případě příznivého počasí proběhnou ukázky odchytů a kroužkování. Pořádá ČSO, AOPK ČR Regionální pracoviště Liberecko a Severočeské muzeum. Vede Martin Pudil (tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz).

Krásná Lípa
Sraz v neděli 3. 5. v 6:30 na parkovišti u budovy Správy NP České Švýcarsko v Krásné Lípě (Pražská 52). Trasa exkurze povede k hranici přírodní rezervace Velký rybník (významný mokřad - součást ptačí oblasti Labské pískovce) a zpět (cca 3 km). Předpokládané ukončení akce do 10.00. Na programu budou ukázky vycpanin ptáků ze sbírek Správy NP České Švýcarsko, ukázka a rozdej publikací a propagačních materiálů s ornitologickou tematikou, soutěž pro nejmenší účastníky, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá Správa NP České Švýcarsko ve spolupráci s Ornitologickým klubem při Labských pískovcích. Vede Pavel Benda, ředitel správy NPČŠ.

Most
Sraz v pátek 1. 5. v 8:00 u jezera Most u přesunutého kostela. Komentovaná ornitologická vycházka k jezeru Most, možnost pozorování zejména vodních ptáků (husy, kachny, volavky, racci, potápky, lysky atd.). Zmíněn bude i projekt Rorýsí školy. Délka vycházky bude uzpůsobena počasí, množství ptáků, náladě a silám účastníků (obvod jezera měří cca 10 km). Dalekohledy a dobrou náladu s sebou! Pořádá ČSO spolu s Oblastním muzeem v Mostě. Vede Jaroslav Bažant (e-mail: bazant(zavináč)muzeum-most.cz).

Oldřichov v Hájích
Sraz v sobotu 25. 4. v 8:00 ve Středisku ekologické výchovy Střevlík v Oldřichově v Hájích. Den Země a Vítání ptačího zpěvu Na programu je od 8 hod vycházka s výkladem. Od 9:30 do 15:00 bude hravá ptačí stezka pro děti, hry a minijarmark. V případě příznivého počasí proběhnou ukázky odchytů a kroužkování. Akce probíhá ve spolupráci ČSO a STŘEVLÍKu. Vede Martin Pudil (tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz).

Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 2. 5. v 7:00 na okraji mostu v Karlově náměstí. Dalekohledy s sebou. Předpokládaná doba vycházky cca 3 hod. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a KZM v Roudnici nad Labem. Plakát s informacemi zde. Vede Stanislav Chvapil (e-mail: ciconia.roudnice(zavináč)centrum.cz).

Roudnice nad Labem – přednáška „Sovy – tajemné bytosti“
Sraz v úterý 6. 5. od 18:00 v Galerii moderního umění (Očkova 5) v Roudnici. Hovoří, digitálními snímky a nahrávkami doprovází Stanislav Chvapil. Plakát s informacemi zde. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem.

Ústí nad Labem
Sraz v pátek 1. 5. v 5:00 a v 6:30 u spodního vchodu do ZOO v Ústí nad Labem. Připravena trasa po ZOO spojená s poslechem a pozorováním ptáků, kontrolou ptačích budek, ukázkou kroužkování ptáků a možná i něčím navíc. Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (tel.: 731 407 839, e-mail: lutra(zavináč)email.cz) a Věra Vrabcová.

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou)
Sraz v sobotu 9. 5. v 5:00 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou.
Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohme(zavináč)tiscali.cz).

Východní Čechy

rybník Bohdaneč (Lázně Bohdaneč)
Sraz v pondělí 4. 5. v 16:00 za benzinkou směrem na Chlumec nad Cidlinou - vycházka k rybníku a pozorování ptáků spojené s odchytem a kroužkováním. Konec v 18:00. Akci vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

Červený Kostelec
Sraz v sobotu 16. 5. v 7:00 v parku mezi školami. Naslouchání zpěvu ptáků žijících převážně ve městě, ukázky odchytu a kroužkování. Pořádá ČSO a Okrašlovací spolek Kostelec. Kontaktní osoba: Petr Kafka (tel.: 724 938 137).

Dolní Čermná
Sraz v neděli 3. 5. ve 4:00 na náměstí v Dolní Čermné (ÚO). Několikakilometrová procházka jak zástavbou, tak i lukami, jehličnatým lesem i kolem rybníka. Před koncem vycházky proběhne ukázka odchytu a kroužkování, připravíme drobný program pro děti. Zakončení v místní hasičárně s občerstvením, prezentací výsledků pozorování a kroužkování a zhodnocením letošního "Vítání". Vedou Aleš Hampl (tel.: 604 208 580) a Jan Růžička (tel.: 731 070 397).

Heřmanův Městec
Sraz v pátek 1. 5. v 6:00 před vchodem ke koupališti Konopáč u Heřmanova Městce. Odtud procházka podél potoka k Heřmanovu Městci, kde budou u brodu ukázky kroužkování ptáků, poznávání přírodnin a další akce. Konec v 10:00. Akci vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

Hořice v Podkrkonoší
Sraz v sobotu 16. 5. v 7:30 u jižní brány do Smetanových sadů. Vede Pavel Vachuška (e-mail p.vachuska(zavináč)centrum.cz).

Jičín
Sraz v sobotu 9. 5. v 7:00 na hrázi rybníka Šibeňák (v blízkosti u trati Jičín – Turnov). Vycházka v celkové délce cca 3 km vede kolem rybníků Šibeňák a Hádek. Pořádá Regionální muzeum a galerie Jičín a Správa CHKO Český ráj. Vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825). Informace také: Petra Zíková (tel.: 608 335 112).

Litomyšl
Sraz v úterý 28. 4. v 8:30 u vstupu do Nedošínského háje (je možno použít MHD, odjezd v 8,15 z autobusového nádraží do stanice obrátka Nedošín). Do 10:30 proběhne v háji exkurze věnovaná hlasovým projevům ptáků včetně praktického poznávání jednotlivých druhů a také nevynecháme tradiční prohlídku lokalit se zajímavou flórou. Ke zpáteční cestě je možno opět využít MHD. Kontakt: Lubor Urbánek (tel.: 604 824 652).

Podbřezí u Dobrušky
Sraz v pátek 1. 5. v 8:00 u ZŠ v Podbřeží. Onitologicko - botanická okružní vycházka kolem Zlatého potoka. Pořádá ČSO ve spolupráci s A Roca a ČSOP. Více informací: Pavel Světlík (tel.: 775 042 228, e-mail: psvetlik(zavináč)arocha.cz).

Prachov
Sraz v sobotu 10. 5. v 7:00 na parkovišti v blízkosti Muzea přírody Český ráj. Vycházka v celkové délce 3 km vede obcí Prachov. Pořádá Muzeum přírody Český ráj a Správa CHKO Český ráj. Vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825). Informace také: Muzeum přírody Český ráj (tel.: 732 858 380).

Rožďalovické rybníky (okr. Jičín)
Sraz v pátek 1. 5. v 7:00 na hrázi rybníka Zrcadlo v obci Mlýnec u Kopidlna. Organizátoři připravili ornitologickou procházku okolo největšího rybníka v oblasti, ukázku odchytu a kroužkování drobných pěvců v rákosinách a vypouštění uzdravených opeřenců ze záchranné stanice v Pátku u Poděbrad zpět do volné přírody. Dalekohledy a fotoaparáty sebou.Vedou Vladimír Šoltys (tel.: 602 555 102, e-mail: jicinvet(zavináč)seznam.cz), Zbyněk Smolík a Luboš Vaněk.

rybník Hluboký (Libáň u Nasavrk)
Sraz v neděli 19. 4. v 8:30 až 11:00 u místního zařízení mysliveckého sdružení od něhož jsou krátké vycházky každou hodinu k okolním rybníkům a ukázky odchytu ptáků. Dalšími akcemi jsou zde soutěže a poznávaní přírodnin, včetně loveckých trofejí a mysliveckých zbraní. Akci vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

Sobotka
Sraz v pátek 8. 5. v 7:00 na náměstí u kašny. Vycházka v celkové délce cca 4 km vede zčásti městem a zčásti starým listnatým lesem kolem zámku Humprecht. Pořádá Městské informační centrum Sobotka a Správa CHKO Český ráj. Vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825). Informace také: Městské informační centrum (tel.: 493 571 587).

Starý Ples – Josefovské louky
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:00 v obci Starý Ples (u rybníka) u Josefova. Kontakt: Břeněk Michálek (tel.: 734 226 037, e-mail michalek(zavináč)birdife.cz).

Svitavy
Sraz v pátek 1. 5. 8:00 hodin u vchodu do Vodárenského lesa, procházka po Vodárenském lese a v jeho okolí s determinací hlasů ptáků i jejich podoby, soutěže pro děti, ukázka kroužkování ptáků. Vede Jiří Mach (tel.: 603 349 088, e-mail ma(zavináč)gy.svitavy.cz).

Turnov
Sraz v sobotu 25. 4. v 7:00 u velkého altánu v Rývových sadech v blízkosti Domova pro seniory v Žižkově ulici. Vycházka v celkové délce cca 2 km vede parkem se smíšeným lesem do údolí Jizery a zpět. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj. Vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Vesec u Sobotky
Sraz v neděli 3. 5. v 6:00 na návsi. Vycházka přírodní rezervací Plakánek a kolem hradu Kost o délce necelých 7 km. Cestou poslouchání ptačích zpěváků, povídání o tajích ptačí říše a obdivování krás krajiny Českého ráje. Pro děti i rodiče bude připraven krátký ptačí kvíz. Za příznivého počasí také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ZO ČSOP Bukovina (www.csopbukovina.cz) a ČSO. Vede Vojta Šťastný (tel.: 739 425 076, e-mail: stastny.vojta(zavináč)seznam.cz).

Vrchlabí I
Sraz v sobotu 25. 4. u zámku v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky zámeckým parkem v centru města s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním, program pro děti. Pořádá krkonošská ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede Jiří Flousek (tel.: 499 456 212, 732 864 202, e-mail: jflousek(zavináč)krnap.cz).

Vrchlabí II
Sraz v sobotu 2. 5. u příjezdu k rybníku u letiště v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky podél rybníka s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Pořádá krkonošská ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede Jiří Flousek (tel.: 499 456 212, 732 864 202, e-mail: jflousek(zavináč)krnap.cz).

Vysočina

Havlíčkův Brod
Sraz v sobotu 2. 5. ve 4:00. v městském parku před základní školou V Sadech. Akce bude ukončena ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Vede Václav Hlaváč (e-mail: hlavac.vaclav(zavináč)seznam.cz).

Jihlava
Sraz v neděli 3. 5. v 8:00 na křižovatce ulic Smrčenská a Slavíčkova, trasa bude cca 5 km a bude připravena soutěž pro děti. Vede Bára Kolmanová (tel.: 606 885 091).

Pacov
Sraz v pátek 8. 5. v 8:00 u památníku A. Sovy v Pacově. Tradičního pozorování, poslouchání i ukázka odchytu ptáků a jejich kroužkování, malá vědomostní soutěž, prezentace prvků ochrany ptáků. Vedou František Vališ, Jiří Vitovský, K. Vítek a Ing. Kačer. Informace Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Sobíňov
Sraz v sobotu 16. 5. v 6:00 u terénní stanice ochránců přírody. Vycházka do nivy Doubravy. Ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Konec v 10:00. Akci vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

Velká Bíteš
Sraz v sobotu 25. 4. V 8:00 v Přírodní učebně ZŠ Sadová Proběhne společná výroba ptačích budek, které budou následně umístěny v okolí. Průběžně si budeme povídat o ptácích a ochraně přírody. Naučíme se poznávat některé druhy podle hlasu a pokud počasí dovolí, ukážeme odchyt a kroužkování ptáků. Kontakt: Ivo Hertl (tel.: 604 328 834, e-mail: hertl(zavináč)atlas.cz).

Velké Meziříčí
Sraz v neděli 3. 5. Další informace budou doplněny.

Vepříkov (okr. Havlíčkův Brod)
Sraz v neděli 26. 4. v 7.30 hod. na hrázi Jiříkovského rybníka, Vepříkov. Procházka po Ornitologické pozorovací stezce. Sledování a určování ptačích druhů. Součástí akce je i opékání špekáčků, které budou zajištěny. Vhodná pevnější obuv a dalekohled. Ukončení se plánuje na 13.00 hod. Pořádá Ornitologický klub Vysočina. Vede Jaroslav Rychlý (tel.: 728 321 912).


Jižní Morava

Adamov
Sraz v neděli 26. 4. v 8:00 na Ptačině u lesní studánky Ptačí svatyně (49°17'17.7"N, 16°39'36.1"E). Studánka je přístupná po žluté turistické trase, asi 1,3 km od vlakové stanice Adamov. Součástí vycházky bude ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou vhodné oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Od 10.00 volně naváže Den Země u Ptačí svatyně. Pořádáno ve spolupráci se spolkem Okras. Exkurzi povede Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, e-mail: j.kolecek(zavináč)gmail.com).

Brno – Řečkovice a Mokrá Hora
Sraz v sobotu 2. 5. v 6:10 u žel. nádraží v Brně – Králově Poli (dosažitelné linkou N93 nebo linkami N90 a N91 na blízkou zastávku Semilasso, vše z Hlavního nádraží). Trasa povede směrem na sever od Králova Pole k Zamilovanému hájku, do lesů kolem Lachemy k Mokré hoře. Tam navštívíme staré sady ve VKP Mokrohorské meze a vlhké louky v biocentru Na loukách. Kolem Globusu se pak přesuneme do doubravy na kopci Zápaď a přes zahrádkářské kolonie projdeme do Řečkovic, kde bude exkurze zakončena. Výlet bude zakončen na Palackého náměstí či na konečné tramvaje č. 1 v Řečkovicích. S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a samozřejmě dalekohled. Průvodci budou Jan a Oldřich Sychrovi (tel.: 603 901 754, e-mail: dubovec(zavináč)seznam.cz ).

Brno - Špilberk
Sraz v sobotu 18. 4. od 7:30 v areálu Otevřené zahrady, Údolní 33, Brno, vchod u budovy C pod dřevěnými amfiteátrovými schody. Procházka do okolí zahrady pod Špilberkem. Více informací zde. Kontakt Monika Urbášková (tel.: 773 775 484, e-mail: monika.urbaskova(zavináč)nap.cz). Vede Tomáš Růžička.

Bzenec-Přívoz
Sraz v pátek 1. 5. v 7:10 na vlakovém nádraží Bzenec – přívoz. Trasa bude dlouhá 7 km a povede přes NPP Váté písky kolem pískovny do PP Osypané břehy a podél Moravy zpátky do Bzence – přívozu. Předpokládaný konec bude v 11:00. Doporučujeme terénní obuv a dalekohled. Vede Gašpar Čamlík (tel.: 731 782 066, e-mail: gasparc(zavináč)seznam.cz).

Jiříkovice u Brna
Sraz v sobotu 25. 4. v 6:30 u mostku přes potok Romzu (vedle Pivnice Sport club; Na návsi 231). Trasa povede zemědělskou krajinou v okolí vesnice. Vycházka bude zaměřena na ptáky zemědělské krajiny s pozorováním a poslechem ptáků a bude doplněna povídáním o zajímavostech z jejich života. V závěru proběhne kontrola ptačích budek, které jsme na loňském vítání zavěsili. S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a kdo má, tak dalekohled. V případě špatného počasí bude trasa upravena a zařazeno vyprávění o ptácích s promítáním fotografií. Vedou Leoš Řičánek a Karel Daněk (tel.: 775 908 438, e-mail: soel.nature(zavináč)seznam.cz).

Lednice
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:00 hod na náměstí v Lednici. Bude provedena ukázka kroužkování, procházka parkem Státního zámku Lednice, dále kolem Zámeckého rybníku, pozorování kolonie volavek, kvakošů a kormoránů. Následně odjezd lodí od Minaretu k Janovu hradu. Zde bude akce ukončena soutěžemi pro děti, táborákem a občerstvením. Pořádá ČSOP Lednice ve spolupráci s obcí Lednice a 1.plavební. Kontaktní osoby Vilém Vyhnálek (tel.: 731 428 208) a Vlastimil Sajfrt (tel.: 602 689 057).

Milotice (okr. Hodonín)
Sraz v neděli 10. 5. v 8:00 na parkovišti před státním zámkem. Proběhne ukázka
pozorovací techniky, literatury a ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Nenáročná vycházka v délce asi 5 km povede zámeckým parkem a bažantnicí k Písečnému rybníku a zpět. Akce se ruší v případě nepříznivého počasí. Svačinu, pevné boty a dalekohled s sebou. Pořádá ČSO ve spolupráci s ČSOP Kyjov. Informace Karel Šimeček (tel.: 602 411 703) nebo na webu.

Mutěnické rybníky (okr. Hodonín)
Sraz v sobotu 25 4. v 8:30 před rybárnou U Petra (střed Mutěnických rybníků, asi 1 km východním směrem od vlakového nádraží). Povídání o místním ptactvu a přírodě, nenáročná okružní vycházka kolem rybníků, ukázka ornitologických pomůcek, ukázka odchytu a kroužkování ptactva (pokud nám to počasí umožní). Dalekohledy a dobrou náladu s sebou! V případě trvalého deště se akce ruší.Vedou: Ondřej Ryška (tel.: 774 041 907, e-mail: ryska.ondra(zavináč)gmail.com) a Václav Jelínek.

Ostrov u Macochy
Sraz v neděli 19. 4. v 8:00 na Končinách „u ohrady s koníčkama“ (viz pozvánka). Proběhne nenáročná jarní vycházka pro děti i ostatní "Ptáci kolem nás". S sebou fotoaparát, pevné boty a dalekohled. Pořádají Jaroslav a Gertruda Kouřilovi.

Pohořelice (okr Brno – venkov)
Sraz v sobotu 2. 5. v 6:30 před budovou Kulturního informačního centra v Pohořelicích, Brněnská 2. Naslouchání a poznávání ptačího zpěvu s výkladem. Akce se koná za každého počasí. Pořádá město Pohořelice a Jihomoravská pobočka ČSO. Více informací zde. Vede Antonín Krása.

Rousínov
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:00 v Habrovanech u hřbitova. Na pořadu je vycházka okrajem lesa, kontrola ptačích budek a ukázkový odchyt a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci ČSOP Rousínov. Vedou Jiří Bartl a Petr Procházka. Informace na tel.: 605 876 078.

Slavkov u Brna
Sraz v neděli 26. 4. v 8:00 ve Slavkově na mostu přes Litavu u bývalého cukrovaru. Na pořadu je vycházka kolem mokřadů 13 jezer a Šámy, kde se seznámíme s ptačími druhy, které je obývají. Při pozorování si vyzkoušíme špičkovou pozorovací optiku. Během procházky vyvěsíme několik ptačích budek. Z Afriky se nám již vrátil jeden čáp, třeba už budou na hnízdě oba dva. Půjdeme se podívat na jejich hnízdiště. Po cestě se zapojíme do akce Den Země a posbíráme odpadky, které do přírody nepatří. Kdo má, dalekohledy a foťáky s sebou. Pořádá SOS. Vedou Jaroslav Andrla a Petr Navrátil. Informace na tel.: 739 510 628.

Šafov (okr. Znojmo)
Sraz v sobotu 9. 5. v 5:30 při severním okraji obce Šafov, na louce u starého židovského hřbitova (u Podvesného rybníka). Vycházka kolem rybníků asi 6 km středně náročným (místy podmáčeným) terénem. Pozorování ptáků a naslouchání jejich hlasům. Doporučené vybavení: terénní obuv, dalekohled. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí. Vede Martin Valášek (tel.: 737 112 251, e-mail: valasek(zavináč)nppodyji.cz).Střední Morava


Horka nad Moravou
Sraz v sobotu 25. 4. v 7:00 u vstupu do ekocentra Sluňákov. Čeká Vás jarní procházka novým areálem Domu Přírody LP kolem rybníčků, tůněk a řeky, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti, kontroly a rozvěšování (nejen) ptačích budek - vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohledy s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším výletem do Litovelského Pomoraví. Pořádá ČSO ve spolupráci s centrem Sluňákov. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz) a Monika Kukalová (monika.kukalova@slunakov.cz).

Chomoutovské jezero
Sraz v neděli 26. 4. v 7:30 na parkovišti před areálem jachetního klubu u značky „zákaz vjezdu“. Na místo je spojení autobusem z Olomouce buď linkou 764 (odjezd 6:45 hod z autobusového nádraží, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:11 hod) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6:59 hod, příjezd na zastávku Chomoutov, škola v 7:18 hod). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí. Na místo srazu vede asfaltová silnice a cesta trvá zhruba 10 minut. Mimo poslechu a identifikace ptačích druhů na základě zpěvu je v plánu také prohlídka bývalé pískovny, která je významnou ornitologickou lokalitou. Můžeme zde vidět protahující kachny čírky obecné a modré, hvízdáky eurasijské nebo lžičáky pestré stejně jako volavky a jim příbuzné druhy a dravce. Na lokalitě je jedno z největších hnízdišť racků chechtavých a černohlavých v České republice a hnízdí zde různé druhy kachen a potápek. Pokusíme se představit i Ptáka roku 2015 potápku černokrkou. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 5 kilometrů. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO. Vede Jan Vidlař (tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com).

Chvalčov (okr. Kroměříž)
Srazu v sobotu 2. 5. v 8:05 na autobusové zastávce Chvalčov, pošta v 8:05 (příjezd busu od Bystřice p. Host. 7:42 a od Zlína 8:01). Půjdeme kolem lomu k přírodní památce Pod Kozincem a dále sady nad Chvalčovem až do bystřického parku Zahájené. Předpokládané ukončení akce je okolo 13 hod v Bystřici pod Hostýnem. S sebou pevnou obuv, svačinu, pití a pláštěnku. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Akci pořádají Moravský ornitologický spolek, Ornis Muzea Komenského a ČSOP Via Hulín. Vede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333, e-mail: MVymazal(zavináč)seznam.cz).

Litovelské Pomoraví
Sraz ve středu 29. 4. v 7:00 u vlakové zastávky Litovel-město. Trasa povede přes PP Hvězda a NPR Vrapač. Na programu bude určování ptáků podle hlasů, povídání o jejich životě a ukázka kroužkování. Pravděpodobné ukončení akce je kolem poledne. Akce je pořádána ve spolupráci s Muzejní společností Litovelska o.s. a ZŠ Litovel Jungmanova. Vede Jan Vidlař (tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com).

Olomouc – Noc slavíků
Sraz v pátek 1. 5. ve 22:00 u Divadla hudby. Krátká noční procházka (směr Řepčín) jarní přírodou za hlasy slavíků. Návrat MHD po 23 hod. Pořádáno ve spolupráci s centrem Sluňákov. Vede Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980,
e-mail: sevcikovaka(email)seznam.com).

Olomouc – Bezručovy sady
Sraz v sobotu 2. 5. v 8:00 na Žižkově náměstí před budovou Pedagogické fakulty. Procházka olomouckými parky spojená s ukázkou kontrol ptačích budek, odchytu a kroužkování ptáků. Vycházka bude zakončena v prostoru Korunní pevnůstky, pro účastníky exkluzivní možnost prohlídky nového interaktivního muzea Přírodovědecké fakulty UP – Pevnosti poznání (www.pevnostpoznani.cz). S sebou dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v dopoledních hodinách. Pořádá Moravský ornitologický spolek a ČSO ve spolupráci s centrem Sluňákov a Přírodovědeckou fakultou UP. Vede Vojtěch Brlík (tel.: 723 551 844, e-mail: vojtech.brlik(zavináč)gmail.com), Kateřina Ševčíková a Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz).

Olomouc - Řepčín
Sraz v pátek 1. 5. v 6:00 u mostu přes Mlýnský potok v Olomouci-Řepčíně, na konci Martinovy ulice. Ukončení mezi 8:00 a 9:00 u koupaliště Poděbrady. Součástí akce bude ukázka odchytu a kroužkování. Pořádáno ve spolupráci s DDM Olomouc, 71/02 ČSOP Upolín a centrem Sluňákov. Vede Kateřina Ševčíková (tel.: 776 746 980, e-mail: sevcikovaka(zavináč)seznam.cz).

Pivonín
Sraz v neděli 3. 5. v 5:00 u Pivonínského hřbitova. Vycházka za ranního rozbřesku za ptáky a jejich zpěvem. Landart, oheň a pokus o odchytnutí dravce. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná. Vede Zdeněk Vermouzek. Kontakt tel. 737 622 193.

Tovačov
Sraz v sobotu 9. 5. v 7:45 u sádek v Tovačově. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky a pokusíme se představit i Ptáka roku 2015 potápku černokrkou.Vedou: Adolf Goebel a Jiří Šafránek 606 324 763, e-mail: goebel(zavináč)mos-cso.cz, mosprerov(zavináč)seznam.cz).

Třemešské rybníky I (okr. Šumperk)
Akce bude probíhat ve středu 6. 5. od 7:00 do 18:00 u Třemešských rybníků. Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel.: 724 800 937).

Třemešské rybníky II (okr. Šumperk)
Akce bude probíhat ve čtvrtek 7. 5. od 7:00 do 18:00 u Třemešských rybníků. Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel.: 724 800 937).

Valašské Meziříčí
Sraz v pátek 1. 5. v 6:30 hodin u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Exkurze proběhne na sídlišti Křižná, na břehu Rožnovské Bečvy a v zámeckém parku Kinských. Akci pořádají Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě a Muzeum regionu Valašsko. Vede Karel Pavelka, zoolog muzea regionu Valašsko (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz).

Vsetín
Sraz v neděli 3. 5. v 6:30 hodin u vstupu do Panské zahrady od Žerotínovy ulice. Exkurze proběhne v Panské zahradě, na březích Vsetínské Bečvy a v zámeckém parku. Akci pořádají Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě a Muzeum regionu Valašsko.Vede Karel Pavelka, zoolog muzea regionu Valašsko (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz).

Záhlinice
Sraz v neděli 3. 5. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, individuální, vlakové spojení z Hulína - odjezd v 8:01, příjezd do Záhlinic v 8:03, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Součástí bude i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 14 hodiny. Akci pořádají ve spolupráci Moravský ornitologický spolek, Ornis Muzea Komenského a ČSOP Via Hulín.Vede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333, e-mail: MVymazal(zavináč)seznam.cz).

Zlín - Malenovice
Sraz v neděli 19. 4. v 7:00 hodin na autobusové zastávce Kamenec I. Čeká Vás jarní procházka starým ovocným sadem po VKP Sad Kamenec nad rybníkem, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti - vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohledy s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším tradičním výletem po Pasekářské stezce. Pořádá ČSO ve spolupráci s OŽP MM Zlína. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky@birdlife.cz) a Lenka Pechová (LenkaPechova(zavináč)zlin.eu).

Severní MoravaČeský Těšín
Sraz v neděli 26. 4. v 8:00 na mostě přes Ropičanku (před ústím do řeky Olzy). Vycházka mezi rybníčky a po březích Olzy a Ropičanky, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme oděv a obuv „do přírody“, dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení mezi 11.–12. hodinou (je ale možné odejít i kdykoli během vycházky. Vedou Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz) a Daniel Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos(zavináč)seznam.cz).

Frýdlant nad Ostravicí
Sraz v neděli 3. 5. od 7:30 na náměstí u kostela sv. Bartoloměje. Následovat bude procházka v
lesích, loukách a polích v okolí řeky Ostravice. Pro účastníky bude připravena ukázka odchytu, kroužkování ptáků či poznávání hlasů ptáků po hlase. Děti určitě uvítají soutěž
o hodnotné ceny. Akce se uskuteční za každého počasí. Určitě doporučujeme vlastní dalekohled, atlas ptáků, svačinu a především dobrou náladu. Těšíme se na setkání. Vedou Vojtěch Brlík (tel.: 723 551 844, e-mail: vojtech.brlik(zavináč)gmail.com) a Václav Tomášek.

Jablunkov
Sraz v pátek 1. 5. v 8:00 na parkovišti před hlavní bránou Sanatoria Jablunkov, a. s. (49°34'8.682"N, 18°45'23.390"E). Vycházka po parku sanatoria, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme vzít si s sebou dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení mezi 11.–12. hodinou (je ale možné odejít i kdykoli během vycházky. Vedou Daniel Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos(zavináč)seznam.cz) a Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz).

Karviná - Louky
Sraz v sobotu 25. 4. v 8:00 na parkovišti u kaple sv. Barbory. Vycházka k bývalým Louckým rybníkům, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Doporučujeme oděv a obuv „do přírody“, dalekohled, svačinu a dobrou náladu. Předpokládané ukončení mezi 11.–12. hodinou (je ale možné odejít i kdykoli během vycházky. Vedou Daniel Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocopos(zavináč)seznam.cz) a Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz).

Kopřivnice
Sraz v neděli 3. 5. v 4:00 ráno před hlavním vchodem do Základní školy E. Zátopka (Pionýrská) v Kopřivnici. ZŠ se nachází cca 300 m od křižovatky u restaurace „Kavárna“ směrem do mírného kopce. Z místa srazu se přemístíme pod Bílou horu, odkud budeme poslouchat zpěv postupně se probouzejících ptáků, budeme se učit je rozeznávat. Tento nevšední zážitek obohatíme, při vhodném počasí, pozorováním východu slunce. Podle domluvy může následovat přechod Bílé Hory do Štramberku a zpět do Kopřivnice. Setkání proběhne za každého počasí. Vede Jan Košťál (tel.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostal(zavináč)seznam.cz).

Opava – Stříbrné jezero
Sraz v sobotu 2. 5. v 7.00 před kempem Slunečnice na východním břehu Stříbrného jezera v Opavě. Vycházka (5 km) proti proudu řeky Opavy. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za pěkného počasí proběhne ukázka odchytu ptáků do nárazových sítí a jejich kroužkování. S sebou dalekohled a svačinu. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Ukončení vycházky na vlakovém nádraží ve Vávrovicích (možno se odpojit i dříve). Pořádá Slezská ornitologická společnost a Slezské zemské muzeum. Vede Libor Praus (tel.: 605 522 692, e-mail: praus(zavináč)szm.cz).

Ostrava - Třebovice
Sraz v sobotu 11. 4. v 7:00 u hlavního vstupu do Třebovického parku u Altánu (Sládkovičovo náměstí). Čeká Vás procházka starým zámeckým parkem s několika památnými stromy, v průběhu povídání (nejen) o ptácích a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti a kontroly ptačích budek - vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohled s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším výletem do PP Turkov a PR Štěpán. Pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Třebovice. Plakát s informacemi zde. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz)

Ostrava - Zábřeh
Sraz v neděli 19. 4. v 9:00 u Mc Donaldu v Ostravě Zábřehu. Vede Jan Mayer (e-mail: honza.mayer.ova(zavináč)seznam.cz).
06.04.2015
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791