Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Výsledky Vítání ptačího zpěvu 2014

V letošním roce proběhl již 22. ročník Vítání ptačího zpěvu. V jeho rámci proběhlo 111 akcí po celé naší republice. Zúčastnilo se jich téměř 3700 lidí, z toho cca 1000 dětí. Ve valné většině byly akce organizovány formou vycházky jarní přírodou s pozorováním ptáků a poslechem jejich zpěvu, často byl součástí i odchyt ptáků a ukázka kroužkování. Nechyběly ani přednášky.“ Vítání ptačího zpěvu v Nemanicích“


Přestože počasí v květnu, kdy většina akcí probíhala, bylo proměnlivé a organizátoři i účastníci se mnohdy potýkali se jeho značnou nepřízní, snad z každé z akcí si účastníci odnesli pěknou vzpomínku na nějaké zajímavé pozorování či jiný zážitek. Za zmínku jistě stojí pěkná ukázka, jak ornitologie může pomáhat v praxi - zdařilý odchyt labutě velké poraněné rybářským háčkem a vlascem, její ošetření a následné vypuštění zpět na svobodu před očima přítomných dětí u Kněžmostu. V Miloticích se podařil odchyt chřástala malého, v Nemanicích poslouchali zvuky svatebních letů bekasin otavních, v Tovačově pozorovali bukáčka malého, u Třemešnických rybníků lov luňáka hnědého, na Josefovských loukách hnízdící čejky chocholaté, u Vavřineckého rybníka 1300 hlavé hejno vlaštovek, kolihu malou … a další … a další.


“ Účastníky ve Velké Bíteši neodradilo ani velmi chladné počasí“


Na mnohých vycházkách věnovali organizátoři pozornost nejen ptačím obyvatelům lokality, pozorování zpestřili i zástupci savců, plazů, obojživelníků a hmyzu. Hry a kvízy pro děti jsou již tradiční součástí akcí v rámci Vítání ptačího zpěvu, mnohde nechyběl oheň na zahřátí s opékáním špekáčků. Jinde zas byla na svobodu vypouštěna zvířata ze záchranných stanic, nechyběli ukázky ptačích budek. Tak to je jen krátká zmínka na „ochutnávku“, podívejte se do PŘEHLEDU AKCÍ, kde najdete další podrobnosti o jednotlivých akcích, jak nám je poskytli organizátoři.
Fotografie, které nám laskavě poskytli organizátoři a účastníci akcí si můžete prohlédnout v této: FOTOGALERII.“ Příjemné zakončení akce v Lednici“


Jako každoročně se velký prostor věnoval ptáku roku, o obou čápech se nejen mluvilo, čápi byli malováni, vystřihováni, děti si na čápy hrály a samozřejmě v nejednom případě byli ti opravdoví i pozorováni.


“Čapí hrátky ve Chvalčově“Závěrem mi dovolte vyslovit poděkování všem dobrovolným organizátorům jednotlivých akcí v rámci Vítání ptačího zpěvu, kteří nelitují svého času a snaží se každoročně seznámit zájemce z řad veřejnosti s životem našeho ptactva. Někteří letos pořádali své první ročníky, jiní již „kroutí“ ten dvaadvacátý! Všem Vám děkujeme!

Michaela Brožová
17.07.2014
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791