Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Čtvrté atlasové mapování právě startuje

Vyzýváme všechny členy, příznivce a zájemce o ptactvo, aby se zapojili do nejrozsáhlejšího projektu na sledování našeho ptactva.

Mapování hnízdního rozšíření ptáků startuje opět po více než 10 letech a za čtyři roky práce v terénu (2014—2017) naprosto zásadně rozšíří a aktualizuje naše znalosti o avifauně Česka.


Metodika

    Na těchto odkazech naleznete vždy aktuální znění metodiky.

  • Základní informace Atlas.pdf
  • Mapování – bude doplněno
  • Hodinovka Hodinovka.pdf


V současnosti je již zprovozněna on-line aplikace atlas.birds.cz, která zatím umožňuje se přihlásit ke zpracování konkrétního základního kvadrátu. V každém jsou barevně vyznačeny tři náhodně vybrané „malé“ kvadráty, kde je třeba dvakrát za hnízdní sezónu provést tzv. „hodinovku“ (blíže metodika). Dále je možné si jednoduše prohlédnout i vytisknout kterýkoli kvadrát v ČR. Každý spolupracovník má totiž možnost zanést svá pozorování odkudkoli z území ČR do již zavedené Faunistické databáze ČSO avif.birds.cz a lokalizovat je buď souřadnicemi či kódem základního, resp. „malého“ kvadrátu (viz metodika). Tato náhodná pozorování pomohou doplnit data, která jsou shromažďována přihlášenými zpracovateli jednotlivých kvadrátů.

On-line aplikace bude postupně doplňována o další prvky, formulář na hodinovku, sčítací kartu atd. Předem děkujeme za Vaši trpělivost. Věříme, že i Vaší zásluhou vznikne jedinečné dílo, na které budeme právem všichni hrdi.

Vladimír Bejček
07.05.2014
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791