Článek: Konference o orlu královském

Ve dnech 2. až 5. října 2013 se v Bratislavě konala 7. mezinárodní konference o orlu královském (Aquila heliaca).

Mládě orla královského na hnízdě na jižní Moravě. Foto: Petr Horák


Hlavním pořadatelem byla nevládní organizace Ochrana dravcov na Slovensku, jedním ze spolupořadatelů byla kromě Ministerstva životního prostředí Slovenské republiky a MME (partnerská organizace BirdLife International v Maďarsku) také Česká společnost ornitologická. Konání konference podpořil Višegrádský fond. Z předchozích šesti ročníků se pět konalo v Maďarsku a poslední v roce 2008 v Bulharsku. Konference se zúčastnilo kolem 45 ornitologů působících v deseti státech Evropy. Zaznělo zde 19 prezentací, týkajících se především ochranářské problematiky (zejména trávení a úhynů na sloupech a vedení vysokého napětí), dále rozšíření a velikosti populace v jednotlivých státech či regionech areálu orla královského, aktuálních poznatků z jeho migračního chování (především podle výsledků satelitní telemetrie) nebo hnízdní a potravní biologie. Vystaveno bylo také pět posterů (z toho čtyři maďarské se zabývaly využitím genetických analýz) a promítnut slovenský film L. Prešinského o orlu královském „Pět instinktů“.

V jednotlivých referátech byly prezentovány aktuální odhady velikosti populace orla královského v jednotlivých státech: Maďarsko 150-160 párů, Slovensko 53-58 párů, Rakousko 7-11 párů, Česká republika 3 páry (vše k roku 2013), Srbsko 2-5 párů (v období 2005-2013), Makedonie aktuálně 20-25 párů (v letech 2011 a 2012 však až 29 hnízdících párů), Bulharsko 28 teritorií a 24 hnízdících párů (2013), evropská část Turecka (Thrákie) 35-45 párů. Z Řecka druh jako hnízdič již vymizel. Největší světové populace hostí Kazachstán (3220-3990 párů), Rusko (odhad v rozmezí 3181-3797 párů) a třetí největší populace by podle nových zjištění především maďarských ornitologů měla žít v asijské části Turecka – Anatolii. V zemích Višegrádské čtyřky došlo od minulé konference v roce 2008 k celkovému nárůstu hnízdní populace o 45%. Varovným trendem je však nárůst případů trávení těchto i jiných druhů dravců v Maďarsku, na Slovensku a Rakousku; v České republice sice dosud u orla královského nebyl potvrzen žádný případ, lze to však přičíst spíše celkové vzácnosti druhu. Nalezené oběti otrav zjevně představují pouze špičku ledovce a vzhledem k počtu potvrzených nálezů např. u orla mořského je velmi pravděpodobné, že obětí otrávených návnad se u nás příležitostně stává i orel královský.

Součástí konferenční exkurze byla i ukázka práce psa, speciálně cvičeného na vyhledávání otrávených návnad. Foto: David Horal


Součástí konference byl i workshop k novému mezinárodnímu akčnímu plánu pro orla královského – jeho poslední verze pochází z roku 1996, vychází z dat k roku 1993 a je tak nejzastaralejším ze všech akčních plánů pro evropské druhy ptáků. Zpestřením akce byla soutěž dětských kreseb orlů ze základních škol v zemích Višegrádské čtyřky. Poslední den se konala i tisková konference pro slovenská média.

Závěrečná exkurze zavedla účastníky na dvě hnízdiště orlů královských v oblasti Malých Karpat, maďarští kolegové při ní předvedli speciálně vycvičeného psa pro vyhledávání otrávených návnad. Tato nová metoda je v Maďarsku používána od letošního roku ve spolupráci policie, správ národních parků a MME. Její účinnost je ohromující a dokazuje, že problém trávení je ještě daleko horší, než jsme si dokázali představit. Pes je schopen najít návnadu i její oběti, a to i zakopané v zemi.

Příští mezinárodní konference o orlu královském by se měla konat v roce 2018 v Rusku.

David Horal
07.10.2013, 20:35:00
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791