Zde se nacházíte: Home > O ptactvu > Ptáci v ČR
Podkategorie:

Článek: Malé ptačí tragédie

Současné katastrofální počasí způsobuje tragické problémy nejen lidem, ale i volně žijícím živočichům, zejména ptákům.

Hnízdní sezóna je v plném proudu a deštivé a chladné počasí se trefilo zrovna do období krmení a vyvádění mláďat. Nejvíce jsou zasaženy především druhy hnízdící na zemi nebo nízko nad ní, kterým voda vyplavila hnízda s vejci či mláďaty. Pro hmyzožravce, kteří loví potravu ve vzduchu nebo sbírají hmyz z vegetace je toto období velice krušné z důvodu nedostatku potravy – hmyz nelétá nebo je ukrytý a pro ptáky nedostupný. Velké problémy v západních Čechách mají i čápi bílí – na některých hnízdech již byl zaznamenán úhyn mláďat. Při víkendovém kroužkování vlaštovek v jižních Čechách nás majitelé domů, kde vlaštovky hnízdí, často vítali se smutným výrazem v obličeji a informací o úhynu většiny mláďat. Po studeném počátku jara (vlaštovky přilétali v období sněhových vánic a teplot kolem nuly začátkem dubna), tak současný déšť a chlad představuje pro jejich populaci další těžkou zkoušku.

Jedna z mnoha vysílených jiřiček, které jsou v posledních dnech nacházeny. Foto: Jan Svatoš / Faunistická databáze ČSO.Naše generace čtyřicátníků již hromadné úhyny mláďat vlaštovek, jiřiček a dalších drobných pěvců několikrát v životě zažila. Aby ale v červnu hynuli dospělí ptáci a dokonce i dobří letci jako jsou rorýsi, kteří jsou normálně schopni odletět i několik stovek kilometrů na okraj tlakové níže, to tu zřejmě ještě nebylo. Přitom podle odhadu na základě hlášení ve Faunistické databázi ČSO uhynuly jen v Praze minimálně desítky, spíše ale stovky rorýsů.

Rozvodněné toky s sebou přinášejí i ohrožení ptáků hnízdících na jejich březích. Například na přehradě Rozkoš ve východních Čechách je třeba, i přes veškerou vstřícnost pracovníků Povodí Labe, zvyšovat vodní hladinu, což vede k zatopení hnízd v největší východočeské kolonii racků chechtavých. Doufejme, že budou ztráty co nejmenší.

Každopádně, celkový dopad nepříznivého počasí budeme znát na podzim po vyhodnocení dat Jednotného programu sčítání ptáků a kroužkovacího programu CES. Vydatně přitom pomohou záznamy všech jednotlivých nálezů uhynulých nebo vysílených ptáků – i takovéto záznamy patří do Faunistické databáze ČSO.

Jaroslav Cepák a Zdeněk Vermouzek
04.06.2013
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791