Zde se nacházíte: Home > O ptactvu > Ptáci v ČR
Podkategorie:

Článek: Orlosup přeletěl nad Prahou

Mladá samice orlosupa vypuštěná v loňském roce ve Švýcarsku přeletěla v uplynulých dnech i nad územím Česka. Jde zřejmě o vůbec první skutečně nesporný záznam orlosupa na našem území.

Bernd v době svého vypuštění v roce 2012 ve Švýcarsku.

Orlosupí samička Bernd je vybavena satelitní vysílačkou, díky níž můžeme sledovat její přesnou polohu (viz stránky projektu Bearded Vultures on the move). Víme proto, že v úterý 21. května přeletěla od Mostu k Praze a pokračovala do Krkonoš. V následujících dnech se přesunula na sever Polska a podél pobřeží až na samý severozápad Německa.

Trasa pohybu samice orlosupa Bernd v uplynulých dnech z Alp přes Čechy a Polsko až na sever Německa. Můžete se podívat i na méně podrobnou, ale pravidelně aktualizovanou mapu.

Orlosup bradatý je zařazen v seznamu ptáků ČR mezi druhy, které byly na našem území zjištěny jen 1x a ještě navíc existují pochybnosti o jejich přirozeném výskytu. Například ve Fauně ČR (HUDEC et al. 2005) není orlosup uveden vůbec. Díky vysílačce zdokumentovaný přelet samice Bernd, byť i ona nepochází přímo z přírody, je zřejmě prvním nesporným dokladem výskytu tohoto druhu u nás. Konečné slovo o zařazení orlosupa do avifauny ČR ale musí mít Faunistická komise ČSO.

Současně satelitní sledování dokazuje, že i tak velký a nápadný pták, jakým je orlosup, může zcela uniknout pozornosti, byť by přeletěl polovinu našeho státu. Současně to ale znamená, že na všímavého pozorovatele může čekat nejedno opravdové překvapení.

A jen tak mimochodem: orlosup je skutečně nesmírně majestátní a elegantní pták, jeho pozorování v Alpách, na Krétě či na Korsice lze jen doporučit. Každopádně na alpská hnízdiště povede některá z příštích exkurzí ČSO.


Zdeněk Vermouzek
30.05.2013
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791