Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Birds and Light

Birds and Light je svým způsobem autobiografií jednoho z nejznámějších evropských ilustrátorů ptáků.

Lars Jonsson, padesátiletý ilustrátor ze Švédska, vešel do povědomí široké ornitologické veřejnosti svým určovacím klíčem Birds of Europe with North Africa and the Middle East publikovaným v roce 1992 ve Velké Británii. Předtím však vyšel tento klíč ve Švédsku v pěti svazcích. Kromě vydání tohoto klíče přispěl Lars Jonsson svými ilustracemi do několika desítek jiných knih (např. Birds of the Mediterranean and Alps).

Jeho ilustrace se rovněž objevily v desítkách různých časopisů a jeho souborné dílo je vystavováno v galeriích Evropy a Severní Ameriky. Jonsson se v knize široce rozepisuje o své celoživotní práci a to studiu a zachycení vztahu mezi ptáky a světlem. Téměř všichni kritici jeho díla se shodují v tom, že žádný jiný ilustrátor nedokáže zachytit "skutečnou realitu" ptáka jako on. Při prohlížení skvostných ilustrací v této knize nezbývá než jen souhlasit. Ačkoliv jsou tabule ve výše zmíněném klíči krásné, jeho umění vynikne teprve na obrázcích v této 29 x 31 cm velké knize.

Jak Jonsson v knize podotýká, k tomu, aby se člověk stal jedním z nejrenomovanějších světových ilustrátorů, nestačí jen umělecké nadání, ale rovněž dlouhé hodiny strávené pozorováním ptáků v jejich přirozeném prostředí. Jeho první kresby ptáků, které se dochovaly, pochází z doby, kdy mu bylo 6-7 let (rovněž jsou otištěny v knize) a jeho první kniha, publikovaná ve švédštině, vyšla, když mu bylo 24 let.

Knihu kromě překrásných barevných obrazových tabulí z publikovaných knih doprovází řada obrazů ptáků v jejich přirozeném prostředí, několik autoportrétů, stránky ze skicaru a rovněž fotografie z jeho osobního života. I když jsem knihu již jednou přečetl a mnohokrát prolistoval, stále se vracím k mnoha obrazům (např. skupinka koroptví v zimě, pár lžičáků pestrých, skupina ostralek štíhlých), neboť při jejich prohlížení mám pocit, jako bych se najednou ocitl v blízkosti močálu nebo na poli s dalekohledem u očí. Kniha je skvělým dárkem pro každého zájemce nejen o ptáky, ale o přírodu vůbec.

Birds and Light
Jonsson L.
224 stran, 200 barevných ilustrací
Cena $ 49.50.
Vyšlo v roce 2002.
ISBN 0-691-11489-7 (vázaná).

Josef Kren

19.02.2003
Počet názorů: 1 Přidat názor

Reakce čtenářů

Birds and Light (David Horal) 19.02.2003, 14:09    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791