Zde se nacházíte: Home > O ptactvu > Ptáci ve světě

Článek: Kriticky ohrožení supi poprvé odchováni v zajetí

Třem druhům supů, kteří kdysi obývali rozsáhlá území jižní Asie, hrozí dle nejhorší prognózy vyhynutí do deseti let. Ovšem podle povzbudivých zpráv z mezinárodního ochranářského projektu v Indii se nyní podařilo u všech tří kriticky ohrožených druhů odchovat mladé v zajetí. Tento úspěch přináší určitou naději do budoucna, protože cílem úsilí je navrácení ptáků do volné přírody.


mláďata supa indického byla v zajetí odchována vůbec poprvé
(Foto: Chris Bowden, rspb-images.com)


Podle informací chovných stanic se tento rok podařilo odchovat 10 mláďat, přičemž u tří mláďat supa indického (Gyps indicus) se jedná o vůbec první mláďata odchovaná v zajetí. Letošní sestavu doplňují tři supi tenkozobí (G. tenuirostris) a čtyři supi bengálští (G. bengalensis). Na konci června si nejmladší z těchto ptáků vyzkoušel svůj první let.

Dle dostupných údajů dosahovala populace asijských supů než došlo k jejímu zhroucení až desítky milionů ptáků. Nyní přitom zřejmě populace všech tří druhů dohromady čítá výrazně pod 60 000 jedinců a nejméně u jednoho druhu se každým rokem dále zmenšuje téměř o polovinu. Zhroucení populací asijských supů bylo poprvé zaznamenáno koncem devadesátých let a od té doby byl jejich úbytek strmější než u mnoha jiných druhů, a to včetně neslavného vyhynutí ptáka dodo. Katastrofický úbytek supů je poháněn používáním veterinárního léčiva Diclofenac. Supi umírají na akutní selhání ledvin během několika dnů po konzumaci masa z mršiny dobytka, který byl předtím léčen touto látkou.

„Prvním krokem je vybudování dostatečně početné základny jedinců odchovaných v zajetí tak, aby mohli být během několika let vypuštěni do volné přírody,“ řekl Dr. Asad Rahmani, ředitel Bombay Natural History Society (Birdlife v Indii). „Ale bude především záležet na eliminaci léku Diclofenac z veterinární a farmářské praxe.“ Vypouštění nějakého druhu do přírody má totiž smysl pouze v případě, že se podaří odstranit příčinu, která jej v přírodě ohrožuje.

Většina ptáků byla odchována ve městě Pinjore, v indickém státě Haryana, kde místní vláda nedávno zahájila konstrukci další voliéry. Jedno mládě pak bylo odchováno ve městě Rajabhat Khawa v Západním Bengálsku. Na projektu se podílejí Bombay Natural History Society, Královská společnost na ochranu ptáků a také britští experti z Mezinárodního centra pro dravce (ICBP) a Londýnské zoologické společnosti.

Použití umělých inkubačních technik představovalo světovou premiéru pro odchov supů bengálských a indických. Chris Browden z Královské společnosti na ochranu ptáků dodává: „Tento úspěch nám dává naději, že se nám může podařit zvýšit počet ptáků odchovaných v zajetí, a po jejich vypuštění do volné přírody tak snad zabránit úplnému vyhynutí těchto majestátných ptáků, jež hráli tak důležitou roli při udržování čistoty prostředí odstraňováním mršin.“


19.07.2010
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791