Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > IBA roku
Podkategorie:

Článek: IBA roku 2010 – Beskydy a Horní Vsacko

Brožura IBA roku 2010 (PDF ke stažení).

Česká společnost ornitologická pořádá již osmým rokem kampaň Významné ptačí území roku, jejímž cílem je seznámit veřejnost s přírodou vybraného území a jeho současnými problémy. V rámci Mezinárodního roku biodiverzity 2010 bylo vybráno za významné ptačí území roku IBA Beskydy, které bylo začleněno již do prvního evropského seznamu IBAs v roce 1989. Od konce roku 2004 jsou v něm vymezeny i ptačí oblasti Beskydy a Horní Vsacko zahrnuté do soustavy Natura 2000.


Pohled na Javorníky, součást IBA Beskydy, foto Ludvík Hauser

Kritériovými druhy ptačích oblastí Beskydy a Horní Vsacko je celkem 12 druhů uvedených v příloze I směrnice o ptácích. Jejich populace se zde dlouhodobě vyskytují ve významné početnosti splňující kritéria pro vymezení IBA. Patří mezi ně čáp černý, jeřábek lesní, tetřev hlušec, chřástal polní, kulíšek nejmenší, puštík bělavý, žluna šedá, datel černý, strakapoud bělohřbetý, datlík tříprstý, lejsek malý a ťuhýk obecný.

Nejzávažnějším ohrožením pro většinu kritériových druhů obou ptačích oblastí dnes představují na některých místech stále uplatňované nevhodné způsoby lesnického hospodaření. Proto je jedním z cílů letošní kampaně upozornit zejména na tuto problematiku, která významně ohrožuje zachování biodiverzity v této oblasti.

Součástí kampaně je též vydání brožury Významné ptačí území roku 2010 věnované přírodě a ornitologickým hodnotám Beskyd a Horního Vsacka. Slavnostní vyhlášení IBA roku 2010 včetně exkurze do významného ptačího území se uskuteční dne 22. května 2010 v Rožnově pod Radhoštěm.

Tomáš Brinke

16.04.2010
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791