Článek: BirdLife International informuje: ptačí chřipka v roce 2007

Koncem roku 2006 a začátkem roku 2007 byl v několika zemích Asie a Evropy nově zaznamenán výskyt ptačí chřipky H5N1. Z asijských zemí se jedná o Vietnam, Nigérii, Thajsko, Jižní Koreu a Japonsko. Nebyly zjištěny žádné souvislosti s tažnými druhy ptáků. V Jižní Koreji a v Japonsku, kde jde o první případ nákazy H5N1 od roku 2004, zůstává příčina nákazy neobjasněna.

V Hong Kongu byla přítomnost viru H5N1 potvrzena v kuřeti dovezeném ilegálně z Číny a dále v několika uhynulých jedincích volně žijících druhů ptáků. Pravděpodobně se jedná o jedince, kteří dříve žili v zajetí, a kteří byli koupeni či ukradeni pro vypouštění v náboženských obřadech.

Zatím nejnovější zprávy, ze 7. února, uvádějí dva případy onemocnění virem H5N1 v Pákistánu. Jednou byla infikována kuřata, podruhé se nákaza vyskytla u soukromého chovatele okrasných ptáků p(pávi, bažanti, holubi a papoušci). Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) oznámila, že zdrojem nákazy byli noví ptáci z přírody, jejichž původ ale neuvedla.

H5N1 se nakazilo několik lidí v Indonésii, v Číně a v Egyptě, první případ lidského úmrtí byl oznámen v Nigérii.

Evropské případy

V Maďarsku byl 25. ledna potvrzen výskyt viru H5N1 v hejnu více než tří tisíc husí. Husy pocházely z farmy ležící v jihovýchodním kraji Csongrádu. Csongrád leží v oblasti, kde se v minulém roce nákaza H5N1 objevila na husích a kachních farmách. Detaily genetické struktury viru z Csongrádu zatím nejsou dostupné, ale vypadá to, že se nejedná o stejný typ, jako v minulém roce.

Třetího února byl virus H5N1 potvrzen v Suffolku ve Velké Británii na velké krocaní farmě. Infikované hejno zahrnovalo 159 tisíc krocanů. Odborníci ve Velké Británii předpokládají, že zdrojem nákazy byly kontaminované drůbeží produkty z Maďarska. Společnost, která farmu v Suffolku vlastní, vlastní totiž zároveň závod na zpracování drůbeže právě v Maďarsku. Navíc virus izolovaný v Suffolku je geneticky shodný s virem zjištěným v Maďarsku o deset dní dříve.

Jak v Maďarsku tak i ve Velké Británii byli okamžitě nakažení jedinci zlikvidováni a byly vyhlášeny ochranné zóny v souladu legislativou EU. Několik lidí onemocnělo po likvidaci nakažených ptáků, avšak testy prokázaly, že k nákaze virem ptačí chřipky u nich nedošlo.

Dr. Mark Avery z Královské společnosti pro ochranu ptáků (RSPB) řekl: „Někteří novináři a lidé neznalí ornitologie dělají ukvapené závěry o roli volně žijících ptáků v šíření ptačí chřipky. Je třeba si uvědomit, že ptačí chřipka se sice u volně žijících ptáků vyskytuje, ale že nakažení jedinci se mohli jen stěží dostat do uzavřeného chovu v Suffolku. Jsme přesvědčeni, že nepatřičný důraz kladený na roli volně žijících ptáků v přenosu viru H5N1 by mohl bránit řádnému porozumění mechanismu šíření této nemoci.“

Úřady v Rusku oznámili koncem ledna propuknutí onemocnění ve třech vesnicích v Krásnodarském regionu. Nicméně zatím není potvrzeno, zda se jedná o virus H5N1.

Stanovisko BirdLife International k ptačí chřipce
(www.birdlife.org/action/science/species/avian_flu/index.html)

09.02.2007, 08:41:00
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791