![česká verze webu česká verze webu [Alt+C]](./www.cso.cz/wpimages/cz2.gif)
![Switch to english version Switch to english version [Alt+E]](./www.cso.cz/wpimages/uk2.gif)


Kategorie:
- ČSO/BirdLife
- Akce a kampaně
- Ochrana ptáků
- Věda a výzkum
- Infocentrum
- Podpořte ČSO
Kontakty:
E-mail: cso
Adresa:
Na Bělidle 34
150 00 Praha 5-Smíchov
tel: 777 330 355
NEPOSÍLAT SMS!
dat. schránka: 3xfm2f9
hlavní účet:
1922224339/0800
transparentní účet: 2800277111/2010
Kancelář na mapě
- O ptactvu
- Pomoc ptákům
- Stránky pro děti
- Nabízíme
Článek: Východočeská pobočka ČSO
Východočeská pobočka České společnosti ornitologické při Východočeském muzeu v Pardubicích (VČP ČSO, www.vcpcso.cz) je regionální pobočkou ČSO na území Pardubického a Hradeckého kraje.
K pravidelným každoročním akcím VČP ČSO patří:
Pobočkové projekty - pobočka koordinuje regionální odborné či ochranářsky zaměřené projekty:
VOL (Významné ornitologické lokality), vytváření a aktualizace seznamu regionálně ornitologicky atraktivních lokalit nepožívajících územní ochranu dle platné legislativy, cílem je na základě úzké spolupráce s majiteli či nájemci dotčených území o takový způsob využívání krajiny, který udrží či zlepší ornitologický význam území.
Víkendový výzkumný tábor, tj. třídenní terénní setkání ornitologů a jejich příznivců v různých částech východních Čech za účelem průzkumu ptáků příslušného území. (doposud proběhlo vždy na začátku června v Polabí, Vraních horách, dolním Pometují, v Železných horách, na Kopidlensku, na Králickém Sněžníku, v okolí České Třebové, Pecky a v Jestřebích horách atd.).
Správní řízení – pobočka se aktivně účastní správních řízení v případech, že tato mohou mít negativní dopad na ptačí populace.

Vydávání sborníku Panurus, tj. vlastního periodika s příspěvky členů VČP ČSO publikujících zde výsledky svých terénních výzkumů ptáků většinou na území regionu východních Čech (vychází jednou ročně v rozsahu cca 100-150 stran).

Vydávání informačního Zpravodaje VČP ČSO, tj. několikastránkové tiskoviny, která má za cíl 2-3 x ročně informovat členy Východočeské pobočky ČSO o aktuálním dění ve výzkumu a v ochraně ptactva a o plánovaných akcích.
Organizování členských schůzí (nejméně dvakrát do roka) a odborných konferencí (jednou za 5 let).
Vítání ptačího zpěvu, tj. společná ranní vycházka spojená s poslechem a determinací ptačího zpěvu (koná se začátkem května v Pardubicích, Vrchlabí, Chrudimi, Litomyšli a ve Svitavách).

Ptačí festival, tj. společné pozorování tahu ptáků, ukázka odchytu a kroužkování a následná beseda o problematice ochrany ptáků (každoročně začátkem října v České Skalici, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a jinde).

Jak se stát členem Východočeské pobočky ČSO při VČM v Pardubicích?
VČP ČSO je otevřena pro zájemce o výzkum a ochranu ptáků a jejich prostředí, ale také pro všechny, kteří mají zálibu v pozorování ptactva a přírody jako celku. Nerozhoduje úroveň znalostí, ale důležitá je snaha pomoci. Členský příspěvek: 50 Kč (studenti a nepracující důchodci do 69 let 25 Kč, důchodci od 70 let a členové ČSO zdarma).Kontaktní adresa:
Východočeská pobočka České společnosti ornitologicképři Východočeském muzeu
Zámek 2
530 02 Pardubice
e-mail: vcpcso

www.vcpcso.cz
VČP ČSO je i na Facebooku. Připojte se!